لرزه‌هایی که جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا بر بازار ارز انداخت

به گزارش پایگاه خبری «عصر اعتبار» به نقل از خبرآنلاین، بازار ارز ایران تحت‌تاثیر رفراندوم بریتانیا، با افت‌وخیزهای بسیاری روبه‌رو بود؛ به طوری که قیمت پوند طی دو هفته اخیر ارزش خود را 7.3 درصد از دست داد.

در حالی در ابتدای تابستان پوند انگلیس با نرخ 5090 تومان فروخته می‌شد، از روز سوم تیرماه که همه‌پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برگزار و نتایج آن اعلام شد، ارزش آن سقوط پیدا کرده و در نیمه تیرماه با نرخ 4717 تومان به فروش می‌رفت.

البته تحلیلگران اقتصاد بین‌الملل پیش‌بینى کرده‌اند در کوتاه‌مدت و میان‌مدت پوند انگلستان مجددا کاهش یابد، ولى در بلندمدت پوند نسبت به یورو و نسبت به دلار آمریکا قدرت بیشترى به دست خواهد آورد.

این در شرایطی است که در سویی دیگر، نرخ دلار افزایش پیدا کرده است. روند تغییرات قیمت‌ها، از رشد 0.5 درصدی قیمت دلار حکایت دارد. اول تیرماه هر دلار آمریکا در بازار با نرخ 3464 تومان معامله می‌شد که هم‌اکنون 3482 تومان قیمت دارد.

ارزش یورو نیز در مدت دو هفته گذشته تقریبا ثابت بود؛ اگرچه به دنبال اعلام نتیجه همه‌پرسی بریتانیا، سقوط پیدا کرد. اما با این وجود از ابتدای تیرماه تاکنون، نوسانی جزئی پیدا کرده و بعد از کاهش محسوسی که پیدا کرد، دوباره افزایش یافت و در حال حاضر 3938 تومان قیمت دارد.

 

 

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار