بیکاری ۷۰۰ دکل نفتی در جهان!

به گزارش تراز ،در طول چند هفته گذشته قیمت جهانی نفت همواره در محدوده ۴۹ تا ۵۰ دلار در نوسان بوده است. برهمین اساس، همزمان با بالا و پایین رفتن‌های قیمت نفت خام در محدوده ۴۹ دلار تا بیش از ۵۰ دلار در بازار دکل‌های حفاری نفت و گاز جهان هم به این نوسان قیمت‌ها واکنش نشان می‌دهند و با افزایش قیمت نفت به بشکه‌ای بیش از ۵۰ دلار تعداد دکل‌های حفاری بیکار در صنایع نفت و گاز جهان کاهش و با سقوط قیمت نفت به کمتر از ۵۰ دلار تعدادی دکل فعال، بیکار می‌شوند.

در معاملات منتهی به ۲۴ ژوئن سال ۲۰۱۶ میلادی که بازار نفت با شوک جدایی انگلیس از جمع کشورهای عضو اتحادیه اروپا روبرو و روند صعودی قیمت نفت خام به بشکه‌ای بیش از ۵۰ دلار متوقف شد، تعداد دکل‌های حفاری فعال در صنایع نفت و گاز آمریکا هم کاهش یافت.

از این رو رصد وضعیت دکل‌های حفاری در آمریکا نشان می‌دهد تا ۲۴ ژوئن سال جاری میلادی تعداد دکل‌های فعال حفاری نفت و گاز این کشور با سه دستگاه کاهش به ۴۲۱ دستگاه رسیده، این درحالی است که حدود دو هفته قبل با اوج گیری قیمت طلای سیاه تعداد دکل‌های حفاری نفت و گاز این کشور افزایش یافته بود.

در مجموع تا ۲۴ ژوئن سال جاری میلادی تعداد دکل‌های حفاری نفت و گاز آمریکا در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۳۸ دستگاه کاهش یافته و در صورتی‌که قیمت طلای سیاه در محدوده فعلی قیمتی در بازار داد و ستد شود، نمی‌توان انتظار داشت که تعداد دکل‌های حفاری این کشور هم افزایش یابد.

از سوی دیگر، همسو با کاهش تعداد دکل‌های حفاری فعال نفت و گاز آمریکا،  کاهش ذخیره سازی نفت خام برای چندمین هفته متوالی در این کشور و کاهش تولید نفت خام این کشور از مهمترین عوامل تقویت کننده نفت در بازار به شمار می‌رود به طوری‌که تا ۲۴ ژوئن سال جاری میلادی ذخیره‌سازی نفت خام در آمریکا با کاهش ۹۲۰ هزار بشکه ای به ۵۳۰ میلیون و ۶۳۰ هزار بشکه رسیده است.

بر خلاف آمریکا، در کانادا با وجود نوسان‌های قیمت نفت خام در محدوده ۴۹ تا ۵۰ دلار تعداد دکل های حفاری نفت و گاز نه تنها کاهش نیافته که تا ۲۴ ژوئن سال جاری با افزایشی هفت دستگاهی نسبت به روزهای قبل همراه شده است.

از این رو تعداد دکل‌های فعال نفت و گاز آمریکا با ۷ دستگاه افزایش در مجموع به ۷۶ دستگاه حفاری رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته هنوز تعداد دکل‌های حفاری نفت و گاز این کشور ۵۹ دستگاه کمتر است.

در سایر نقاط جهان هم رصد بازار تا می ۲۰۱۶ میلادی نشان می‌دهد که تعداد دکل‌های حفاری نفت و گاز فعال با افزایشی ۹ دستگاهی به ۹۵۵ دستگاه رسیده اما در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته تعداد دکل‌های حفاری نفت و گاز در کل جهان ۲۰۳ دستگاه کمتر شده است.

در مجموع در شرایط فعلی و در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته میلادی تعداد ۷۰۰ دستگاه دکل حفاری نفت و گاز در کل جهان بیکار هستند. در نهایت در معاملات منتهی به ۲۴ ژوئن سال ۲۰۱۶ میلادی با وجود افزایش تقاضا برای فروش نفت در بازار همزمان با ورود به فصل تابستان و افزایش مسافرت‌های تابستانی در اکثر کشورهای منطقه آمریکای شمالی و اتحادیه اروپا، اما شوک و آثار روانی ناشی از جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا، منجر به توقف روند روبه صعود افزایش قیمت نفت خام در بازار جهانی شده است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار