مصر توقف همکاری با رم در تعدادی از زمینه‌ها را بررسی می‌کند

وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای تاسف خود را نسبت به تصمیم صادره از پارلمان ایتالیا مبنی بر تایید مصوبه مجلس سنای این کشور جهت تعلیق تجهیز مصر به قطعات یدکی جنگنده‌ها را محکوم کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، وزارت خارجه مصر اعلام کرد که این تصمیم صادره ارتباط مستقیمی با کشته شدن جولیو ریجینی، دانشجوی 28 ساله ایتالیایی در مصر دارد.

وزارت خارجه مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که این رخداد با حجم و سطح همکاری موجود میان مسئولان تحقیق در دو کشور از زمان اطلاع از این حادثه همخوانی ندارد و با هدف مشترک جهت مبارزه با تروریسم متناقض است، چرا که این تصمیم ایتالیا تاثیر منفی بر توانایی‌های مصر در این زمینه بر جای می‌گذارد.

وزارت خارجه مصر اعلام کرد: طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته دیدارهای متقابلی میان مسئولان تحقیقات مصر و ایتالیا صورت گرفت که در جریان آن صدها برگه و ده‌ها پرونده پیرامون نتایج تحقیقات طرف مصری به طرف ایتالیایی داده شد.

وزارت خارجه مصر اعلام کرد که مصر تا کنون هیچ گونه پاسخ‌های مشخصی را در مورد دلایل کشته شدن محمد باهر صبحی ابراهیم علی، شهروند مصری و ناپدید شدن عادل معوض هیکل، شهروند مصری در ایتالیا به دست نیاورده است.

قاهره تاکید کرد این اقدام ایتالیا ایجاب می‌کند که تدابیری اتخاذ شود که به سطح همکاری میان دو کشور چه در زمینه دو جانبه و در منطقه و جهان لطمه وارد شود که از جمله این اقدامات می‌تواند بازنگری در همکاری کنونی در زمینه مبارزه با مهاجرت غیر قانونی در دریای مدیترانه و تعامل با اوضاع لیبی و دیگر زمینه‌هایی باشد که ایتالیا در آنها از حمایت مصر برخوردار بوده است.

ریجینی که برای تز دکترایش به مصر سفر کرده بود، 25 ژانویه گذشته در این کشور ناپدید و سوم فوریه گذشته جسد وی در کنار اتوبانی در قاهره پیدا شد.

سازمان‌های حقوقی از وجود آثار شکنجه بر جسد قربانی خبر داده و اعلام کردند که این آثار نشان می‌دهد نیروهای امنیتی مصر وی را کشته‌اند. اما این اتهام از سوی قاهره به شدت رد شده است.

برخی رسانه‌های ایتالیا درباره علت اقدام مسئولان مصری به قتل ریجینی اینگونه گمانه زنی می‌کنند که آنها تصور می‌کرده‌اند وی برای سازمان اطلاعات آمریکا و انگلیس جاسوسی می‌کرده است.

مرگ این دانشجوی ایتالیایی به روابط ایتالیا و مصر ضربه بزرگی زده است، به طوری که برخی از مسئولان ایتالیایی قطع روابط با قاهره و اعمال تحریم‌ علیه این کشور را خواستار شدند.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار