نقشه‌برداری مغز از عوارض جراحی مانند نابینایی جلوگیری می‌کند

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزازی تسنیم، مسعود طهماسیان در نشست خبری سومین کنگره بین المللی نقشه برداری مغز ایران که 27 تا 29 شهریور ماه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود، اظهار داشت: این رشته دانشی بین‌رشته‌ای است که برای بررسی بسیاری از بیماری‌های نورولوژی، مغز و اعصاب، روانپزشکی و... و با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته مانند ام‌آر‌آی، پت‌اسکن و... استفاده می‌شود.

دبیر اجرایی سومین همایش بین‌المللی نقشه‌برداری مغز ایران ادامه داد: امسال این همایش در سطح بزرگتری برگزار می‌شود و 35 سخنران مدعو خارجی داریم، همچنین نخستین گردهمایی علوم اعصاب و علوم شناختی را در حاشیه همایش خواهیم داشت و نشست اخلاق در تحقیق نیز از سوی یونسکو برگزار خواهد.

طهماسیان در ادامه تصریح کرد: نقشه‌برداری مغز به مطالعه سیستم اعصاب می‌پردازد و از رشته‌های مختلفی مانند علوم پزشکی، مهندسی، ریاضیات، روانشناسی، کامپیوتر، فیزیک و ... برای مطالعه مغز و بیماری‌های آن بهره‌ می‌گیرد. همایش امسال نیز با چهلمین سالگرد کشف FDG پت‌اسکن که توسط پروفسور عباس علوی به عنوان نخستین روش تصویربرداری عملکردی مغز در دنیا انجام شده، مصادف شده است.

دبیر اجرایی سومین همایش بین‌المللی نقشه‌برداری مغز ایران تصریح کرد: بسیاری از بیماری ‌های روانپزشکی و نورولوژی که درمان‌های خوبی در حال حاضر ندارند، به دلیل اینکه شناخت درستی از این بیماری‌ها موجود نیست، درمان قطعی ندارند، به همین دلیل نقشه‌برداری مغز یک روش غیرتهاجمی است که به شناخت، تشخیص و ارزیابی روش درمان کمک می‌کند. برخی از بیماری‌ها مثل افسردگی، آلزایمر، پارکینسون و تومورهای مغزی، از طریق این روش ارزیابی می‌شوند و دلایل آن مشخص شده و روش مناسب درمان برای آن انتخاب می‌شود.

طهماسیان در خاتمه خاطرنشان کرد: با این روش درون سلول‌های مغزی دیده می‌شوند و جای دقیق تومور مغزی مشخص می‌شود، البته این روش، حمایت‌های لازم را می‌طلبد چون روشی نوپاست و حتی نیازمند هستیم بسیاری اساتید خارجی به کشور بیایند.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار