«کمک پرستار یکساله» با 33 شرح وظیفه را رد نمی‌کنیم ولی با 50 «آموزش مخفی» مخالفیم

علی محمد آدابی در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری تسنیم، درباره چرایی مخالفت سازمان نظام پرستاری با طرح کمک پرستار یکساله که می‌خواهد فقط وظایف مغفول مانده، آن هم در جهت کمک بیشتر به بیماران را انجام دهد، اظهار داشت: سازمان به هیچ عنوان طرح کمک پرستار یکساله را به طور کامل رد نمی‌کند کما اینکه این طرح قرار بود تا 33 شرح وظیفه را بر عهده کمک‌پرستاران یکساله تعریف کند ولی چرا به صورت مخفی 50 وظیفه دیگر به آنان آموزش می‌دهند؟!

وی ادامه داد: بنابراین آموزش‌هایی از جمله علائم حیاتی، چک کردن مایعات بدن، محاسبه تعریق بدن از جمله تغییر رنگ ادرار؛ مواردی هستند که از توانایی کمک‌ پرستاران یکساله خارج است و باید کارشناسان پرستاری که تجارب این کار را دارند بتوانند این فرایند را انجام دهند. 

آدابی در تشریح اهمیت این تشخیص‌ها توسط پرستاران گفت: در این موارد از جمله بررسی تغییر رنگ ادرار بیمار می‌توان به تشخیص پروتئین و عدم کارایی کلیه دست‌ یافت، بنابراین این تشخیص‌ها و همچنین اطلاع‌رسانی و راهنمایی پزشک مشخصاً با پرستار است. 

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور با اشاره به سابقه آموزش کمک پرستار یکساله که مربوط به دهه 70 می‌شود، گفت: در آن زمان صراحتاً بحث بهیار یکساله ارائه شده بود که در نهایت این طرح آنچنان ماندگار نبود و این طرح کمک پرستار یکساله نیز براساس همان طرح گذشته پیش می‌رود. در حالیکه بر خلاف نگاه امروز در ایران که مقوله پرستاری در حیطه کارشناسی و بالاتر به رسمیت نمی‌شناسند در دنیا افزایش کمی و کیفی رشته پرستاری در اولویت است. 

آدابی ادامه داد: بعد از اجرای طرح تحول سلامت، طرح کمک پرستار یکساله نیز مطرح شد که شرح وظایف آن مصداق «شتر - گاو - پلنگ» است، یعنی مشخص نیست این نیروها پرستار هستند یا بهیار و یا خدماتی؛ ما نیز هر زمان متوجه شویم تفکری می‌خواهد جایگزین پرستاری شود مسلماً آن را به صلاح نمی‌دانیم زیرا شایستگی پرستار را ندارند و معتقدیم همین کمک پرستاران یکساله زمانی اپوزیسیونی در مقابل پرستاران قرار خواهند شد زیرا در گروه‌های مجازی مشاهده می‌کنیم که آنها خود را با عنوان (من یک پرستار هستم) معرفی می‌کنند و این باعث نگرانی جامعه پرستاری می‌شود. 

وی همچنین با اشاره به تجمع کمک پرستاران یکساله برای پوشیدن لباس سفید پرستاری عنوان کرد: لباس سفید پرستاری فقط برای پرستاران است و کمک پرستاران یکساله رنگ لباس متفاوتی دارند و باید داشته باشند. بنابراین ما از بیماران درخواست می‌کنیم در بیمارستان‌ها در صورت درخواست اطلاعات از بیمار از آن شخص، کارت شناسایی درخواست شود تا بیمار متوجه شود که فرد پرستار است یا در رده‌های دیگری مسئولیت دارد.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور در تشریح ابعاد مخالفت‌های جامعه پرستاری با طرح‌های وزارت بهداشت در حیطه پرستاری خاطرنشان کرد: به هر حال بنده به عنوان رئیس کل این سازمان در دوره جدید مدیریتی نظام پرستاری تعهداتی دارم و این در حالی است که از طرف پرستاران نیز برای تحقق مطالباتشان بسیار تحت فشار هستم بنابراین اگر نتوانم به وظایف خود عمل کنم استعفاء می‌دهم ولی امیدوارم از عهده این مسؤلیت برآمده و این اتفاق رخ ندهد.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار