رییس کمیته فنی شنا: به هدفگذاری بوداپست نرسیدیم/ همه بار پیشرفت روی دوش فدراسیون است

فرشاد کرمی مدعی است فدراسیون شنا به هدف گذاری خود در رقابت های بوداپست دست نیافته است.

رئیس کمیته فنی فدراسیون شنا در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه انتظار از نتایج به دست آمده در بوداپست می‌توانست بهتر باشد تصریح کرد: انتظار ما بهتر از این بود، در ورزش اتفاقات بسیاری رخ می‌دهد و ممکن است نتایج دلخواه را کسب نکنیم. ملی پوشان بعد از مسابقات تدارکاتی در یک رویداد مهم شرکت کرده بودند، باید جلسه برگزار کنیم و نتایج بررسی شود، نتایج به دست آمده طبق هدف گذاری فدراسیون نبود.

ملی پوشان شنا در رقابت‌های بوداپست نه موفق به کسب  ورودیB  المپیک شدند و نه ورودی رقابت های جهانی را کسب کردند و تنها در  رده ی سنی 15-17 سال نسیمی شاد موفق به شکستن رکورد ملی شد و سایر رکوردهای ملی جابه جا نشد. رئیس کمیته فنی شنا در این خصوص گفت: در مسابقات شنای انتخابی المپیک آمریکا نیز حتی یک نفر از شناگران مدعی نتوانست نزدیک به رکورد خود شنا کند، اینگونه نیست که تمامی شناگران هر بار بتوانند رکورد خود را بشکنند. از سال 2009 نیز در رقابت‌های جهانی مردان شاید پنج- شش شناگر موفق به شکستن رکورد جهانی شدند.

در ادامه افزود: این اتفاق طبیعی است که شناگر ممکن است دو تا سه سال تلاش کند ولی نتواند حتی نزدیک به رکورد خود شنا کند. این دلیل بر این نیست که شنا را کامل کنار بگذارند، ملی پوشان ما از بهترین شناگران حال حاضر ایران هستند و هنوز حتی نزدیک به این شناگران را در اختیار نداریم و این شناگران باید برنامه‌های خود را برای مسابقات آینده ادامه دهند.

کرمی در رابطه با تغییرات احتمالی  پیش آمده در کادر فنی شنا اظهار کرد: هفته آینده جلساتی با حضور رئیس فدراسیون و برخی از کارشناسان برگزار خواهیم کرد، کادر فنی توضیحات خود را ارئه خواهد داد و اتفاقات رخ داده بررسی خواهد شد و در نهایت رئیس فدراسیون درباره کادر فنی تصمیم خواهد گرفت، در حال حاضر درباره تغییرات نمی‌توانم چیزی بگویم.

او با تاکید بر اینکه اگر ملی پوشان در پنج مسابقه پیش از انتخابی المپیک شرکت می‌کردند نتایج بهتری را کسب می‌کردند ادامه داد: با این حال اعتقاد من بر این است با وجود هدف گذاری‌ها و نتایج کسب شده توسط ملی‌پوشان نمی‌توان گفت عملکرد بدی داشته‌اند، ممکن است یک شناگر سه چهار سال تلاش کند و نزدیک رکورد ملی خود نیز نشود، این امکان وجود ندارد که هر بار رکورد ملی شکسته شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ملی پوشان دچار افت شده‌اند؟ گفت: افتی رخ نداده است. به این نمی‌شود گفت افت، از لحاظ شرایط تمرینی وضعیت ملی‌پوشان بهتر شده است، در گذشته توان انجام تمرینات حال حاضر را نداشتند و اگر این تمرینات ادامه دار باشد در آینده به نقطه پیک بهتری خواهند رسید و رکوردها را کاهش خواهند  داد. اگر در یک مسابقه نتایج خوبی کسب نشود نشان دهنده این نیست که افت داشته‌اند.

کرمی به مایکل فلپس شناگر پرافتخار آمریکایی اشاره و خاطرنشان کرد: فلپس در رقابت‌های انتخابی آمریکا نزدیک به رکورد خودش شنا نکرد ولی باز هم بهترین شناگر  آمریکا است.

او در پاسخ به این سوال که مایکل فلپس به هدف خود که شرکت در المپیک برای بار پنجم بود دست یافت و توانست بار دیگر به المپیک ورود پیدا کند، گفت: کاملا درست است، هدف انتخابی بود ولی آیا دوباره قهرمان المپیک خواهد شد و دوباره خواهد توانست رکوردشکنی کند؟ ما نیز  شناگران خود را بهترین‌های ایران می‌نامیم و قابل مقایسه با آمریکا نیستیم، استرالیا 45 میلیون دلار بودجه برای توسعه و رشد شنا در رقابت‌های المپیک و سایر مسابقات تصویب کرده است، در حالی که چنین مبلغی برای شنای ایران وجود ندارد. پس نباید مقایسه کرد، باید خودمان را با خودمان مقاسیه کنیم، بهترین شناگران حال حاضر ما همین پنج ملی‌پوش هستند و اگر در کنار اینها شناگرانی را که می‌توانند به ملی‌پوشان نزدیک باشند، حمایت کنیم رشد و توسعه بهتری خواهیم داشت. این مسابقات نشان دهنده این نیست که شناگران ما خوب نیستند و در آینده موفق نخواهند شد و من این را افت تلقی نمی کنم.

وی در ادامه گفت: نتایج به دست آمده مورد انتظار نبود ولی نمی توان گفت نتایج خوبی نیز نبوده است، تجربه خوبی را به دست آوردیم. طبیعی است که اگر شناگران ما در مسابقات بسیاری شرکت کنند مربیان با نقاط ضعف آنها آشنا خواهند شد و بهتر خواهند توانست فعالیت داشته باشند.

رئیس کمیته فنی شنا یک مثال فوتبالی زد و گفت: بلژیک به ولز باخت و حذف شد، اسپانیا حذف شد ولی آیا می‌شود گفت این تیم‌ها افت کرده‌اند؟

تیم ملی شنای ایران تنها یک بار توسط محمد علیرضایی توانسته در سال 2008 سهمیه ورودی را کسب کند و پنج دوره گذشته را با وایلد کارت در المپیک حضور داشته است. کرمی در این رابطه گفت: از زمان علیرضایی که توانسته سهمیه ورودی را کسب کند تا به امروز اتفاقات فدراسیون را بررسی کنید و ببینید چه اتفاقات مثبتی در این مدت اتفاق افتاده و بودجه فدراسیون چقدر بوده است. بودجه فدراسیون نسبت به سالی که علیرضایی سهمیه را به دست آورد کاهش یافته است. علیرضایی در اردو های ارتفاع شرکت کرد، اردوهای بلند مدت خارجی داشت، در مسابقات متعدد شرکت کرد و سه مسابقه متوالی را شرکت کرد تا توانست رکورد ورودی را کسب کند.

رئییس کمیته فنی شنا در خصوص برنامه های فدراسیون تا المپیک ریو گفت: کمیته فنی برنامه های ستادی و کادر فنی برنامه ریزی های فنی را از قبل، هم در رابطه با مسابقات المپیک و نیز رقابت های آسیایی و جهانی آینده  آماده کرده است و در جلسه کمیته فنی که هفته آینده برگزار می شود بررسی خواهد. ابلاغ که شد اعلام می کنیم.

فرشاد کرمی عدم پیشرفت شنا و بحث استعدادیابی را اینگونه تشریح کرد: اگر بخواهیم ریشه یابی اصلی کنیم باید دید که چند استخر شنا برای تمرین کردن موجود است. با آمریکا و استرلیا مقایسه کنیم، صدها هزار باشگاه در این کشورها وجود دارد که علاوه بر تمرین کردن مسابقات بسیار سنگین نیز در آن برگزار می‌کنند. ولی ما برای نخستین بار توانستیم 10 مسابقه را در کشور برگزار کنیم. در حالی که آنها دائما در حال شرکت در مسابقات بین المللی هستند ما حداکثر در دو مسابقه می توانیم شرکت کنیم.

او ادامه داد: تمام بار شنا بر دوش فدراسیون است در صورتی که در هیچ جای دنیا اینگونه نیست، فدراسیون باید برنامه و سیاست‌های کلان را انجام دهد. استخرها در ایران برای برنامه‌های تفریحی اجاره داده می‌شود و هیچ گونه فعالیت اصولی انجام نمی‌شود. استخرها در اختیار هیات‌های استان‌ها نیستند و بخش خصوصی آنها را برای درآمدزایی اجاره می کند. هزینه استفاده از استخرها را افزایش می‌دهیم و سلامت جامعه را به خطر می‌اندازیم و برای شنا مشکل ایجاد می‌کنیم و تمام انتظارات را هم از فدراسیون داریم، این کار ساده ای نیست.

وی در پایان گفت: فدراسیون مگر چند شناگر را می‌تواند تحت پوشش خود داشته باشد؟ حداکثر 10 نفر. پس تکلیف سایرین چیست؟ برنامه‌ریزی در خصوص استعدادیابی وجود دارد ولی استعدادیابی حداقل برای تبدیل شدن یک شناگر به قهرمان 10 هزار تا 16 هزار ساعت زمان نیاز دارد. فدراسیون بخش کوچکی از ورزش شنا است که فقط باید برنامه‌ریزی داشته باشد ولی انتظار ما این است که فدراسیون شناگر را تمرین دهد و او را بسازد بدون هیچ‌گونه حمایتی از باشگاه‌ها، استخرها و تیم‌های مدارس شنا. بنابراین بضاعت موجود همین است و کادر فنی بر خلاف نظر خود مجبور است به صورت گلخانه‌ای عمل کند و این یک واقعیت است.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار