هشدار پکن به واشنگتن نسبت به اقدامات علیه تمامیت ارضی چین

وزیر خارجه چین طی تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود پیش از تشکیل دادگاه بین المللی درباره حضور پکن در دریای چین جنوبی به واشنگتن درباره اقداماتش در قبال تمامیت ارضی این کشور هشدار داد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، وانگ یی، وزیر خارجه چین در حالی که دادگاه بین المللی را در رسیدگی به شکایت فیلیپین از ادعاهای چین در  دریای چین جنوبی فاقد صلاحیت می‌داند، دادگاه را نمایشی مضحک توصیف کرد که باید خاتمه یابد.

انتشار حکم این دادگاه که روز چهارشنبه برگزار شد، نگرانی‌ها درباره تقابل و درگیری در این منطقه مهم اقتصادی را افزایش می‌دهد.

در همین حال مقامات آمریکایی می‌گویند، تداوم موضع چین در نادیده گرفتن حکم این دادگاه می‌تواند منجر به افزایش آزادی گشت زنی از سوی کشتی‌های آمریکایی در این آب‌ها شود.

در این تماس تلفنی که از سوی جان کری، وزیر خارجه آمریکا صورت گرفته، وزیر خارجه چین از آمریکا خواسته تا واشنگتن به تعهدات خود در عدم مداخله در امور مرتبط با مناقشات ارضی کشورها متعهد باشد و اقدامی در قبال منافع امنیتی و تمامیت ارضی پکن انجام ندهد.

وانگ‌یی در این تماس گفته است، فارغ از حکم این دادگاه بین المللی، چین قاطعانه از استقلال ارضی و حق مشروع دریایی خود حمایت کرده و از صلح و ثبات در این منطقه حفاظت می‌کند.

وانگ همچنین خواهان تمرکز واشنگتن و پکن بر همکاری‌های دو جانبه و مدیریت اختلافات بین دو کشور شده است.

وزارت خارجه آمریکا نیز با تأیید این خبر بدون ارائه هیچ جزئیاتی اعلام کرد، این دو دیپلمات عالی درباره مسائلی چون منافع دو جانبه گفت‌وگو کرده‌اند.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار