سابقه فرانسه در مرحله نیمه نهایی جام ملتها و رقابت های یورو

وبسایت رسمی برنامه نود - در دومین دیدار از مرحله نیمه نهایی یورو 2016، دو تیم پرافتخار و پرسابقه تاریخ جام ملتها و یورو به مصاف هم خواهند رفت. فرانسه در حالی در دیدار امشب به مصاف آلمان می رود که در دوره های قبلی سابقه پنج بار حضور در مرحله نیمه نهایی را داشته که در دو دوره پیروز و فینالیست شده و در دوره دیگر هم شکست خورده است. در این گزارش، سوابق تیم فرانسه از حضور در مرحله نیمه نهایی تاریخ این رقابتها را مرور خواهیم کرد.

 

تیم ملی فرانسه تا کنون شش بار به نیمه نهایی رسیده است. خروسها نخستین بار در همان دوره اول رقابتها در سال 1960 به نیمه نهایی رسیدند و پس از آن تا پنج دوره موفق به راهیابی به نیمه نهایی نشدند. چهار حضور بعدی آنها به سال های 1984، 1996، 2000 و 2016 مربوط می شود. در ادامه نگاهی کوتاه به عملکرد خروسها در نیمه نهایی جام ملت های اروپا و یورو خواهیم داشت.

1960

در این دوره، حریف فرانسه میزبان تیم یوگسلاوی بود. در این دیدار که در شهر پاریس برگزار شد، 9 گل از خط دروازه ها گذشت که این دیدار همچنان تا به امروز پرگل ترین بازی تاریخ رقابتها به حساب می آید. فرانسه 5 بر 4 نتیجه را به حریفش واگذار کرد تا نتواند با وجود میزبانی به فینال برسد. در این بازی، میزبان تا دقیقه 75 با حساب 4 بر 2 از حریف پیش بود اما تیم یوگسلاوی طی چند دقیقه فرانسه را غافلگیر کرده و در چهار دقیقه دروازه آنها را به توپ بست. یوگسلاوی از دقیقه 75 تا 79 سه گل به تیم میزبان زد و آنها را در شوک فرو برد. برای فرانسه ویسنت (12)، هوته (دقایق 43 و 62) و ویسنیسکی (53) گلزنی کردند. گل های یوگسلاوی را هم گالیچ (11)، زانتیچ (55)، کِنز (75) و جرکوویچ (دقایق 78 و 79) به ثمر رساندند.

1984

از نخستین دوره که فرانسه میزبان بود و راهی نیمه نهایی شد، دیگر نتوانست خود را به این مرحله برساند تا اینکه بار دیگر در این دوره در حالیکه باز هم میزبان بود، با حمایت های پرشور تماشاگران فرانسوی و پدیده ای به نام میشل پلاتینی به نیمه نهایی رسید. پرتغال حریف فرانسه میزبان بود که دیدار آنها یکی از زیباترین بازی های تاریخ این رقابتها به حساب می آید. دو تیم در وقت های عادی بازی به تساوی یک بر یک رسیدند؛ دومرگوئه (24) برای میزبان و ژوردائو (74) برای پرتغال گلزنی کردند. در وقت های اضافی، ابتدا پرتغال باز هم توسط ژوردائو (98) به گل رسید و تا دقیقه 115 پیروز میدان بود. اما فرانسه در دقایق پایانی سراپا به سمت دروازه پرتغال حمله ور شد تا دومرگوئه (114) بازی را به تساوی بکشاند. در آخرین دقیقه وقت های اضافی، میشل پلاتینی (120) یکی از مهمترین گل های دوران بازی خود را به ثمر رساند و باعث صعود تیم کشورش به فینال رقابتها شد.

1996

در این دوره از بازیها که به میزبانی انگلیس برگزار شد، فرانسه در نیمه نهایی باید به مصاف تیم شگفتی ساز جمهوری چک می رفت که پس از جدایی از اسلواکی برای نخستین بار در رقابتها حضور می یافت. تلاش دو تیم پس از 120 دقیقه ثمری نداشت و بازی به ضربات پنالتی کشیده شد. چک در ضربات پنالتی 5 بر 6 فرانسه را مغلوب کرد و راهی فینال شد. برای فرانسه، زیدان، ژورکائف، لیزارازو، گورین و بلان پنالتی های خود را گل کردند و پدروس ضربه پنالتی ششم فرانسه را از دست داد. اما بازیکنان چک همه پنالتی های خود را گل کردند. کوبیک، ندود، برگر، پوبورسکی، رادا و کادلک زنندگان ضربات پنالتی جمهوری چک بودند.

2000

یکی از زیباترین دوره های رقابت های یورو به میزبانی مشترک هلند و بلژیک برگزار شد. اکثر تیمها ستارگان بزرگی در ترکیب خود داشتند که فرانسه هم از این قاعده مستثنی نبود. بار دیگر مسابقه نیمه نهایی یورو 1984 در این جام نیز تکرار شد و فرانسه باید به مصاف پرتغال می رفت. پس از 90 دقیقه، بازی یک بر یک مساوی شد؛ نونو گومز (19) برای پرتغال و تیری هانری (51) برای فرانسه گلزنی کردند. در وقت های اضافی بازی، داور مسابقه اصابت توپ به دستان آبل ژاویر مدافع پرتغال در دهانه دروازه را پنالتی تشخیص داد. زیدان این پنالتی را به گل تبدیل کرد و از آنجایی که در آن دوره قانون گل طلایی حاکم بود، بازی در همان لحظه به پایان رسید و فرانسه فینالیست شد.

2016

باید تا امشب صبر کرد؛ فرانسه – آلمان؟؟

 

 

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار