گروه‌های حقوق بشری میانمار تحقیق درباره حمله به بناهای مسلمانان را خواستار شدند

گروه‌های حقوق بشری در میانمار از دولت این کشور خواسته‌اند درباره تخریب بناهای مذهبی مسلمانان در میانمار تحقیقاتی را صورت داده و عدالت را در قبال قربانیان خشونت‌های مذهبی در این کشور اجرا کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری ورلد بولتن، در یک ماه گذشته یک گروه خرابکار در میانمار یک مسجد، یک مدرسه و یک بنای در دست احداث متعلق به مسلمانان این کشور را در منطقه باگو در جنوب میانمار تخریب کرده و مسجد دیگری را در شمال این کشور به آتش کشیدند و از بین بردند. هنوز شخص یا گروهی در رابطه با این حملات دستگیر نشده است.

روز سه‌شنبه دولت میانمار از جانب گروه‌های حقوق بشری در این کشور مجبور شد تا تحقیقاتی را درباره این حملات و تخریب بناهای مسلمانان انجام دهد و این گروه‌های حقوق بشری در بیانیه‌ای مشترک از دولت میانمار خواستند تا عاملان این حملات را مجازات کنند.

یک فعال قومی کاچین در میانمار در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما انتظار داریم که دولت به صورت کامل تحقیقاتی را درباره این جرایم انجام دهد و مسئولان و عاملان این حملات را پای میز محاکمه بیاورد. ما نمی‌خواهیم خشونت‌های دیگری صورت گیرد. فرهنگ نابرابری در میانمار باید پایان یابد.

در این بیانیه که از سوی 19 گروه حقوق بشری غیردولتی در میانمار به امضا رسیده همچنین حزب حاکم "لیگ ملی برای دموکراسی" را مورد خطاب قرار داده شده است. این بیانیه تاکیدکرده این حزب بر پایه کمپینی برای اجرای قوانین و حقوق بشر برای همگی ساکنان میانمار روی کار آمده و از دولت آنگ سان سوچی، وزیر خارجه میانمار و رهبر دموکراسی‌خواهان این کشور خواسته تا به تعهداتش در این زمینه عمل کند.

در 23 ژوئن سال جاری میلادی ساکنان بودایی روستاهای میانمار به مسجد و سایر بناهای مذهبی مسلمانان در منطقه باگو واقع در 150 کیلومتری شمال غرب یانگون، پایتخت اقتصادی این کشور حمله کرده و در اول ژوئیه نیز به مسجدی در استان کاچین واقع در شمال میانمار یورش بردند و آن را به آتش کشیدند. این  حملات در حالی صورت گرفت که 50 تن از نیروهای امنتیی در محل حضور داشتند اما جلوی یورش بوداییان را نگرفتند.

مقام‌های میانمار گفته‌بودند اقداماتی علیه عاملان این حملات صورت می‌گیرد  اما پلیس تاکنون فرد یا گروهی را در این رابطه دستگیر نکرده است.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار