اقامه نماز بندگی در حرم رضوی/ضامن آهو میزبان نمازگزاران عید فطر

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: تو نیز به‌مانند خیلی‌ها دیشب را تا سحر بیدار مانده‌ای، همانند شب گذشته، همانند هفته قبل، همانند یک ماهی گذشت. هنوز عادت بیدار ماندن تا سحر برایت مانده است از ماه رحمت خدا، قرآنت گشوده بود و دلت غمگین از پایان ماه رحمت و زیبایی پروردگار.

اما دیگر چیزی تا اذان صبح نمانده است، جسم و جانت را جلا می‌دهی با رنگ وضو و نمازت صبحت را در اولین سحر ماه شوال اقامه می‌کنی.

نمازت پایان می‌یابد اما کم کم باید شال و کلاه کنی و قدم برداری برای سپاس از پروردگارت، برای زنده بودن و نفس کشیدن در ماه رحمتش، برای به پایان رساندن یک ماه روزه‌داری و اقامه نماز بندگی در جوار امام مهربانی‌ها ... .

ساعت ۵ و ۳۰ دقیقه است. شاید نیاز باشد کمی سریع‌تر گام برداری و خود را به مقصد برسانی، هرچند که آستان مقدس علی‌ ابن موسی‌الرضا به وسعت عالمیان گسترده است و مفروش و تو می‌توانی از دریایی که به سوی بارگاهش روانه شده‌اند، سهمی برای خود بگیری و گوشه‌ای باشی از نمایش عزت خالق و بندگی مخلوق.

نماز عاشقی در گوشه ای از بهشت

بسیاری از نمازگزاران عید سعید فطر اما ترجیح می‌دهند تا بارگاه منور رضوی پیاده طی طریق کنند و به مقصدی برسند که یک ماه بندگی خود را شکرگزار باشند و در جوار ثامن‌الحجج سربر آستان حضرت حق بگذارند.

حالا نزدیک هستی، خیلی نزدیک. گنبد و بارگاه امام مهربانی‌ها درست در مقابل چشمانت است و تو شکر می‌گویی این همه توفیق را که می‌توانی در عید بزرگ فطر، نماز بندگی را در جوار حرم رحمت امام هشتم(ع) اقامه کنی.

جمعیت هرلحظه بیشتر می‌شوند و با سرعت فزون‌تری به سوی بارگاه رضوی حرکت می‌کنند زیرا قرار است در این آستان مقدس، دعا بگویند و نماز بخوانند و شکر کنند از این همه توفیق و رحمت.

ورودی‌های حرم شلوغ است، نمازگزاران با سلام بر حضرت رضا(ع) و صلوات برای خشنودی قلب امام زمان(عج) از ورودی‌های مملو از جمعیت حرم رضوی عبور می‌کنند و حالا است که چشم همه به بارگاه رضوی، منور می‌شود.

زائران دست ادب بر سینه می‌گذارند، اذن دخول می‌خوانند و بر صاحب این آستان مقدس سلام می‌فرستند، حالاست که شوق زیارت و حضور در جوار امام مهربانی‌ها به حلقه‌هایی از باران اشک تبدیل می‌شود و برگونه‌هایت جاری.

تو امروز توفیقی یافتی به وسعت همه مهربانی‌های عالم و قدردانی خود را با عرض ارادتی خالصانه، پیشکش محضر امام هشتم می‌کنی. دیگران نیز حال تو را دارند و غرق هستند در دریای رحمتش.

کمی که قدم جلو بگذاری و چشمی در حرم رضوی بگردانی، هرنقطه را آماده حضور خود و قدوم دیگر زائران می‌بینی. از جنب‌وجوش نمازگزاران برای رسیدن به صف‌های نماز عید پربرکت فطر که بگذری، همه جا را مفروش می‌بینی.

خادمان آستان مقدس رضوی گوشه گوشه این صحن و سرا را با فرش‌ پوشانده‌اند تا تو بتوانی قدم بگذاری بر آنها و عاشقانه‌ترین نماز را در قطعه‌ای از بهشت اقامه کنی و چه زیباست این همه خدمت به زائران امام هشتمخادمان آستان مقدس رضوی گوشه گوشه این صحن و سرا را با فرش‌ پوشانده‌اند تا تو بتوانی قدم بگذاری بر آنها و عاشقانه‌ترین نماز را در قطعه‌ای از بهشت اقامه کنی و چه زیباست این همه خدمت به زائران امام هشتم.

پیش از حضور در صف‌های نماز ترجیح می‌دهی دقایقی را با صاحب این آستان مقدس سخن بگویی و بروی به پابوسش.

مسیرت را کج می‌کنی به سوی ایوان طلای حضرت. می‌خواهی درست در زیر سقف آسمان باشی و این همه شکوه و بندگی را به تماشا بنشینی،

چشم که بیندازی در هر گوشه عاشقی را خواهی یافت، یا در حال نجوا با خالق و یا قرائت دعا و قرآن. اینجا همه حسی مشترک دارند، حسی مملو از مهربانی و بندگی و عشق به خالق بی همتا. حسی سراسر عشق به راز و نیاز که شاید زیباترین شکوه بندگی باشد.

به سراغ عاشقی می روی تا کلامی را با او سخن بگویی و بشنوی از راز دلش.

مریم که از غرب ایران راهی دیار مشرق زمین شده، آمده است تا عید بندگی را در جوار امام مهربانی ها بگذراند. او می گوید: من نذر دارم تا هرسال در عید فطر و تولد حضرت رضا(ع) در حرمش باشم و این دو عید بزرگ را در مشهد الرضا بگذرانم.

او ادامه می دهد: گذراندن لحظات ناب در حرم امام رضا(ع) حال و هوای خاصی دارد و انسان احساس می کند به خدا نزدیک‌تر است اما در این بین، خواندن نماز عید فطر که نماد بندگی خالص انسان در برابر خداوند است، حال و هوای خاصی دارد.

می‌گذاری او به خلوت خویش بازگردد و به ادای نذر هرساله‌اش بپردازد و چه پرمهر است این نذر.

کودکی را می‌بینی و می خواهی چند کلامی به او سخن بگویی، زهرا چادر سفیدی برسردارد و چشم به خطوط قرآن در دست مادر دوخته و انگار تلاش می‌کند کمی از آن را بخواند. از او می‌پرسی:

*قرآن خواندن بلدی؟

از ابتدای ماه رمضان شروع کرده‌ام تا خواندن قرآن را یاد بگیرم.

*چند سال داری؟

هفت سالم است، امسال تازه کلاس اول را تمام کردم

*چقدر قرآن یاد گرفته‌ای؟

از ابتدای ماه رمضان شروع به یادگیری خواندن قرآن کرده‌ام، هنوز موفق نشده‌ام اما با کمک مادرم در حال یادگیری هستم.

مادر زهرا اما که از اهالی همین شهر و دیار است و مجاورنشین، می گوید: یکی از بزرگترین آرزوهایم این بود که زهرا قرآن خواندن را یاد بگیرد، به همین خاطر هم وقتی کلاس اول ابتدایی را گذراند تصمیم گرفتم آموزش خواندن قرآن به او را شروع کنم و امیدوارم خداوند در این راه به من کمک کند.

آغاز شکوه حضور مردم در عید فطر

حالا کم کم وقت موعود نزدیک است، جنب‌وجوش زائران در جای جای حرم رضوی دوچندان شده است و همه در تکاپو هستند تا از صف‌های اقامه نماز  دور نمانند. تو باز هم آسمان را سقف خود انتخاب کنی و وارد یکی از صف‌های نماز عید فطر می‌شوی، بوی گلاب و عود همه جا را پرکرده و حسی ناب را به نمازگزاران هدیه می‌دهد.  

حالا همه در کنار یکدیگر ایستاده‌اند و آماده‌اند برای به‌جای آوردن نمازی از جنس بندگی. اینجا همه، با هر رنگ و نژاد و نام و نشانی باهم برابرند، چون در محضر خدا ایستاده‌اند و علی‌ابن‌موسی‌الرضا را بهترین میزبان خود یافته‌اند.

امروز اینجا همه بندگی می‌کنند و سپاس می‌گویند پروردگار عالمیان را برای زنده بودن در رمضانی دیگر و فطری دیگر و سپاسش می‌گویند برای یافتن توفیق بندگی.

حالا همه در کنار یکدیگر ایستاده‌اند و آماده‌اند برای به‌جای آوردن نمازی از جنس بندگی. اینجا همه، با هر رنگ و نژاد و نام و نشانی باهم برابرند، چون در محضر خدا ایستاده‌اند و علی‌ابن‌موسی‌الرضا را بهترین میزبان خود یافته‌اندامروز باز هم عظمت و وحدت مسلمین جهان در صف‌های طولانی نماز باشکوه عید فطر رخ نشان می‌دهد و جلوه‌ای دیگر از دین الهی را برای همگان به نمایش می‌گذارد.

حالا نوای اَللّهُمَّ اَهْلَ الْکِبْرِیاَّءِ وَالْعَظَمَةِ وَاَهْلَ الْجُودِ وَالْجَبَرُوتِ وَاَهْلَ الْعَفْوِ جای جای این صحن و سرا را پرکرده است. «خدایا ای اهل بزرگی و عظمت و ای شایسته بخشش و قدرت و سلطنت و ای شایسته عفو».

همه همراه و همزمان با یکدیگر و با دست‌هایی گشوده به سوی آسمان دعای قنوت نماز عید فطر را زمزمه کرده و خداوند را با زیباترین صفاتش یاد می‌کنند.

اینجا سراسر شکوه بندگی است و تو، قطره‌ای در دریای رحمت حضرت حق. باشد که بخواهیم و دعا کنیم رمضانی دیگر قسمتمان شود و دستمان از رحمت بیکران حضرت حق کوتاه نشود... .

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار