واکسیناسیون بیش از دو هزار و 100 سگ علیه بیماری هاری

به گزارش ایسنا، دکتر حسن هاشم‌زاده با اعلام این خبر از واکسیناسیون 470 هزار راس دام این استان علیه بیماری شاربن در سه ماهه امسال خبر داد و اضافه کرد: علاوه بر این با 20 هزار راس دام در زمینه بیماری بروسلوز و با بیش از دو هزار و 100 سگ در زمینه بیماری هاری نیز مبارزه شده است.

این دامپزشک از سم‌پاشی در بیش از 844 هزار مترمربع جایگاه دام در این استان در بهار امسال خبر داد و افزود: بیش از 409 هزار دام در این جایگاه‌ها پرورش می‌یابند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان سمنان خاطرنشان کرد: بر اساس تعريف سازمان جهاني بهداشت (WHO)، هر گونه بيماري‌ يا عفونتي که به طور طبيعي بين حيوانات مهره‌دار و انسان انتقال مي‌يابند به عنوان بيماري‌هاي قابل انتقال بين انسان و حيوان (زئونوزها) شناخته مي‌شوند.

وی با بیان اینکه از بين 1415 عامل بيماري‌زاي شناخته شده در انسان، 868 مورد که 61 درصد آنها را شامل می‌شود از طريق حيوانات به طور مستقيم يا غير مستقيم انتقال مي‌يابند ادامه داد: انسان‌ها می‌توانند بیماری‌های مشترک انسان و دام را از تماس با پرندگان آلوده ،جوندگان، خزندگان، دوزیستان، حشرات و سایر حیوانات اهلی و وحشی دریافت کنند.

وی گفت: بیماری‌های سل، بروسلوز، هاری، شاربن (سیاه زخم)، عفونت‌های قارچی، سالمونلوز، لپتوسپیروز، عفونت کمپیلوباکتر، عفونت ژیاردیا، عفونت کریپتوسپوریدیوم، کرم‌های گرد از شایع‌ترین بیماری‌های مشترک انسان و دام هستند.

هاشم‌زاده همچنین افزود: مجموعه دامپزشکي با قدمتي نزديک به يک قرن و تجربه‌هاي موفق در کنترل و مبارزه با زئونوزها و ساير عوامل تهديد کننده‌ي سلامت جامعه، تمامي توان و ظرفيت‌هاي خود را در مقابله با مشکلات و عوارض ناشي از تخريب محيط زيست، کاهش بهداشت، فقر و تهديد امنيت و ايمني مواد غذايي به کار بسته است و پیشگام در کنترل بیماریهای مشترک انسان و حیوان است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اظهار کرد: شاخه‌های مختلف فعالیت دامپزشکان به ویژه در حوزه‌ها پایش، تشخیص نظارت، مراقبت، پیشگیری، مهار و ریشه‌کنی بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان (زئونوزها) و بیماری‌های منتقله به وسیله مواد غذایی با منشا دامی، سبب ایجاد مخاطرات شغلی و بیماری‌های منتقله از حیوانات زنده و تولیدات آنها شده که لزوم رده‌بندی حرفه مقدس دامپزشکی به عنوان مشاغل سخت و مخاطره‌آمیز را طلب می‌کند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار