X بستن تبلیغات
5. Fixed

از بدهکاری به بیت امام به‌خاطر رد صلاحیت سیدحسن تا انصراف اصولگرایان به خاطر وحدت

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، احزاب، تشکل‌ها و شخصیت‌های سیاسی در هفته‌ای که گذراندیم با توجه به دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری نشست‌، دیدار  و مواضع گوناگونی در مورد مسائل مختلف اتخاذ کردند.

اظهارات هاشمی رفسنجانی علیه شورای نگهبان، واکنش‌های متعدد به این سخنان ساختارشکنانه، رد صلاحیت سید حسن خمینی، انتخابات حزب کارگزاران، تاکید اصولگرایان بر انصراف به خاطر وحدت و برگزاری جلسات شورای ائتلاف و نیز تاکید عارف بر عدم ائتلاف اصلاح‌طلبان با گروه‌های سیاسی از مهم‌ترین اتفاقات سیاسی هفته گذشته بود.

حدادعادل: لیست ائتلاف اصولگرایان تهران تا 3 روز آینده منتشر می‌شود

غلامعلی حدادعادل سخنگوی ائتلاف اصولگرایان اعلام کرد: لیست ائتلاف اصولگرایان تهران تا 3روز آینده منتشر خواهد شد.

وی با بیان اینکه دورنمای وحدت اصولگرایان امیدوارکننده است، اظهار داشت: نام آنهایی که در لیست واحد نیامده باید انصراف دهند تا مردم در رأی دادن به اصولگرایان مشوش نشوند.

*افتخاری: اگر در لیست نهایی نباشم برای حمایت از ائتلاف اصولگرایان انصراف می‌دهم

 

لاله افتخاری عضو حزب موتلفه اسلامی و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، ضمن تاکید بر لزوم پایبندی اصولگرایان به لیست نهایی ائتلاف گفت:‌ وقتی ما اصولگرایان فعالیت خود را در چارچوب وحدت و ائتلاف تعریف می‌کنیم طبیعی است که باید از تصمیمات گروهی نیز تبعیت کنیم.

افتخاری تصریح کرد: بنابراین بنده نیز در راستای وحدت اصولگرایان چنانچه در لیست نهایی اصولگرایان قرار نگیرم برای حمایت از ائتلاف از حضور در دهمین دوره انتخابات مجلس انصراف خواهم داد.

*احمد توکلی: اگر در لیست اصولگرایان نباشم کنار می‌روم

 

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، درباره تحقق وحدت اصولگرایان اظهار داشت: بنده وحدت همه گروه‌ها را محترم می‌دارم چرا که مجلس، حزب ندارد و اگر دو دسته اصلاح‌طلب و اصولگرا با یکدیگر متحد شوند و نقش بازی کنند از این ناکارآمدی فعلی وضع بهتر می‌شود.

توکلی درباره لیست اصولگرایان تأکید کرد: من قبول کرده‌ام چنانچه در لیست نهایی نباشم کنار بروم و آسمان به زمین نمی‌آید و این مسئله‌ای نیست.

با نزدیک شدن لیست اصولگرایان به فهرست نهایی صالح اسکندری فعال سیاسی به دلیل قرار نگرفتن در لیست نهایی ائتلاف از انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی انصراف داد.

اسکندری اولین چهره اصولگراست که به نفع جریان اصولگرایی از انتخابات انصراف داده است.

* حدادعادل: اسامی مطرح شده در فضای مجازی تنها گمانه‌زنی است

غلامعلی حدادعادل سخنگوی ائتلاف اصولگرایان در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: هشتمین جلسه شورای مرکزی ائتلاف اصولگرایان شامگاه یکشنبه یازدهم بهمن‌ماه به ریاست آیت‌الله موحدی‌کرمانی برگزار شد.

وی افزود: در این جلسه کارگروه بررسی نامزدها، گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات خود را به اعضای شورا ارائه داد.
سخنگوی ائتلاف اصولگرایان همچنین تصریح کرد: اعضای شورای ائتلاف ضمن تأیید روش و روند طی شده در کارگروه پیشنهادات خود را نسبت به این گزارش اعلام کردند.
حداد عادل در ادامه خاطرنشان کرد: در نهایت مقرر شد کارگروه مربوطه گزارش نهایی خود را پس از بررسی پیشنهادات مطرح‌شده در جلسه امشب اعلام کند.

وی در پایان اعلام کرد که شعارها و اسامی مطرح شده در فضای مجازی درباره لیست نهایی صرفا گمانه‌زنی بوده و مورد تایید نیست.

اسامی نامزدهای تأییدشده مجلس خبرگان رهبری به تفکیک استان+جدول

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، طبق آمار غیر رسمی و میدانی خبرنگاران خبرگزاری فارس اسامی نامزدهای تائید صلاحیت شده پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری قابل دسترس است.

قابل ذکر است که این آمار مربوط به اعلام نتیجه اولیه بوده، لذا امکان دارد در بررسی نهایی صلاحیت داوطلبان این آمار تغییر داشته باشد و یا اینکه برخی داوطلبان حوزه انتخابیه خود را تغییر دهند.

باهنر: برخی توقع یک رانت ویژه دارند/خوب بود سید حسن خمینی امتحان می‌داد

اما واکنش‌ها به عدم تایید صلاحیت سید حسن خمینی در هفته قبل کماکان ادامه داشت، به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری در نشست خبری برگزار شد، در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه نتیجه جلسه شب گذشته شورای ائتلاف اصولگرایان چه بود و لیست این ائتلاف برای تهران کی نهایی می‌شود، گفت:‌در جریان ائتلاف اصولگرایان زحمات زیادی کشیده شده و ارزیابی من این است که این ائتلاف در جمع کردن جریان‌های مختلف اصولگرایی موفق‌تر از قبل بوده است.

وی ادامه داد:‌خوشبختانه با محوریت جامعه روحانیت مبارز و آیت‌الله موحدی‌کرمانی و رایزنی با حضرات‌ آیات مصباح و یزدی کار به خوبی پیش رفت.

دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری با بیان اینکه قرار بود شب گذشته آخرین جلسه ائتلاف برای نهایی کردن لیست باشد، تصریح کرد: در جلسه شب گذشته مجددا یکی دو بحث مطرح شد و قرار شد که جلسه ظرف امشب یا فردا شب ادامه پیدا کند.

وی تأکید کرد: لیست اصولگرایان قطعا امشب یا فردا شب نهایی می‌شود و این اعلام آن را برای 16 یا 17 بهمن می‌گذاریم که نتیجه بررسی صلاحیت‌ها به صورت نهایی اعلام شود.

باهنر افزود: البته اگر لیستی ارائه می‌شود باید رعایت قانون نیز صورت بگیرد و تبلیغی روی آن انجام نشود و تنها جهت اطلاع اصحاب رسانه و سیاسیون باشد.

دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی علیه شورای نگهبان پیرامون عدم احراز صلاحیت سید حسن خمینی برای انتخابات خبرگان گفت:‌برخی توقع دارند که از یک رانت ویژه‌ای استفاده کنند در حالیکه امام همیشه بر روی این رانت ویژه خط بطلان می‌کشید و هیچ گاه چنین مسائلی را قبول نداشت.

وی اضافه کرد: خوب بود که آقای سید حسن خمینی نیز امتحان می‌دادند و این یک شوخی است که ایشان فکر می‌کرده که همه باید امتحان دهند ولی ایشان نباید برای امتحان برود.

باهنر گفت: وحدت اصولگرایان در تهران نسبت به دوره های گذشته بسیار خوب جلو رفت و شاید یک نفر در لیست اصولگرایان تهران ظرف امروز و فردا تغییر و جابجایی داشته باشیم.

دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین تاکید کرد: ما به عنوان جامعه اسلامی مهندسین در حوزه های انتخابیه درصورتی که اصولگرایان استان به جمع‌بندی رسیده باشند از کاندیدای مورد تایید اصولگرایان استان حمایت می‌کنیم و از کاندیداهای منتسب به خودمان هم می‌خواهیم که انصراف بدهند.

*برگزاری هشتمین جلسه شورای ائتلاف اصولگرایان/ نهایی شدن لیست تهران در جلسات بعدی

هفته گذشته هشتمین جلسه شورای مرکزی ائتلاف اصولگرایان با حضور اعضای این شورا و آیت الله موحدی کرمانی برگزار شد و در این جلسه بحث و تبادل نظرهای مختلفی پیرامون نهایی کردن لیست اصولگرایان در انتخابات مجلس در تهران صورت گرفت.

بر اساس تصمیم اعضا قرار شد تا بررسی ها برای نهایی شدن لیست تهران در جلسات بعدی پیگیری شود.

بنابر این گزارش، بر اساس آخرین شنیده ها شورای مرکزی ائتلاف تاکنون به لیستی 40 نفره از داوطلبان اصولگرا رسیده و قرار است از میان این افراد، لیست اصولگرایان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در تهران نهایی شود.

همچنین غلامعلی حدادعادل سخنگوی شورای ائتلاف اصولگرایان روز گذشته از مشخص‌شدن 80 درصد لیست اصولگرایان تهران خبر داد و اظهار داشت: امیدواریم ظرف یکی دو روز آینده کارها انجام شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا لیست تهران در حال حاضر به 56 نفر رسیده است، گفت: شاید از این تعداد کمتر باشد.

آیت‌الله موحدی‌کرمانی: لیست خبرگان جامعتین برای استان‌ها نهایی شد/ لیست تهران هنوز تکمیل نشده است

 

آیت‌الله موحدی‌کرمانی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز در گفت‌و‌گو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، از تکمیل و نهایی شدن لیست خبرگان جامعتین برای استان‌ها خبر داد.

آیت‌الله موحدی کرمانی درباره نهایی شدن لیست خبرگان برای تهران نیز گفت:‌ لیست تهران هنوز نهایی نشده است.

وی درباره لیست مجلس تهران اصولگرایان تاکید کرد: لیست تهران هنوز نهایی نشده است.

به گزارش فارس، پیش از این نیز محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان گفته بود: لیست اصولگرایان 16 یا 17 بهمن پس از بررسی صلاحیت‌ها به صورت نهایی اعلام می‌شود.

*رفسنجانی: همه به بیت امام بدهکار هستیم

هفته گذشته هاشمی رفسنجانی در سخنانی که پیش از ظهر امروز ـ دوشنبه 12 بهمن ـ در فرودگاه مهرآباد تهران ایراد کرد، از عدم احراز صلاحیت یادگار امام(ره) برای انتخابات خبرگان رهبری، به شدت انتقاد کرد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: البته هر چه داریم از امام(ره) است و باید خودمان را به امام و بیت امام(ره) بدهکار بدانیم؛ البته بدهکارها هدیه خوبی به بیت امام(ره) ندادند. آنها خودشان صلاحیت‌شان را از کجا آورند؟ چه کسی به شما اجازه داده قضاوت کنید؟ چه کسی به شما اجازه داد اختیارات را در دست بگیرید؟تریبون‌های نماز جمعه و صداو سیما مال شما باشد؟ اگر امام(ره) و نهضت امام(ره) و اراده عموم مردم که به خاطر امام شکل گرفت، نبود اینها نیز نبود.

هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: در موقعی که باید همه تبریک بگوییم بد هدیه‌ای به بیت امام داده‌اید، صلاحیت شخصیتی را که شبیه به جدش، امام(ره)، است، تأیید نکردید. ان‌شاءالله خدا از سر اشتباهتان بگذرد؛ ولی باید بگذاریم که مردم به هر که می‌خواهند رأی بدهند. من که قدرتی ندارم بخواهم فشار بیاورم که در مورد صلاحیت‌ها تجدیدنظر شود. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به واقعه غدیر خم افزود: این حکم خدا بود که پیامبر حضرت علی (ع) را برگزیند ولی قبل از وفات‌شان به حضرت توصیه کردند که حکومت حق توست ولی ممکن است که شرایطی شکل بگیرد که مردم نخواهند؛ اگر نخواستند کار را به خودشان واگذار کنند. هیچ‌کسی از حضرت علی مُحق‌تر نیست، اگر مردم نخواستند، کسی نمی‌تواند باشد. این اصل روشن اجتماعی است.

وی در ادامه با اشاره به مسئله رد صلاحیت‌ها و با بیان اینکه «این بندهای بی‌خودی جلوی مردم را می‌بندند»، گفت: البته من هم عقیده دارم که نمی‌شود 12 هزار نفر با هم رقابت کنند؛ اما راهش این است که از قبل قانونی بگذاریم و نه در جهت سیاسی بلکه در جهت واقعی صلاحیت‌ها را تعیین کنیم نه اینکه بگذاریم مردم اسم بنویسند و بعد بگوییم که نتوانستیم احراز کنیم و فرصت نکردیم که پرونده‌ها را ببینیم. معلوم است که چند نفر نمی‌توانند پرونده 12 هزار نفر را بخوانند.

هاشمی رفسنجانی  مجددا تأکید کرد: بگذاریم مردم انتخاب کنند. افکار عمومی کمتر از ما اشتباه می‌کند، اگر هم اشتباهی کنند خودشان جبران خواهند کرد. اما اگر انتخاب را به آنها تحمیل کنیم شرارت و چیزی همچون آن پیش می‌آید.

پس از این سخنان هاشمی اصلاح‌طلبان از جمله عباس عبدی و محمد علی ابطحی نیز به این روند هاشمی رفسنجانی اعتراض و تاکید کردند این موضع‌گیری به ضرر اصلاح‌طلبان است.

محمدعلی ابطحی:هاشمی با رفتار پوپولیستی می‌خواهد آرای حسن‌آقا را برای خودش جلب کند

به گزارش خبرنگار میز انتخابات خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام محمدعلی ابطحی رئیس دفتر و معاون رئیس دولت اصلاحات با اشاره به هجمه هاشمی رفسنجانی به شورای نگهبان که بهانه عدم احراز صلاحیت حسن خمینی انجام شده است، نوشت:  انتقاد تند آقای هاشمی رفسنجانی از شورای نگهبان را در این روزها اصلا نمی فهمم.

وی در ادامه نوشته است: می‌شد هرگونه نقدی را پس از پایان وقت رسمی اعتراضات و پاسخ شورای نگهبان انجام داد. درست در اوج رایزنی ها و گفتگوها و نیاز به همدلی برای ساخت آینده ای بهتر و علاقه بسیاری به حضور حسن آقای خمینی و دیگران در خبرگان و مجلس، این هجوم تند و بی مقدمه تنها می تواند به زیان رد صلاحیت شدگان باشد. این چیزی نیست که آقای هاشمی سیاستمدار نداند. البته این رفتار در چارچوب پوپولیستی جواب می‌دهد که آرای شخصیت های محبوبی مثل حسن آقا را به سبد رای آقای هاشمی سوق دهد.

عباس عبدی: هاشمی رفسنجانی ترجیح می‌دهد سید حسن خمینی رد صلاحیت شود

از سوی دیگر عباس عبدی تاکید کرد: هر کس نسبت به مرجع یا منطق این رد صلاحیتها ایرادی داشته باشد قابل فهم است و حق دارد جز آقای هاشمی. ولی چرا چنین می گویند؟ به نظرم عدم تایید و حضور حسن آقا در انتخابات را ترجیح می دهند.

به گزارش خبرنگار میز انتخابات خبرگزاری فارس، عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح طلب در واکنش به اظهارات هاشمی رفسنجانی درباره عدم احراز صلاحیت سید حسن خمینی برای مجلس خبرگان یادداشتی نوشت که متن آن در پی می آید:

این موارد خلاصه مطالبی است که به نقل از آقای هاشمی رفسنجانی در انتقاد ایشان به عدم احراز صلاحیت حسن آقای خمینی از سوی شورای نگهبان در رسانه ها منتشر شده است.

هاشمی رفسنجانی: همه بدهکار بیت امام(ره) هستیم

رئیس مجمع تشخیص مصلحت در مراسم دهه فجر در فرودگاه مهرآباد گفت:

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار