یادداشت علیرضا مرزبان درباره فینال یورو/ پرتغال یک قدم جلوتر از فرانسه

وبسایت رسمی برنامه نود - علیرضا مرزبان، سرمربی تیم خونه به خونه بابل و از کارشناسان شناخته شده فوتبال در یادداشتی در روزنامه شرق شانس پرتغال را برای قهرمانی در یورو بیشتر دانسته است، در این یادداشت می خوانیم؛

همان‌طور که قبلا گفته بودم، پرتغال توازن تاکتیکی بزرگی در یورو ٢٠١٦ پیدا کرده است. در پرتغال بازیکنان بزرگ این تیم؛ کاروالیو، رونالدو، نانی و پپه مسئولیت قبول کرده‌اند و نقش بزرگی را در این تیم بازی می‌کنند و این مسئله، این تیم را به فینال یورو رساند. آنها با روحيه همدلي در كنار هم قرار گرفتند و از روز اول متحد بودند که در بازی‌ها بتوانند فوتبال خوبي را از خود نشان دهند. تيم ولز را -كه حریف پرتغال در نیمه‌نهایی بود- از نظر کیفیت فوتبالی نمي‌توان با اين تيم (پرتغال) مقايسه كرد. پرتغال لیگ بسيار قوی و خوبی دارد؛ همچنین آکادمی‌های آنها هم خیلی خوب کار می‌کنند؛ اما در ولز بیشتر ورزش راگبی محبوبیت دارد؛ البته مردم ولز هم می‌توانند به تیم خود افتخار کنند؛ زيرا در اولین حضورشان در یورو توانستند از کیفیت فوتبال خود دفاع کنند و تیم متحدی را به نمايش بگذارند و حس خوبی را به هواداران خود منتقل كنند. اینکه پرتغال خیلی ساده توانست از سد ولز بگذرد زیاد عجیب نبود و پيش از بازی هم مي‌شد آن را پيش‌بيني كرد.

در دومین بازی مرحله نیمه‌نهایی، شکست آلمان مقابل فرانسه در خاک فرانسه هم عجیب نبود؛ زيرا با توجه به اتفاقاتی که افتاد و بمب‌گذاری‌هایی که در فرانسه شد، این کشور متحد‌تر شد و مردم با احساس همدلي بيشتر در كنار هم هستند. کشور فرانسه در شادی و سرور به‌سر می‌برد و فرانسوی‌ها -بعد از مشکلات اجتماعی‌ای که داشتند- حس خوبی را در خود، تجربه می‌کنند. بازیکنان هم از تعهد خودشان نسبت به این شرایط اجتماعی که وجود داشت آگاه بودند و می‌دانستند که باید حس خوبی را به مردم بدهند و ملت بزرگ فرانسه را به طرف صلح دوباره هدایت کنند.

آنتوان گریزمان، آقای گل یورو ٢٠١٦ که هر دو گل فرانسوی‌ها را به آلمان زد، بازیکنی است که شهامت خیلی زیادی دارد؛ می‌تواند توپ را حمل کند، روی پاس‌های کوتاه خوب عمل می‌کند و بازیکنی است که از تمام کیفیت‌های فوتبالی‌ای که دارد، استفاده می‌کند. انگیزه بزرگ او باعث شده این بازیکن به صدر بازیکنان خوب اروپا برسد. پيش‌بيني من اين است كه در بازي فينال كه بين فرانسه و پرتغال برگزار مي‌شود، تيم پرتغال برنده خواهد شد. فرانسوی‌ها در دادنِ حس بزرگی -که می‌خواستند به مردم بدهند- و در برداشتن فشار زیادی كه روی این تیم بود موفق بودند؛ فشار روی فرانسوی‌ها این بود که آلمان را نمی‌توانند ببرند که بردند؛ در تورنمنت‌های بزرگ نمی‌توانند موفق شوند که شدند و همین که به فینال رسیدند درواقع به بخش بزرگی از اهداف خود رسیدند. فرانسه در مقابل پرتغالی بازی می‌کند که ساختاري بسيار قوی و بازیکناني فوق‌العاده خطرناک دارد و کنترل توپ این تیم بسيار قوی است.

تیم پرتغال چون انگیزه بزرگی دارد و بعد از فینال یورو ٢٠٠٤ که در خانه بازی را به یونان باخت، دیگر هیچ موفقیتی نداشت؛ الان شانس این را دارد یک قدم بزرگ به طرف جلو بردارد؛ پرتغال هم از نظر فوتبالی و هم از نظر مسائل روانی یک قدم جلوتر از فرانسه است. استفاده از سیستم‌های متغیر در تیم‌های مختلف، استفاده متفاوت از ضربات ایستگاهی و استفاده از استراتژی‌های مختلف سیستم‌های دفاعی به‌ويژه در زمان ضربات ایستگاهی به بالارفتن کیفیت یورو ٢٠١٦ کمک زیادی کرد.

57189

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار