دهک‌های درآمدی چقدر برای تفریح هزینه می‌‌کنند؟ +نمودار

هزینه تفریح یک خانوار 4 نفره در سال 93 به طور متوسط سالانه یک میلیون و 472 هزار تومان است. اما میان هزینه تفریح دهک‌های درآمدی اختلاف زیادی وجود دارد. به گونه‌ای که هزینه تفریح دهک دهم 51 برابر دهک اول درآمدی است.

به گزارش اقتصادنیوز، اگرچه در آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار، آماری تحت عنوان هزینه تفریح و سرگرمی وجود ندارد اما احتمالا می‌توان هزینه‌های تفریح‌ و امور فرهنگی و هتل و رستوران را به‌عنوان هزینه تفریح در نظر گرفت. اما چه تفاوتی میان هزینه تفریح دهک‌های درآمدی وجود دارد؟

بر اساس گزارش آماری سال 93، دهک اول درآمدی سالانه 106 هزار تومان و ماهانه 8 هزاز تومان صرف تفریح و رستوران می‌کند. هزینه دهک دوم هم تنها 226 هزار تومان سالانه و 18 هزار تومان ماهانه است. این در حالی است که هزینه تفریح دهک دهم سالانه 5 میلیون و 407 هزار تومان و ماهانه 450 هزار تومان است. به عبارتی هزینه تفریح دهک دهم 51 برابر دهک اول درآمدی جامعه است.

نمای دیگری هم می‌توان ارائه داد. هزینه تفریح ماهانه یک خانوار دهک دهم برابر کل هزینه تفریح سالانه یک خانوار دهک سوم است. البته بررسی تفاوت درآمدی اولین و آخرین دهک درآمدی اختلاف هزینه تفریح را هم به خوبی توجیه می‌کند.

در سال 93، فاصله اولین دهک درآمدی به طور متوسط سالی چهار میلیون و 500 هزار تومان درآمد دارد و دهک دهم که پردرآمدترین گروه است، سالانه حدود 43 میلیون و 580 هزار تومان. یعنی فاصله درآمدی این دو دهک سالانه 40 میلیون تومان است. نسبت هزینه‌های تفریح دهک‌ها در نمودار به خوبی مشخص است.

جزئیات هزینه تفریح دهک‌های درآمدی را می‌توانید در نمودار زیر مشاهده کنید.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار