X بستن تبلیغات
5. Fixed

سدهای احداثی ترکیه برای گسترش ورود ریزگردها موثر بوده است

به گزارش خبرنگار مهر، اسماعیل نجار سه شنبه شب در نشست مشترک کمیته راهبردی ستاد مقابله با گرد و غبار کشور در محل استانداری ایلام گفت: مسئله ریزگردها در قالب مصوبه ای توسط دولت در دستور کار هیئت وزیران قرار دارد.

وی افزود: نکته حائز اهمیت اینکه سدهای احداث شده از سوی کشور ترکیه در ایجاد و تشدید کانون های گرد و غبار خیز در کشور عراق تاثیر گذاری زیادی دارد.

وی اظهار کرد: به علت نا امنی در این کانون ها و وجود گروه های تکفیری داعش تا زمان حصول امنیت در این نقاط نمی توان اقدام های موثر و دراز مدتی را انجام داد.

نجار با بیان اینکه انجام اقدام های تثبیت کننده در این کانون ها از اولویت های دو کشور عراق و سوریه نیست، تاکید کرد: اما مسئولان کشور به طور جدی در حال پیگیری این موضوع در سطح بین الملل هستند.

وی گفت: با توجه به حساسیت موضوع و عواقب و مخاطرات آن برای مردم و تحمیل هزینه به آنها باید رفع پدیده ریزگردها در مجامع بین المللی و ایجاد حسن همکاری کشورها در این خصوص از اولویت های مجامع بین المللی و همه کشورهای درگیر باشد.

پدیده ریزگردها نیازمند توجه زیاد همه کشورهای درگیر است

نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران نیز در این نشست گفت: این نهاد بین المللی با پیشنهاد ایران قطعنامه ای مبنی بر ارزیابی وضعیت گرد و غبار در جهان مصوب کرد که اجرای این قطعنامه با تمرکز بر وضعیت ایران آغاز شده است.

 گری لوییس اظهار کرد: دو ماه پیش با پیشنهاد ایران و حمایت عراق و پاکستان در مجمع محیط زیست سازمان ملل متحد اقدام دیگری در دستور کار قرار گرفت که در قالب آن کشورهای خاورمیانه درباره ریزگردها اقدامات پیشگیرانه ای انجام دهند.

وی یادآور شد: همچنین کمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا قطعنامه ای را تصویب کرد که در این قطعنامه نشست بین المللی برای بررسی و ارائه راهکارهای ریزگردها در کشور ایران برگزار شود.

وی تاکید کرد: هرچند سازمان ملل متحد با همکاری ایران اقدام های موثری برداشته است، اما پدیده ریزگردها نیازمند توجه زیاد همه کشورهای درگیر است.

لوییس گفت: با توجه به اینکه گرد و غبار وارد شده به ایران از طرف کشور عراق است، انجام تدابیری چون آبخیزداری و مالچ پاشی در کانون های بحرانی این کشور منوط به تامین امنیت این منطقه است.

وی با بیان اینکه تنها مردم استان ایلام با این پدیده درگیر نیستند، یادآور شد: دولت ایران اقدام های موثری برداشته است و وزارت امور خارجه و سازمان حفاظت محیط زیست کشور گام های تاثیرگذاری را برداشته اند.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار