X بستن تبلیغات
5. Fixed

اعضای هیئت علمی‌ای که ماهانه 400 میلیون می‌گیرند، دیگر کار تحقیقاتی نمی‌کنند

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مجتبی زارعی در حاشیه نشست خبری سومین کنگره بین المللی نقشه برداری مغز ایران که 27 تا 29 شهریور در سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود، درباره برخی از مشکلات طرح تحول سلامت که مربوط به حوزه تحقیقات می‌شود، اظهار داشت: طرح تحول سلامت واقعا امیدی در بین مردم ایجاد کرد تا خدمات سلامت بین مردم عادلانه اجرا شود. اما از طرفی شاهد سرکوب آموزش و تحقیقات در این طرح هستیم. زیرا تمام تمرکز رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی بر اجرای بهینه طرح تحول سلامت در حوزه درمان شده است و دیگر مجالی برای توجه به آموزش و تحقیقات نمی‌شود. 

وی درباره تحقیقات کنونی در کشور نیز توضیح داد: همین تحقیقات حال حاضر در کشور نیز در حوزه پزشکی به واسطه شخصیت‌های مطرحی از جمله دکتر ملک‌زاده، دکتر لاریجانی و دکتر ضیایی صورت می‌پذیرد وگرنه امروز اعضای هیئت علمی که ماهانه 300 تا 400 میلیون تومان آن هم به صورت قانونی درآمد دارند، چه دلیلی برایشان وجود دارد که به کار تحقیق و آموزش دانشجو بپردازند.

این استاد علوم اعصاب از دانشگاه انگلیس ادامه داد: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها به طور غیرمستقیم پس از اجرای طرح تحول سلامت از انجام وظیفه اصلی خود دور شدند. این وظیفه نیز معطوف به تحقیق و آموزش می‌شود و این درحالی است که عضو هیئت علمی که کار تحقیق انجام ندهد در هیچ جای دنیا عضو هیئت علمی شناخته نمی‌شود. کما اینکه اساس ارتقای آنان تحقیق باشد. زیرا امروز دیگر فاصله حقوقی بین استاد و استادیار آنچنان نیست و همه به این اهمیت می‌دهند که چه خودرویی سوار شوند و یا منزل آنان در کدام منطقه باشد.

زارعی تصریح کرد: روح آکادمیک در طرح تحول سلامت صدمه دید و معتقدیم باید نظام ارائه خدمات درمان از دانشگاه جدا شود، همانند 30 سال قبل؛ البته شاید آن روزها ادغام درمان با دانشگاه مفید بود ولی امروز شاهد آن هستیم که هر زمان روح آکادمیک با خدمات بالینی مخلوط می‌شود مباحث آکادمیک صدمه می‌بیند. در حالی که در مباحث آکادمیک فقط سه درصد با مسئولیت وزارت بهداشت است و 97 درصد این مسئولیت‌ها و متولی آن وزارت علوم است.

آنقدر که خارجی‌ها از ما حمایت می‌کنند، دولتی‌ها حمایت نمی‌کنند

وی با اشاره به اصطلاح فرار مغزها، گفت: بهتر است بگوییم فراری دادن مغزها، زیرا متأسفانه آنقدر که کشورهای خارجی از ما حمایت می‌کنند دولتی‌ها از ما حمایت نمی‌کنند و فقط علیه نخبگان سمپاشی منفی می‌شود.

این استاد نورولوژی و نوروساینس علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه به حضور برخی افراد که وارد ایران می‌شوند، عنوان کرد: هر کس که با سروصدا وارد ایران می‌شود و یا به دیدار رئیس جمهور می‌رود و یا در مقابل دوربین صدا و سیما قرار می‌گیرد از او شاید کمی حمایت شود ولی فردی که بدون سروصدا و با تمام دانش علمی وارد کشور شود هیچ‌کس به آن توجه نمی‌کند و ما اهل فن خوب می‌فهمیم که کدام یک از افراد تلویزیونی هستند یا دانشگاهی.

زارعی  در تشریح حضور پرفسور علوی یکی از متخصصان به نام ایران که حتی عنوان می‌شود وی لیاقت گرفتن جایزه نوبل را نیز دارد، گفت: پرفسور علوی در سومین کنگره که شهرویرماه برگزار می‌شود حضور می‌یابد و وی یکی از مطرح‌ترین افراد صاحب نظر علوم اعصاب در دنیا به حساب می‌آید.

وی به برگزاری نشست اخلاق در تکنولوژی، حضور رئیس یونسکو در حاشیه سومین کنگره نقشه‌برداری مغز اشاره کرد و گفت: اخلاق در علم اگر وجود نداشته باشد علم به بیراهه می‌رود و هیچ فایده‌ای نخواهد داشت.

رئیس پژوهشکده نقشه برداری مغز در خاتمه به کمبود پت‌اسکن در ایران که در برخی کشورها اولین قدم در تشخیص سرطان به حساب می‌آید، خاطرنشان کرد: مثلاً در دانمارک فقط در یک شهر 50 هزار نفری آن فقط 8 پت اسکن وجود دارد و در همین ترکیه همسایه بالغ بر 260 پت اسکن وجود دارد و در ایران فقط سه پت اسکن داریم و این کمبود نیز به دلیل کمبودهایی از جمله متخصصان رادیوشیمی، فیزیک و ... است.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار