ترافیک شهری و ناشناخته ماندن مناطق دیدنی/راهنمایی کمرنگ است

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: طی سال‌های اخیر تعطیلات عید فطر نقطه آغاز سفرهای تابستانی استان اردبیل است. به دلیل شرایط اقلیمی و آب‌وهوایی مسئولان همواره اوج سفر و گردش اردبیل را در فصل تابستان می‌دانند و کاهش آمار سفرها در سایر فصول را به بهانه آب‌وهوای نامطبوع امری عادی توصیف می‌کنند.

هر چند گردشگری در جوامع پیشرفته از حالت فصلی خارج شده و به صورت تمام فصل زمینه تفریح و نشاط گردشگر را فراهم می‌سازد، در سفرهای تابستانی اردبیل نیز کمبودهایی به اذعان خود گردشگران و مسافران وجود دارد که جهت اصلاح و برنامه‌ریزی متمایز از تریبون خبرگزاری مهر در اختیار نهادهای مسئول قرار می‌گیرد.

ترافیک شهری مدیریت بهینه ندارد

به طور معمول در اوج سفر گردشگران مناطق مرکزی شهر اردبیل و پیرامون بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی همواره با ترافیک گسترده خودروها همراه می‌شود.

یکی از مسافران تابستانی اردبیل سفر سال گذشته خود به این شهر را یادآور شد و به خبرنگار مهر گفت: در حل مشکل ترافیک این قسمت از شهر هیچ تفاوتی به نسبت سال گذشته مشاهده نمی‌شود.

علی سهرابی تصریح کرد: برای بازدید از بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی بنده نتوانستم جای پارک مناسب پیدا کنم، مشکلی که سال قبل هم با آن مواجه شدم و به نظر می‌رسد در این یک سال اقدامی از سوی مسئولان شهر صورت نگرفته است.

یکی دیگر از مسافران تابستانی به ترافیک سایر قسمت‌های شهر اشاره کرد و گفت: برای اینکه از عالی‌قاپو به شورابیل برویم نیم ساعت در ترافیک بودیم و حتی تابلوهای مناسبی نصب نشده است که بتوان سریع مسیر را پیدا کرد.

کمبود تابلوهای اطلاع‌رسانی امکان عمومی شهری

علاوه بر ترافیکی که به جاده‌های اردبیل نیز سرایت کرده و نشان می‌دهد مهندسی ترافیک معابر سطح شهر و جاده‌ها تواما به اصلاح نیاز دارد از جمله گله‌مندی اصلی گردشگران کمبود تابلوهای راهنمایی است.

یکی از گردشگران تابستانی اردبیل که از بازارچه صنایع‌دستی شیخ صفی‌الدین بازدید می‌کرد در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: تابلوهای راهنمایی برای خود شهروندان پاسخگو است نه برای مسافری که به عنوان مثال حتی عالی‌قاپو و شورابیل را نمی‌شناسد.

اصغر احمدی متذکر شد: مسافری که وارد شهری می‌شود انتظار دارد بتواند مهم‌ترین جاهای دیدنی را به سادگی پیدا کند.

وی افزود: در برخی شهرهایی که بنده سفر کردم به این موضوع توجه شده و مسافر احساس راحتی می‌کند اما در خود اردبیل تابلوهای اطلاع‌رسانی امکان عمومی و تفریحی کافی نیست و لازم است تابلوهای مناسب نصب شود.

احمدی تأکید کرد: به عنوان مثال بنده برای اینکه بتوانم موزه صنایع‌دستی اردبیل را پیدا کنم نیم ساعت تمام از مغازه‌دارها و شهروندان سؤال می‌کردم در حالی که به سادگی با نصب تابلو در معرض دید عموم می‌توانستم موزه را پیدا کنم.

این اظهارات در حالی است که بسیاری از آثار تاریخی و گردشگری اردبیل حتی تابلوی راهنمایی نداشته و صرفاً در کتاب‌ها می‌توان اثری از آن ها مشاهده کرد.

فروشنده‌ها راهنمایی صحیحی ندارند

مسافران تابستانی اردبیل در عین حال به ضعف راهنمایی فروشندگان به ویژه فروشگاه‌های صنایع‌دستی و سوغات اردبیل تأکید دارند.

یکی از گردشگران به خبرنگار مهر گفت: وقتی از یک فروشنده لباس در عالی‌قاپو سؤال کردم جای دیدنی شهر شما کجاست فقط به موزه شیخ صفی اشاره کرد و گفت ما جای دیدنی دیگری نداریم.

نسترن رحمت زاده تأکید کرد: این در حالی است که وقتی برای بازدید موزه رفتم و از متصدیان موزه سؤال کردم در همین عالی‌قاپو سه موزه دیگر به من معرفی کردند و این به غیر از بازار تاریخی، پل‌های تاریخی و دریاچه شورابیل است.

وی با ابراز گله‌مندی از ضعف آگاهی فروشندگان اضافه کرد: از یکی از فروشندگان سوغات اردبیل نیز سؤال کردم که غذای محلی این شهر چیست و کجا می‌توان آن را خورد و وی در پاسخ گفت فقط آش دوغ و سر هر کوچه‌ای می‌توانید بخرید.

نحوه برخورد و اطلاع‌رسانی فروشندگانی که بیشترین ارتباط کلامی را در طول سفر گردشگران با آن ها دارند موجب شده است بخش عمده تأثیرگذاری پتانسیل گردشگری این شهر از سوی این افراد تعیین شود.

به طوری که یکی از مسافران با بیان اینکه «قره حالوا» یکی از سوغات اردبیل را گران‌تر از مغازه بغل‌دستی تهیه کرده است و فروشنده حاضر نشده جنس خود را پس بگیرد، تأکید کرد: این رفتارها حتی بیشتر از کمبود پارکینگ در سفر دوباره گردشگر مؤثر است.

بررسی میدانی خبرگزاری مهر نشان می‌دهد با وجود تلاش میراث فرهنگی و سایر نهادهای متولی در امر ساماندهی سفرهای تابستانی هنوز از ظرفیت‌های مختلف شهر استفاده بهینه نشده است.

به طوری که میراث فرهنگی می‌تواند از فروشگاه‌های سوغات و هدایا درخواست کند تا بروشورهای تبلیغاتی را در اختیار مسافران قرار دهند. موضوعی که نسبت به انجام آن بی‌توجهی می‌شود. آموزش فروشندگان شاغل در بافت تاریخی شهر نیز ضرورت دیگری است که به نظر می‌رسد برنامه مطلوب می‌طلبد.

از سویی نبود راهنمایان در محوطه یک اثر ثبت جهانی، مشکلات زیرساختی و استفاده باری به هر جهت فروشگاه‌ها از حضور مسافران موجب شده است نیاز اصلی گردشگری یعنی همان آرامش و راحتی خیال و لذت بردن از سفر تأمین نشود.

خبرگزاری مهر در پی انعکاس درخواست گردشگران آماده انعکاس اقدامات دستگاه‌های اجرایی برای پاسخگویی به نیاز مسافران در ادامه سفرهای تابستانی است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار