X بستن تبلیغات
5. Fixed

فضیلت و اعمال روز عید سعید فطر

به گزارش پارس نیوز،

امام حسن(ع) مردم را دید که در روز عید می‌خندند و بازی می‌کنند به آنها التفات فرموده و به اصحاب خود گفت: «إنَّ اللهَ عَزَّ وَ جَلّ خلق شهر رمضانَ مِضماراً لخلقه یستبقون فیه بطاعته و رضوانه فسبق فیه قوم ففازوا و تخلّف آخَرون فخابوا فالعجب کلّ العجب من الضاحک اللاّعِب فی الیوم الذی یُثاب فیه المحسنون و یخسر المقصرون و ایم الله لو کشف الغطاء لشغل محسن باحسانه و مسئی باسائته. و فی روایه اخری – عن ترجیل شعر و تصقیل ثواب».

یعنی همانا خدا عز و جل ماه رمضان را میدان مسابقه برای بندگان خود آفرید که در آن به فرمانبری او و جلب خشنودی او بر یکدیگر پیشی گیرند پس زمره‌ای پیش جستند و مسابقه را بردند و رستگار شدند و مردم دیگری تخلف و نافرمانی کردند نومید گشتند و زیان بردند. پس عجب و خیلی عجب از کسی که در روزی که نیکوکاران در آن ثواب می‌گیرند و تقصیر کاران در آن زیان می‌برند به خنده و بازی مشغول باشد و به خدا سوگند! اگر پرده برداشته شود نیکوکار، به کار نیکش و بدکار، به کار بدش مشغول خواهد بود. (ر.ک: اقبال الاعمال، ص579)

اعمال روز عید

1- بعد از نماز صبح و نماز عید این تکبیرات را بگوید.

" الله اکبر الله اکبر، لا اله الا الله و الله اکبر الله اکبر و لله الحمد الحمد لله على ما هدانا و له الشکر على ما اولانا " گفته شود.

2- پرداخت زکات فطره پیش از نماز عید.

3- انجام غسل روز عید. که زمان آن بعد از طلوع فجر تا زمان به جا آوردن نماز عید است. در هنگام غسل بگو: " اللهم ایمانا بک و تصدیقا بکتابک واتباع سنة نبیک محمد صلى الله علیه و آله." و پس از غسل بگو:" اللهم اجعله کفارة لذنوبی و طهر دینی اللهم اذهب عنی الدنس."

4- برای اقامه نماز عید لباس نیکو پوشیده و از عطر استفاده نمایید.

5- پیش از نماز عید، در اول روز افطار کنى. و بهتر آن است که به خرما یا به شیرینى باشد. و شیخ مفید فرموده مستحب است خوردن مقدار کمى از تربت‏ سیدالشهداء علیه السلام که براى هر دردى شفا است.

6- قبل از خروج از منزل برای نماز عید، دعایی را که از امام باقر علیه السلام روایت شده را بخوانی: " اللهم من تهیا فی هذاالیوم او تعبا او اعد واستعد لوفادة الى مخلوق رجاء رفده و نوافله و فواضله و عطایاه فان الیک یا سیدی تهیئتی و تعبئتی و اعدادی و استعدادی رجاء رفدک و جوائزک و نوافلک و فواضلک و فضائلک و عطایاک و قد غدوت الى عید من اعیاد امة نبیک محمد صلوات الله علیه و على آله و لم افد الیک الیوم بعمل صالح اثق به قدمته ولا توجهت ‏بمخلوق املته ولکن اتیتک خاضعا مقرا بذنوبی و اسائتی الى نفسی فیا عظیم یا عظیم یا عظیم اغفرلی العظیم من ذنوبی فانه لا یغفرالذنوب العظام الا انت ‏یا لا اله الا انت ‏یا ارحم الراحمین."

7- اقامه نماز عید.

8- زیارت امام حسین علیه السلام.

9- دعاى ندبه خوانده شود. سید بن طاوس فرموده که چون از دعا فارغ شود به سجده رود و بگوید:" اعوذ بک من نار حرها لا یطفى و جدیدها لا یبلى وعطشانها لا یروى" پس گونه راست را بر خاک بگذارد و بگوید:" الهی لا تقلب وجهی فی النار بعد سجودی وتعفیری لک بغیرمن منی علیک بل لک المن علی" سپس گونه چپ را بر خاک بگذارد و بگوید: " ارحم من اساء واقترف واستکان واعترف" پس به حال سجده شود و بگوید:" ان کنت‏ بئس العبد فانت نعم الرب عظم الذنب من عبدک فلیحسن العفو من عندک یا کریم " پس از آن صد بار بگوید: العفو العفو.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار