5 زمین لرزه امروز کردستان را لرزاند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان گفت: صبح امروز 5 زمین لرزه شهرهای سنندج و موچش را لرزاند که خوشبختانه هیچ خسارت جانی و مالی نداشته است.

به گزارش خبرنگار شبکه مردمی اطلاع رسانی(شمانیوز) :  صبح امروز دو زمین زلزله به بزرگی 3.3 ریشتری موچش و 2.8 ریشتری شهر سنندج در استان کردستان را لرزاند.

براساس گزارش مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران این دو زمین لرزه در ساعت 3.49 دقیقه صبح امروز با قدرت 2.7 ریشتر در موقعیت جغرافیایی 35.127 شمالی و 47.210 شرقی در موچش رخ داده است.

ساعت 3.55 دقیقه هم بار دیگر زلزله‌ای به بزرگی 2.3 ریشتر در موقعیت جغرافیایی 35.73 شمالی و 47.251 شرقی در عمق 5 کیلومتری زمین موچش در کردستان را لرزاند.

ساعت 5 و 26 دقیقه هم در عمق 8 کیلومتری زمین در شهر موچش زمین لرزه‌ای به قدرت 3.3 ریشتر در موقعیت جغرافیایی 35.140 شمالی و 47.232 شرقی امروز شنبه اتفاق افتاده است.

در ساعت 5.28 دقیقه هم زلزله‌ای به قدرت 2.8 ریشتر در موقعیت جغرافیایی 35.234 شمالی و 47.134 شرقی در سنندج مرکز کردستان رخ داد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان با بیان اینکه صبح امروز 5 زمین لرزه در دو شهر کردستان به وقوع پیوسته است، اظهار کرد: صبح امروز در شهر موچش کامیاران 4 زمین لرزه و در شهر سنندج یک زمین لرزه به وقوع پیوست که خوشبختانه هیچ خسارت جانی و مالی نداشته است.

به گفته آرتیکاس اقبال، از بین این 5 زمین لرزه تنها یک مورد از شدت بالایی برخوردار بود که در موچش اتفاق افتاد که هیچ گونه خسارتی نداشته است.

وی با بیان اینکه وقوع این زلزله‌ها  به دلیل قرار گرفتن کردستان روی چندین گسل اصلی و فرعی در مسیر سیرجان طبیعی است، اظهار داشت: زمین‌شناسان بر این باور هستند که وقوع این زلزله‌ها برای استان مفید بوده و هیچ خسارتی ندارد.

اقبال خاطرنشان کرد: وقوع این زلزله‌ها موجب خارج‌شدن انرژی درون زمین و انجام یک سری فعل و انفعالات می‌شود و بنا به گفته زمین‌شناسان نه تنها مشکلاتی ایجاد نمی‌کند بلکه به نفع استان است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان در مورد اظهارنظر نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مورد زنگ‌خطر بودن وقوع این زلزله‌ها نیز، اظهار داشت: بنده اظهار نظر آقای فرشادان را ندیده‌ام ولی شاید ایشان اطلاع دقیقی در این مورد نداشته‌اند وگرنه وقوع این زلزله‌ها کاملا طبیعی و هیچ خطری ندارد.

وی در ادامه از توجه ویژه به بحث اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی مردم در زمینه نحوه برخورد در زمان وقوع زمین لرزه‌ها خبر داد و گفت: هر ساله این آموزش‌ها به صورت مستمر در سطوح مختلف در سطح استان ارائه می‌شود.

اقبال گفت: نمی‌توانیم آمار دقیقی از تعداد زلزله‌های به وقوع پیوسته در سال‌جاری و یا درصد آن نسبت به سال گذشته ارائه کنیم، اما در مجموع می‌توان گفت، در طول یک سال اخیر هیچ خسارت مالی و جانی ناشی از وقوع زلزله در کردستان نداشته‌ایم.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار