Xبستن تبلیغات

انفجارهای انتحاری ماحصل بازی اطلاعاتی آل‌سعود

به گزارش پارس نیوز،

سیدهادی سیدافقهی، کارشناس مسائل خاورمیانه، در خصوص انفجارهای رخ داده در عربستان سعودی گفت: پس از عملیات انتحاری شب گذشته در جده  شاهد رخداد عملیات های دیگری در شهرهای مدینه و قطیف بودیم از این رو به نظر می رسد این وقایع بیشتر بازی اطلاعاتی عربستان است که می خواهد قبح عملیات جنایتکارانه داعش را که مورد حمایت این کشور، قطر و ترکیه است را در عراق و سایر کشورها بشکند.

وی با اشاره به انفجارهای مهیب رخ داده در بغداد گفت: انفجار بغداد فاجعه مهیبی بود که 200 کیلوگرم ماده شدیدالانفجار در این عملیات منفجر شد و هنوز پس از گذشت چند روز اجسادمردم از زیر آوار جمع آوری می‌شود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح کرد: بازتاب جهانی این انفجار همه را به خشم آورد و عربستان برای فرار از افکار عمومی جهان که حمایت های فکری، لجستیک، مالی و تبلیغاتی این کشور از داعش بر کسی پوشیده نیست چند عملیات را بدون آسیب در کشور خود سازماندهی کرد که این طور جلوه دهد که آل سعود نیز در خطر آسیب تهاجم داعش است و هزینه های حمایت از داعش را در جهان برای خود به حداقل برساند.

سیدافقهی با بیان اینکه عملیات های رخ داده در مدینه، قطیف و جده مشکوک است، افزود: از آنجا که عربستان کاملا در مظن اتهامات حمایت از داعش است لذا این قبیل اتفاقات در عربستان مشکوک و غیرعادی است.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه چرا اولین محل انجام عملیات انتحاری شهرجده و مقابل کنسولگری آمریکا انتخاب شد؟ گفت: عربستان در حقیقت با این کار می خواهد به جهان اعلام کند داعش به هر جا و همه کس حمله می کند ودرحقیقت با این کار  محاسبات تحلیلی و امنیتی کارشناسان امنیتی و رسانه ای جهان  را به هم بریزد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه ادامه داد: جده شهری آمریکایی، قطیف پایگاه شیعیان و مدینه محل تجمع حجاج عادی است و انفجار در این سه شهر عربستان ذهن ها را به این سمت و سو می برد که داعش به هیچ نوع قومیت و طرز تفکر و دینی رحم نمی کند.

سیدافقهی تحلیل دیگر را متوجه گروهک تروریستی داعش دانست و ادامه داد: از سوی دیگر به‌نظرمی‌رسد  داعش به تنگنا افتاده است و از آنجا که در جبهه های رسمی در سوریه و عراق شکست خورده است در شیوه های جنگی چریکی نیز کاملا ناتوان شده است رسما اعلام می کند که با عملیات انتحاری به همه اهداف خود خواهد رسید.

وی در پایام این گفتگو یاد‌آورشد: لذا در شرایط فعلی داعش به سبک القاعده عمل می کند. القاعده از ابتدا دولت اعلام نکرد و این طور عنوان کرد که ابتدا ضربه ها را می زنیم و سپس دولت اعلام می کنیم اما اشتباه داعش آن بود که ابتدا دولت اسلامی اعلام کرد و بعد شاهد آن بود که قلمروی این دولت رفته رفته تنگ تر می شود لذا به این نتیجه رسید که به روش القاعده عمل کند که بتواند حداقل از موجودیت خود دفاع کرده باشد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار