صرف 37 درصد از انرژی مصرفی کشور در بخش ساختمان/ ارائه راهکار برای مصرف بهینه

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، سایه سنگین محدودیت منابع انرژی کم و بیش اقتصاد تمامی کشورها اعم از صنعتی، توسعه یافته و در حال توسعه گسترده شده است. در این میان حدود ۳۷ درصد از انرژی مصرفی کشور در بخش ساختمان استفاده می‌شود که از این میزان حدود ۶۰ درصد صرف گرمایش و سرمایش ساختمان می‌گردد.

برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان کارشناسان این بخش اقدامات زیر را پیشنهاد می‌کنند:

1. در زمینه کاهش مصرف انرژی وسایل برودتی اقداماتی همانند انتخاب ظرفیت مناسب تجهیزات سرمایشی، ایجاد سرمایش در اتاق‌های مورد استفاده، خاموش کردن تجهیزات سرمایشی در هنگام ترک منزل، استفاده از دمای آسایش (۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد)، سرویس منظم کولر آبی و تعویض سالانه پوشال، افزایش راندمان کولر آبی با استفاده از سایبان و نصب در مسیر باد، عایق کاری کانال‌ها، تمیز کردن فیلترهای کولر گازی، سرویس و نگهداری مناسب از موتور خانه، شست و شو و رسوب زدایی از تجهیزات موتورخانه می‌تواند مؤثر باشد.

2. طبق برآوردهای مختلف بیش از ۲۱ میلیون یخچال و فریزر در کشور وجود دارد و سالانه در حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه جدید به این رقم اضافه می‌شود. برق مصرفی یخچال و یخچال فریزر در ماه به طور متوسط ۷۵ کیلووات است.

گفتنی است یخچال‌های بدون برچسب یا بازده پایین تقریباً ۲ برابر یخچال بهینه با بازده انرژی بالا برق مصرف می‌کنند. انتخاب یخچال متناسب با نیاز و تعداد افراد خانواده، قرارگیری در مکان مناسب در آشپزخانه و به دور از وسایل گرمایشی، تعویض نوار یخچال و فریزر به مرور زمان، تنظیم درجه ترموستات فریزر روی ۱۸ درجه زیر صفر و یخچال ۴ درجه بالای صفر مؤثر خواهد بود.

3. هم اکنون حدود ۱۵ میلیون دستگاه ماشین لباسشویی در کشور وجود دارد که به طور متوسط سالانه نزدیک به هزار و ۸۰۰ گیگاوات ساعت انرژی الکتریکی استفاده می‌کند که استفاده از ظرفیت کامل ماشین لباسشویی در زمان شست و شو، استفاده از هوای آزاد به جای خشک کن ماشین، تقسیم بندی لباس‌های بسیار کثیف از لباس‌های کمتر کثیف و جدا کردن دوشاخه ماشین لباس شویی از پریز در پایان کار می‌تواند در بهبود مصرف انرژی این دستگاه‌ها مؤثر باشد.

4.لامپ‌های کم مصرف نقش مهمی در کاهش انرژی مصرفی و هزینه‌های مربوطه دارد. بهره نوری بالا، کاهش هزینه‌های تعویض لامپ، سهولت استفاده، تولید گرمای کمتر در ضمن تولید نور مساوی، کاهش صورتحساب برق مصرف کنندگان، کاهش میزان سرمایه گذاری جهت تأمین تأسیسات تولید و توزیع برق و کاهش آلاینده زیست محیطی از جمله مزایایی است که این لامپ‌ها در مقایسه با انواع دیگر آنها را ممتاز کرده است.

در بخش تجاری نیز هر یک از مشترکین کشور به طور میانگین بیش از 300 کیلووات ساعت برق در ماه مصرف می‌کنند که می‌توانند با فعالیت‌هایی همچون استفاده از لامپ‌های کم مصرف برای برخورداری از روشنایی متعادل، خاموش کردن وسایل سرمایشی و روشنایی در زمان خروج از این مراکز، نصب درهای اتوماتیک ورود و خروج با عکس‌العمل سریع در مراکز پرتردد تأثیر به سزایی در کاهش اتلاف انرژی داشته باشند.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

اسکریپت سایت خبری موریکس به فروش میرسد با تمامی امکانات اضافه شده و با بهترین رتبه و درامد.برای خرید با این آی دی تماس بگیرید https://telegram.me/ehsankhaleghii

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار