‫آیت الله مکارم شیرازی از فتوای 'اجازه ترک حجاب در صورت ضرورت' دفاع کرد

رکنا: آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعیان که در شهر قم ساکن است از فتوایی که اخیرا درباره "اجازه ترک حجاب در صورت ضرورت" صادر کرده بود، دفاع کرده و گفته "امیدواریم همه به وظیفه شرعی خود در این امر عمل کنند" و "سوء استفاده‌ای از فتوای مذکور نشود".

آقای مکارم شیرازی در فتوای اخیر خود گفته بود "با توجه به اینکه اگر دختران مسلمان و متدین دروس عالی را نخوانند تنها افراد بی بند و بار و لامذهب پست های مهم را اشغال می‌کنند، به افراد متدین اجازه داده می شود که حجاب را در خصوص مواردی که ضرورت دارد، رعایت نکنند ولی در غیر موارد، حتما مراعات نمایند."

وب سایت آقای مکارم شیرازی امروز ۱۶ تیرماه (۶ ژوئیه) توضیحات این مرجع تقلید درباره فتوای اخیرش را منتشر کرده و از قول او نوشته "شک نیست که حجاب بانوان در اسلام، از ضروریات این دین مبین است" اما توضیح داده که "هر حکمی می تواند در مقام ضرورت، استثنایی داشته باشد".

آقای مکارم شیرازی در این باره گفته "مثلا اگر بانویی بیمار شد و پزشک همجنس حضور نداشت، ضرورت اقتضا می کند که به پزشک غیر همجنس مراجعه کند و معاینات او ممکن است بدون ترک حجاب، میسر نشود در چنین موردی از باب ضرورت و به مقدار ضرورت، اجازه کشف حجاب به آن بانوی مسلمان داده می شود."

از دیدگاه فقهای اسلامی حجاب یکی از احکام اسلام است. مدت کوتاهی پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷، حجاب در ایران اجباری شد و حکومت شروع به مبارزه با بی‌حجابی زنان کرد و آن را عملی مجرمانه و خلاف شرع خواند.

منتقدان و حتی برخی دولتمردان ایران در سال‌های اخیر و به‌ویژه حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران می‌گویند که سختگیری های درباره حجاب نتیجه مطلوبی نداشته است.

_____________________________________________________________

متن استفتا از آیت الله مکارم شیرازی و پاسخ اوبه نقل از وب‌سایت آیت الله مکارم شیرازی

"وظیفه خواهران دانشجوى مسلمان ترکیه و دیگر کشورها نسبت به رعایت حجاب در دو فرض زیر چیست؟

۱- شرط گذراندن تمام ترم هاى دانشجویى در دانشگاه هاى تحت مدیریت آنها، رعایت نکردن حجاب شرعى است.

۲- شرط اتمام چند ترم باقیمانده از رشته خاصى در دانشگاه ترک حجاب است.

پاسخ :با توجه به اینکه اگر دختران مسلمان و متدیّن دروس عالى را نخوانند تنها افراد بى بند و بار و لامذهب پست هاى مهم را اشغال مى کنند، به افراد متدین اجازه داده مى شود که حجاب را در خصوص مواردى که ضرورت دارد رعایت نکنند، ولى در غیر آن موارد حتما مراعات نمایند."


تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار