رشد حجم معاملات بازار آتی در سال جاری/ قابلیت راه اندازی بورس ارز در بورس کالا

حامد سلطانی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، در خصوص حجم معاملات بورس کالا در سه ما نخست سال جاری نسبت یه سال گذشته اظهار کرد: حجم معاملات بازار فیزیکی در سه ماه نخست سال گذشته بیش از 5 هزار 500 تن بوده که این عدد نسبت به سال جاری 10 درصد کاهش داشته و به رقم 4 هزار و 599 تن رسیده است.

وی در ادامه در توضیح ارزش معاملات بورس کالا گفت: ارزش معاملات بورس کالا در سه ماه ابتدایی سال گذشته بیش از 79 میلیارد ریال بوده که این رقم نسبت به سال جاری 13 درصد کاهش یافته و به رقم 96 میلیارد ریال رسیده است.

مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره مراحل سپرده‌گذاری گواهی سپرده در بورس کالا تصریح کرد: دستورالعمل گواهی سرمایه گذاری کالا با همکاری سازمان بورس اوراق بهادار نهایی شده و در دستور کار کمیته تدوین مقررات سازمان بورس قرار دارد و پس از بررسی و ارجاع به هیئت مدیره سازمان و در صورت تصویب به بورس کالا ابلاغ می شود.

سلطانی‌نژاد با بیان این که اکثر محصولات کشاورزی اساسی در بورس کالا عرضه می‌شود، گفت: اکثر محصولات اساسی در بورس کالا پذیرش شده اند که معاملات اخیر شامل محصولات گندم، ذرت دانه ای ، جو، شکر، برنج، کنجاله سویا، روغن خام کلزا است.

وی در خصوص حجم و ارزش معاملات ذرت در بورس کالا یادآور شد: حجم معاملات بازار فیزیکی ذرت در سال گذشته 513 هزار و 240 تن بوده که این رقم در سال جاری به 20 هزار و 950 تن رسیده است.

مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه افزود: حجم گواهی سپرده ذرت دربورس کالا در سال 94 به رقم 190 هزار و 43 تن رسیده است.
 
سلطانی‌نژاد با اشاره به مزیت معامله محصولات کشاورزی در بورس کالا بیان کرد: معامله محصولات کشاورزی در بورس کالا موجب کشف قیمت مناسب، ایجاد بازار رقابتی و افزایش و تضمین کیفیت خواهد شد.

وی در خصوص میزان حجم و ارزش معاملات بازار آتی سکه اظهار کرد: حجم معاملات بازار آتی سکه در سال گذشته بیش از  یک میلیون و 696 تن بوده و ارزش معاملات این بازار به بیش از 166 میلیارد ریال رسیده است. 

مدیرعامل بورس کالای ایران درخصوص مراحل راه‌اندازی بورس ارز تصریح کرد: راه اندازی قرارداد آتی ارز در شورای عالی بورس به تصویب رسیده و منتظر اعلام نظر بانک مرکزی در این خصوص هستیم به طوری که باید مشخص شود آیا این قرارداد پس از یکسان سازی نرخ ارز اجرایی خواهد شد یا خیر و با اعلام آمادگی بانک مرکزی، این بازار قابلیت راه اندازی دارد.

سلطانی‌نژاد در توضیح حجم معاملات بازار آتی ارز تصریح کرد: حجم معاملات بازار آتی ارز در سال گذشته 234 هزار و 128 تن بوده که این رقم با افزایش 166 درصدی به 622 هزار و 724 تن رسیده است.

وی در خصوص ارزش معاملات بازار آتی خاطر نشان کرد: ارزش معاملات بازار آتی ارز در سه ماه نخست سال گذشته بیش از 23 میلیارد ریال بوده که این رقم با افزایش 188 درصدی به بیش از 67 میلیارد ریال رسیده است.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار