گزارش 28 صفحه‌ای در راه است/ سعودی‌ها خشمگین هستند

به گزارش جام نیوز، خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ (bloomberg) با انتشار یادداشتی به انتقاد از ترویج دیدگاه های افراطی و دامن زدن به تنفر مذهبی توسط رژیم حاکم بر عربستان پرداخته است.

 

 

بلومبرگ، گزارش خود را زیر عنوان "عربستان سعودی: تنظیم‌کننده یازده سپتامبر و گناهکار به علت ترویج نفرت" منتشر کرد.

 

 

در ابتدای این نوشتار با بیان اینکه "این روزها برای دیپلمات سعودی بودن در واشنگتن، زمان خوبی نیست" آمده است: کاندیدای جمهوری خواهان براین باور است که کشور شما باید برای حفاظت های نظامی آمریکا هزینه پرداخت کند. رئیس جمهور دموکرات هم به فکر روابط گرمتر با دشمن دیرنه شما یعنی ایران است.

 

 

بلومبرگ افزود: در همین حال انتظار می رود، جامعه اطلاعاتی آمریکا به زودی گزارش 28 صفحه ای کنگره را منتشر سازد و یک سناتور سابق می‌گوید این گزارش نقش پادشاهی عربستان در تامین مالی حملات تروریستی 11 سپتامبر را نشان خواهد داد.

 

 

آخرین موضوعی که به آن اشاره کردیم بسیار ویژه و حساس است. این گزارش 28 صفحه ای، بخشی از نخستین تحقیقات کنگره درباره حملات 11 سپتامبر می باشد.

 

 

به گفته مطبوعات و مقاماتی که این گزارش را خوانده اند، اعضای کنگره، سوالات زیادی را درباره حضور شبکه سعودی در آمریکا مطرح کرده اند که به دو هواپیماربای حمله کننده به برج های دوقلو کمک کرده است.

 

 

بسیاری از این سوالات درباره یکی از مقامات عربستان سعودی به نام "فهد الثمیری" است. وی زمانیکه دو هواپیماربا در سال 2.000 به شهر سن دیگو آمده بودند با آنان ارتباط داشته است. 

 

 

این درحالی است که اخیرا عربستان با تهدید به بیرون کشیدن صدها میلیارد دلار دارایی اش از آمریکا، مانع تصویب لایحه ای در کنگره شد که طبق آن آل سعود در دادگاه‌های آمریکا برای هرگونه نقش در حملات 11 سپتامبر مقصر و مسئول شناخته شود.

 

 

سناتور "باب گراهام" رئیس پیشین کمیته اطلاعاتی مجلس سنا گفته، انتشار این گزارش واکنش های شدیدی درپی خواهد داشت اما عده ای هم معتقدند گزارش کنگره دربر دارنده اطلاعاتی تایید نشده است.

 

 

بلومبرگ نوشت: به هر حال، سعودی‌ها خشمگین هستند. "نیل الجبیر" مدیر امور اطلاعات و کنگره در سفارت پادشاهی عربستان در واشنگتن است. وی گفته، خواستار انتشار این گزارش، بدون هیچ ویراشی است چراکه حتی حذف یک کلمه نیز موجب تحریک نظریه پردازان توهم توطئه خواهد شد.

 

 

عربستان نیز گزارشی 38 صفحه ای برای مقابله با گزارش کنگره را تهیه کرده که حاوی سخنان مقامات آمریکا و گزارش های دولتی است که می گویند عربستان خودش هم هدف حملات القاعده و در جنگ با این گروه بوده است.

 

 

این خبرگزاری آمریکایی نوشته، دولت ریاض، نماینده پیمانی بین خاندان سعودی و گروهی از تشکیلات مذهبی است که دیدگاه های افراطی را ترویج می کنند. امروزه عربستان، مروج دیدگاهی است که به دشمنی با یهودی ها، مسیحیان، شیعیان و کسانیکه آنان را "مرتد" می خوانند دامن می زند.

 

 

بلومبرگ اموری چون "متون درسی عربستان" و "برنامه های تلوزیونی این کشور علیه شیعیان و ..." را شاهد ترویج دیدگاه افراطی توسط آل سعود دانسته است.

 

111

 

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار