واکنش مصر به تصمیم ایتالیا در تعلیق حمایت‌های نظامی‌اش

وزارت خارجه مصر از تصمیم ایتالیا در تعلیق حمایت‌های نظامی از ارتش مصر در ارتباط با قتل جوان ایتالیایی در این کشور ابراز تاسف کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای ضمن ابراز تاسف از اقدام پارلمان ایتالیا در تایید تصمیم مجلس سنا این کشور مبنی بر تعلیق ارسال قطعات یدکی جنگنده‌های اف 16 به دنبال پرونده قتل یک جوان ایتالیایی در مصر، اعلام کرد: این اقدام رم واکنش‌هایی را از سوی ما به دنبال خواهد داشت که قطعا به روابط دو جانبه رم – قاهره و همکاری‌های موجود آسیب خواهد زد.

در بیانیه وزارت خارجه مصر آمده است: این اقدام رم با حجم و سطح همکاری‌های موجود میان مسئولان تحقیق در این پرونده که کار خود را از همان ابتدای کشف حادثه آغاز کرده‌اند،‌ هماهنگی ندارد و با هدف مشترک و ویژه هر دو کشور در مبارزه با تروریسم به دلیل تاثیر منفی که بر توان نظامی مصر می‌گذارد، تناقض دارد.

در ادامه این بیانیه آمده است، در ماه‌ها و هفته‌های گذشته شاهد دیدارهای مسئولان مصری و ایتالیایی درخصوص این پرونده و ارائه صدها گزارش و ده‌ها پرونده از نتایج تحقیقات به مسئولان ایتالیایی بودیم و این در حالی است که مصر تا این لحظه پاسخ شفاف و روشنی از رم درخصوص قتل "محمد باهر صبحی ابراهیم علی" و ربوده شدن "عادل معوض هیکل"، تبعه خود در ایتالیا دریافت نکرده است.

وزارت خارجه مصر در ادامه تاکید کرد، این تصمیم ایتالیا تاثیری منفی بر تمامی روابط و همکاری‌های موجود میان دو کشور از جمله همکاری‌های دو کشور در زمینه مهاجرت‌های غیر قانونی از طریق دریای مدیترانه، مقابله با بحران لیبی و رسیدگی به اوضاع این کشور و دیگر زمینه‌ها که ایتالیا از حمایت مصر برخوردار می‌شد، خواهد داشت.

مجلس سنای ایتالیا روز چهارشنبه گذشته با تصمیم برای توقف حمایت‌های نظامی و ارسال قطعات یدکی جنگنده‌های اف 16 به مصر موافقت کرد.

در تاریخ هشتم آوریل ایتالیا سفیر خود در مصر را برای رایزنی در مورد پرونده قتل جوان ایتالیایی به نام "جولیو رجینی" فراخواند. در این پرونده رسانه‌های ایتالیا مسئولان امنیتی مصر را به دست داشتن در شکنجه و قتل این جوان متهم کردند اما مسئولان قاهره این اتهامات را رد می‌کنند.

مسئولان مصری اعلام کردند که رم سفیر خود را به دنبال مخالفت قاهره با درخواست این کشور برای دریافت ریز مکالمات شهروندان مصری فراخواند. مسئولان مصری تاکید کردند که این درخواست غیر قابل اجابت است زیرا به معنای نقض حاکمیت ملی کشور است.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار