امروز در تاریخ اپل: QuickTime برای اولین بار قابلیت پخش ویدیو را به مک آورد

با این‌که امروزه پخش ویدئو در کامپیوتر کار طبیعی و معمولی محسوب می‌شود، در سال 1370 چنین نبود و QuickTime با کار خود قدمی بزرگ به‌سوی آینده برداشت و جایگاه اپل را به‌عنوان شرکت کامپیوتری پیشگام در خلاقیت محکم کرد.

در 17 تیر 1370: اولین نسخه بتا از QuickTime منتشر شد. این برنامه به کاربران کمک می‌کرد که بدون استفاده از سخت‌افزار جداگانه در کامپیوترهای مک‌ خود به پخش فیلم بپردازند.

QuickTime برای تجاری‌سازی پخش ویدئو در کامپیوترها راه طولانی را طی کرده است. در دهه 1980 میلادی (11 سال قبل از عرضه QuickTime) یکی از مهندسان اپل آقای Steve Perlman برنامه‌ای به نام QuickScan نوشت که اجازه پخش ویدئو در مک را می‌داد. بااینکه شرکت نسخه نمایشی عمومی را هم آماده کرد، اما برنامه قبل از عرضه لغو شد. مهم‌ترین علت آن نیازمندی به چیپست گرافیکی جداگانه برای اجراشدن بود. اما ایده اینکه در مک ویدئو پخش شود از بین نرفت در و نهایت در QuickTime شکوفا شد.

نسخه نمایشی QuickTime 1.0 در دومین کنفرانس جهانی توسعه‌دهندگان اپل در سال 1991 میلادی نشان داده شد. نخستین ویدئویی که برای تماشاچیان پخش شد، تبلیغ نمادین 1984 اپل برای مکینتاش بود. دو ماه بعد نسخه‌های بتای این برنامه در مک‌های مختلف نصب شد و نهایتاً در 11 آذر 1370 به مشتریان عرضه شد.

Screen-Shot-2016-07-08-at-07

با توجه به بازخوردهایی که QuickTime بتا در زمان عرضه دریافت کرد، یکی از جنبه‌های جالب‌توجهی که توسعه‌دهندگان برنامه به آن توجه کردند راهی برای ارائه اضافه کردن انواع گسترده داده وابسته به زمان به برنامه‌های مک بود. برنامه‌هایی نه‌فقط برای پخش فیلم، بلکه مثلاً توسعه و ایجاد ابزارها و برنامه‌های دقیق علمی و مهندسی که به زمان وابستگی داشتند.

این عنصر وابسته به زمان QuickTime (که از نامش هم پیداست!) بر هر چیز دیگری مقدم بود؛ مثلاً در زمان پخش فیلم اگر سی‌پی‌یو برای مدیریت پخش با نرخ فریم بالا ضعیف عمل می‌کرد، از برخی از فریم‌ها پرش انجام می‌شد تا سرعت پخش تصویر از صوت عقب نماند. سپس در سیستم‌های مک Iici یا Iicx می‌توانستید انتظار پخش فیلم‌های QuickTime با اندازه 160 در 120 پیکسل را با نرخ 10 فریم در ثانیه داشته باشید.

در دورانی از محاسبه که ماشین‌ها حتی در اجرای برنامه‌های ساده بسیار کندتر از ماشین‌های امروزی عمل می‌کردند، تصور برنامه‌ای که بتواند زمان را در سخت‌افزارهای متعدد یکدست و متحد کند بسیار هیجان‌انگیز بود.

25 سال بعد از عرضه QuickTime، هنوز هم این برنامه جزئی از سیستم‌عامل مک است و به این زودی قرار نیست که حذف شود.

آیا QuickTime 1.0 را به خاطر می‌آورید؟ آیا در چنین روزی آن‌هم ربع قرن پیش یک توسعه‌دهنده خوشحال از اینکه توانستید یک کپی از آن را به دست بیاورید بودید؟ هر خاطره‌ای که از آن دارید را با ما به اشتراک بگذارید!

cultofmac

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار