اصلاً حواس‌تان به پوست‌تان هست؟

اگر به اهمیت کرم‌های ضدآفتاب پی می‌بردید، هرگز از آن غافل نمی‌شدید!

به گزارش خبرداغ،کرم ضدآفتاب از جمله الزاماتی است که مصرف آن در طول سال برای حفاظت از اندام بسیار مهمی مثل پوست اهمیت فوق العاده‌ای دارد.  هرچند اکثر ما در فصل تابستان بیش از سایر فصول نگران آسیب دیدگی پوستمان  زیر نورخورشید هستیم. انواع مختلف کرم های ضدآفتاب تأثیرات متفاوتی روی پوست می‌گذارند. مطلبی که در زیر می‌خوانید شما را در شناخت کرم‌های ضدآفتاب یاری می‌کند تا کرم مناسبی برای پوستتان انتخاب کنید.

کرم‌های ضدآفتاب علاوه بر جنبه آرایشی، در محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر نورخورشید نیز مؤثر هستند.

دکترروشنک سعیدی، مشاور پوست، مو و زیبایی با اشاره به اینکه کرم‌های ضدآفتاب در دو نوع مکانیکی و شیمیایی تولید می‌شوند، می‌گوید:
«کرم‌های مکانیکی نور را منعکس می‌کنند ولی با مصرف کرم‌های شیمیایی نور در پوست نفوذ نمی‌کند و جذب کرم می‌شود؛ در ایران بیشتر به مصرف ضدآفتاب‌هایی باSun Protection Fector یا spf (فاکتور محافظت از خورشید) 35 تا 50 توصیه می‌شود. هنگام مصرف کرم ضدآفتاب حتماً به مدت زمان تمدید روی جعبه محصول و تاریخ مصرف آن توجه کنید، معمولاً هر 2 تا 4 ساعت یکبار باید ضدآفتاب را تمدید کنید، در غیر این صورت کرم خاصیت اثربخشی خود را از دست داده و نورخورشید به پوست آسیب می‌رساند، توجه داشته باشید افرادی که پوست‌های حساسی در برابر نورخوشید دارند، لازم است که از کرم‌هایی با SPF بالاتر استفاده کنند.»

برخی از بانوان از ضدآفتاب‌های رنگی استفاده می‌کنند، آیا تأثیر آنها در مقایسه با کرم‌های سفید یکسان است؟

دکتـــر سعیــدی: «کـــرم‌هــای ضدآفتاب رنگی و سفید هیچ تفاوتی با هم ندارند، ولی هنگام خرید محصول لازم است، با تحقیق و مطالعه حتماً جنس خوب تهیه کنید.»

مصرف کرم‌های ضدآفتاب در نوزادان و کودکان
در ویــتــرین داروخـــانــه‌هــا و فروشگاه‌های لوازم آرایشی همیشه کــرم‌ها و کـــرم‌های ضــدآفتاب مخصوص کودکان هم به چشم می‌خورد، اما آیا مصرف این کرم‌ها برای پوست نوزادان و کودکان ضرری ندارد؟

به گفته این مشاور پوست، مو و زیبایی، در نوزادان زیر 6 ماه فقط اجازه دارید که منطقه صورت و پشت دست را آغشته به کرم کنید ولی بالای سن یادشده بویژه وقتی که به کناردریا می‌روید می‌توانید به همه جای بدن کودک خود کرم بمالید تا از آفتاب سوختگی جلوگیری کنید، دقت داشته باشید که spf کرم زیر 15 نباشد.

چنانچه به هر دلیلی از جمله عرق کردن نمی‌توانید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید، اصلاً نگران نباشید؛ به پیشنهاد دکترسعیدی می‌توانید اکسیددوزنک را جایگزین کنید، اکسیددوزنک به تنهایی بهترین ضدآفتاب است و در ترکیبات آن هیچ گونه ماده شیمیایی به‌کار نرفته و برای جلوگیری از تشعشعات مضر آفتاب بسیار مفید و مؤثر است.

ضدآفتاب‌های ضد آب
معمولاً صورت ورزشکاران و افرادی که مشاغلی در فضای باز دارند بعد از مصرف کرم ضدآفتاب خیلی بیشتر از حالت طبیعی عرق می‌کند، این افراد باید از کرم‌های ضدآفتاب ضدآب استفاده کنند تا دچار مشکل تعرق نشوند، این کرم‌ها هر 3 تا 4 ساعت یکبار باید تمدید شوند تا اثر بخشی خود را داشته باشند.ایران

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار