بازار داغ شایعات در ماهشهر/ آتش همچنان در پتروشیمی بوعلی سینا شعله ور است

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادخبرگزاری میزان؛ عصر چهارشنبه گذشته در حالی که همگان در گیر و دار سفرهای جاده ای بودند و ترافیک شدیدی در مسیرهای منتهی به استان های شمالی ایجاد شده بود، خبر مهمی در صنعت نفت به ویژه صنعت پتروشیمی مخابره شد که در  ساعات اولیه آن، هیچ فردی انتظار چنین فاجعه ای را نداشت.

یکی از مخازن پتروشیمی بوعلی سینا دچار انفجار و سوختگی شد، در ساعات اولیه آتش نشانان به دنبال اطفا حریق و جلوگیری از سرایت آتش به دیگر مخازن بودند که در همین حین علت چنین حادثه، نشتی در واحد 900 پازایلین این پتروشیمی اعلام شد و با گذشت ساعاتی، برخی شایعات مبنی بر خرابکاری منتشر شد که بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت (که از بامداد روز جمعه در ماهشهر حضور یافت) این شایعات را رد کرده است.

در کنار این مسائل نیز اخباری مبنی بر تخلیه شهر ماهشهر و خوشحالی یکی از رقیبان نفتی ایران مطرح است که زنگنه نسبت به خوشحالی یکی از کشورهای رقیب نفتی ایران ابراز ناراحتی کرد و گفت: یک کشور مسلمان نباید نسبت به آسیب دیدن کشور مسلمان دیگر خوشحال باشد و باید نسبت به آسیب دیدن آن ابراز ناراحتی کند.

از سوی دیگر، در ساعات اولیه آتش سوزی و تا به این لحظه خسارت جانی در پتروشیمی بوعلی سینا رخ نداده و تنها در پی حرارت بسیار و دود در منطقه برخی از آتش نشان دچار تاول دست و پا شده اند، همچنین در عصر روز جمعه 6 نفر دود زده و به اورژانس منتقل شده اند.

ذر این مدت چند بالگرد آب پاش برای مهار آتش به پتروشیمی بوعلی سینا منتقل شده اند؛ در حالی که ابتدا از کنترل آتش خبر داده شد اما بار دیگر آزیر خطر پتروشیمی به صدا درآمد و اعلام شد که مخزن دوم نیز دچار آتش سوزی شده که این خبر نیز به سرعت رد شد اما وضعیت نیز به صورتی است که نمی توان گفت آنش سوزی در حال کنترل است.

در روز پنجشنبه نیز برای جلوگیری از آتش سوزی بیشتر، دستور به خنک سازی و تخلیه مخازن پتروشیمی بوعلی سینا داده شد اما سرعت تخلیه مخازن به صورتی است که تخلیه کامل مخازن بسیار زمان بر بوده و به طور میانگین در هر ساعت 500 تن از حجم مخازن تخلیه می شود و تا به این لحظه در حدود 7000 تن از محصولات تخلیه شده است.

در حالی که برخی اخبار مبنی بر انفجار و ذوب شدن مخزن دوم در این منطقه مخابره شد و پیش بینی می شد تعداد قابل توجهی از افراد دچار سوختگی شده باشند اما بالدی، مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان هرگونه انفجار را رد کرد و گفت: هیچگونه تلافاتی در منطقه پتروشیمی بوعلی سینا رخ نداده است.

اظهار نظرهای رسمی در حالی صورت می گیرد که همچنان برخی از اخبار حکایت از دمای بسیار بالای مخزن در محدوده 1300 درجه دارد و بر طبق گفته مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، آتش سوزی این پتروشیمی تا روز آینده ادامه هم خواهد داشت؛ مشاهدات نیز حكايت از آن دارد كه بخش جنوب شرقی مخزن، تقريبا وا رفته است.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار