اجرای طرح ۹ ماده‌ای احیای زاینده رود پیگیری می‌شود

استانداراصفهان گفت: طرح ۹ ماده‌ای احیای حوضه آبریز زاینده رود توسط مدیریت استان اصفهان تهیه و تدوین شده و به صورت لحظه به لحظه آن را پیگیری خواهیم کرد تا مشکلات آن برطرف شود.

به گزارش ایسنا، رسول زرگرپور در دیدار اعضای انجمن ملی حمایت از زاینده رود اظهار کرد: علاقه تشکل‌های سیاسی، NGO ها و تشکل‌های کشاورزی به رودخانه زاینده رود فضای خوبی را ایجاد کرده و لازم است در این زمینه هماهنگی‌هایی صورت گیرد و مدیریت استان از حضور این تشکل‌ها برای حل مشکل زاینده رود استقبال می‌کند.

وی با اشاره به اینکه خشکسالی امسال در ۴۰ سال گذشته بی سابقه بوده و اصفهان جزء چهار استان خشک کشور از نظر میزان بارش قرار گرفته است، تصریح کرد: میزان بارش در شرق استان ۸۰ درصد، در شهر اصفهان ۵۰ درصد و در سرشاخه‌های رودخانه زاینده رود ۲۵ درصد کاهش داشته است.

استاندار اصفهان با بیان اینکه بعد از دو سال از مصوبه شورای عالی آب و ابلاغ طرح ۹ ماده‌ای احیای حوضه آبریز زاینده رود با پیگیری‌های مدیریت استان جلسه ارزیابی عملکرد دستگاه‌هایی که در طرح ۹ ماده‌ای وظیفه‌ای به آنها محول شده بود به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزارشد، گفت: نتیجه جلسه مطلوب بود و معاون اول رئیس جمهور مصوب کردند که از نظر دولت طرح ۹ ماده‌ای مهمترین و اصلی‌ترین طرح برای احیای حوضه آبریز زاینده رود است و باید با اولویت پیگیری شود.

زرگرپور با اشاره به اینکه یکی از طرح‌های اولویت دار و مهم دولت طرح ۹ ماده‌ای است، گفت: در این جلسه اعلام شد که وزیر نیرو در جهت اجرایی نمودن این طرح اختیار کامل را خواهد داشت و باید در خصوص طرح‌های آبی که دارای مجوز نیست تصمیم قطعی را اعلام کند.

وی افزود: از دیدگاه مدیریت استان مدیریت یکپارچه زاینده رود مصوب شده است و مدیریت آن نیز مشخص شده ولی انتظار ما به صورت صد در صد محقق نشده است و اعلام کردیم برای استقرار کامل مدیریت یکپارچه در منطقه مکان مورد نظر و نیروهای اجرایی را تامین خواهیم کرد

استاندار اصفهان با بیان اینکه با تلاش‌های صورت گرفته در دو سال اخیر، سطح پیگیری مسائل زاینده رود را در سطح وزیر افزایش داده‌ایم، افزود: با توجه به افزایش اختیارات وزیر نیرو، انتظار می‌رود که ایشان تلاش بیشتری را در راستای اجرای کامل طرح ۹ ماده احیای حوضه آبریز زاینده رود داشته باشند

زرگرپور ادامه داد: در ارتباط با تخصیص‌ها و سهمیه‌ها اقدامات خوبی صورت گرفته است و در رودخانه  زاینده رود بیش از ۹۰ درصد منابع و مصارف مشخص شده و تکلیف تخصیص آب صنعت، شرب و کشاورزی نیز احصا و مشخص شده و تا آخر شهریور ماه سال جاری تخصیص تک تک روستاها نیز تعیین خواهد شد.

وی عدم اجرایی شدن الگوی کشت در حوضه آبریز زاینده رود و کندی عملیات اجرایی طرح سد و سامانه  بهشت آباد را از مشکلات طرح ۹ ماده ای برشمرد و افزود: طرح ۹ ماده‌ای توسط مدیریت استان اصفهان تهیه و تدوین شده و به صورت لحظه به لحظه آن را پیگیری خواهیم کرد تا مشکلات آن برطرف شود و با برنامه ریزی صورت گرفته در صورت هماهنگی همه دستگاه های ذیربط، این طرح در دو سال آینده به طور کامل اجرایی خواهد شد.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار