روایت اتفاقات عجیب گمرکی/رد رشوه 10 هزار دلاری و کشف بزرگترین محموله مواد مخدر طی سال‌های اخیر+عکس

۵۳۶ کیلوگرم هرویین از یک محموله ترانزیتی جاسازی شده داخل یک محموله کشف شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، گمرک ایران از کشف میزان ۵۳۶ کیلو و ۷۹۵ گرم هرویین جاسازی شده داخل یک محموله خبر داده و اعلام کرده است که این محموله بزرگ‌ترین و با ارزش‌ترین کشف مواد مخدر توسط مأموران گمرک طی سال‌های اخیر به‌شمار می‌رود. این میزان هرویین در یک دستگاه تریلی که حامل بار مبل و میز و صندلی بوده، جاسازی شده و راننده تریلی نیز تابعیت کشور ترکیه را دارد. همچنین کشنده‌ای که این میزان هرویین را حمل می‌کرد تحت مالکیت یک شرکت حمل‌ونقل بین‌المللی قرقیزستانی بوده و با پلاک این کشور تردد و تحت رویه کارنه‌تیر محموله یادشده را از مبدأ ترکیه حمل می‌کرد و قرار بود پس از تحویل محموله هرویین در عشق‌آباد به سمت قزاقستان ادامه مسیر بدهد.

بر اساس این گزارش، مأموران گمرک لطف‌آباد با استفاده از سامانه جامع گمرکی و بر اساس فاکتورهای از پیش‌ تعیین شده بدون دخالت عامل انسانی، مدیریت ریسک هوشمند را اعمال و بر اساس شاخص‌های تعریف شده کامیون را به دستگاه ایکس‌ری (X-Ray) هدایت می‌کنند. مأموران گمرک پس از عبور دادن این کشنده تریلی چادری از ایکس‌ری (X-Ray) کانتینری و کنترل تصاویر اسکن شده به قسمت ابتدای تریلر چادری کشویی و دقیقاً پشت کابین راننده مشکوک شده و خودروی تریلر را برای انجام کنترل‌های بیشتر به بخش ارزیابی فیزیکی هدایت می‌نمایند.

در ادامه این گزارش گمرک آمده است که در همین حین و قبل از فک پلمب راننده تریلی به رئیس بخش ایکس‌ری گمرک لطف‌آباد رشوه 10 هزار دلاری پیشنهاد می‌کند تا مشارالیه از کنترل بیشتر این محموله چشم‌پوشی کند. مأمور گمرک با رد رشوه دستور می‌دهد موضوع پیشنهاد رشوه صورتجلسه و محموله داخل تریلر فک پلمب شود و به‌طور کامل مورد بازرسی فیزیکی قرار گیرد. مأموران گمرک هنگام چک کردن بار داخل تریلر مشاهده می‌کنند که در‌‌ همان قسمتی که ایکس‌ری (X-Ray) نشان داده یک محفظه اضافی تعبیه شده است که مدیرکل گمرک لطف‌آباد در‌‌ همان حین دستور می‌دهد تا محفظه برش داده شود. با برش محفظه تعداد ۵۲۵ بسته مواد مخدر از نوع هرویین هر کدام به وزن یک کیلو و ۱۶ گرم و جمعاً به وزن ۵۳۶ کیلو و ۷۹۵ گرم کشف می‌شود. بسته‌های هرویین داخل یک محفظه سربی، پس از باز کردن پیچ و مهره محفظه تریلر جاسازی شده بود و براساس بررسی مأموران گمرک پلمب و چادر محفظه سالم بوده است.

آن طور که ایرنا گزارش داده، پیش‌تر معاون حقوقی و نظارت گمرک جمهوری اسلامی ایران گفته است: سال گذشته 289 تن انواع کالاهای قاچاق شامل مواد مخدر، قرص‌های روانگردان، مواد پیش‌ساز و ... در گمرکات کشور کشف شد.

محمود بهشتیان، مشاور رئیس کل گمرک نیز به‌تازگی با اشاره به اینکه رقم 20 تا 25 میلیارد دلار قاچاق به کشور واقعی نیست، گفته است: به نظرم رقم قاچاق ورودی 7 میلیارد دلار باشد. آن طور که فارس گزارش داده، او اظهار کرد: محال است همه جای دنیا بتواند کالاهایی که وارد می‌شود، را باز کرده و بررسی کنند.

بهشتیان با تاکید بر اینکه دستگاه‌های اشعه ایکس ایکس ری گمرک شهید رجایی در روز بین 350 تا 400 کانتینر را اسکن می‌کند، در مورد اینکه این تعداد به نسبت کانتینرهای ورودی بسیار کم است، گفت: گمرک بر اساس توان و بودجه نسبت به خرید دستگاه‌ ایکس ری اقدام کرده است و هر کدام از این دستگاه‌‌ها 20 میلیارد تومان هزینه دارد.

مشاور رئیس کل گمرک ایران در پاسخ به این سوال که چرا دولت برای کنترل و نظارت بیشتر بر واردات و قاچاق از مبادی رسمی اقدام به خرید دستگاه‌های اسکنر نمی‌کند، کالاهای قاچاق که گرفته می‌شود بیش از رقم دستگاه‌ها ارزش دارند. تأکید کرد: اینکه همه کالاها ایکس ری شود، در هیچ جای دنیا سابقه ندارد.تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

اسکریپت سایت خبری موریکس به فروش میرسد با تمامی امکانات اضافه شده و با بهترین رتبه و درامد.برای خرید با این آی دی تماس بگیرید https://telegram.me/ehsankhaleghii

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار