کاواساکی رکورد سرعت را شکست

وب سایت جی اس ام: در جریان افتتاح پل عثمان غازی، که به گردن‌بند خلیج ازمیت معروف شده است، کاواساکی با جدیدترین هایپربایک مسابقه‌ای خود یعنی NINJA H2R توانست رکورد سرعت موتورسیکلت‌ها را در جهان جابجا کند.

در دنیای موتورسیکلت‌ها هنوز کسی نتوانسته است رکورد سرعت 605 کیلومتر برساعت سال 2010 را جابجا کند که تیم Ack Attack ثبت کرده بود. این رکورد البته برای موتورسیکلت معمولی نیست و حتی در شرایط معمولی نیز به دست نیامده است.

تماشا کنید: کاواساکی H2R رکورد سرعت موتورسیکلت‌ها را شکست

حالا اگر موتورسیکلت‌های تولیدانبوه را درنظربگیریم، باید گفت که تقریبا از اواخر دهه 90 میلادی سوزوکی هایابوسا با حداکثر سرعتی حدود 312 کیلومتربرساعت به مدت یک دهه سلطان سرعت جهان بود. بعد از آن کاواساکی ZX-14 و همچنین ZX-12R نیز تقریبا با همین سرعت وارد باشگاه سریع‌ترین‌ها شدند تا اینکه در 2013 دوکاتی با آوردن Panigale R و رسیدن به سرعت 325 کیلومتربرساعت ژاپنی‌ها را پشت سرگذاشت.

زمان گذشت تا 2015 که سریع‌ترین خیابانی جهان دوباره به دست کاواساکی معرفی شد؛ Ninja H2 اولین موتورسیکلت جهان بود که به مرز 330 کیلومتربرساعت می‌رسید. H2 یک مدل مسابقه‌ای هم دارد که H2R نامیده شده و مختص پیست‌هاست.

تماشا کنید: کاواساکی H2R رکورد سرعت موتورسیکلت‌ها را شکست

هردو مدل H2 و H2R نخستین موتورسیکلت‌هایی هستند که انجین‌شان با سوپرشارژ پرخورانی می‌شود. انجین هردو آنها 4 سیلندر 998 سی‌سی است، با این تفاوت که در H2 حداکثر قدرت مابین 200 تا 210 اسب‌بخار است، ولی برای H2R این قدرت به 310 تا 326 اسب‌بخار می‌رسد که یعنی قوی‌ترین موتورسیکلت مسابقه‌ای کارخانه‌ای جهان!

کاواساکی حداکثر سرعت H2R را تاکنون رسما اعلام نکرده بود، به همین دلیل در منابع مختلف سرعت‌های متفاوتی برایش اعلام شده است. اما بعد از گذشت یک سال به تازگی فرصتی برای کاواساکی فراهم شد تا حداکثر سرعت این هیولای دوچرخ را به جهانیان نشان دهد.

کاواساکی برای انجام دادن این کار از چهار ماه پیش آماده شد. روز ثبت رکورد نیز 10 تیرماه بود؛ یعنی همان روزی که پل تازه‌تاسیس Osman Gazi باید در ترکیه افتتاح می‌شد. به لطف شرایط جوی مناسب و دقیقا در ساعت 5 صبح روز افتتاحیه، کاواساکی با H2R برای ثبت رکورد روی این پل رفت. مسئولیت راندن H2R نیز به کنعان سوفوغلو (Kenan Sofuoğlu) سپرده شد.

تماشا کنید: کاواساکی H2R رکورد سرعت موتورسیکلت‌ها را شکست

سوفوغلو موتورسوار 31 ساله تیم ردبول است که اصالتا ترکیه‌ای بوده و با داشتن 5 عنوان قهرمانی در مسابقات جهانی سوپراسپرت (WorldSSP) هم‌اکنون پرافتخارترین موتورسوار جهان در این رشته محسوب می‌شود.

نینجا H2R در جریان این رکوردگیری توانست به حداکثر سرعت 400 کیلومتربرساعت دست یابد. سوفوغلو این رکورد را درحالی ثبت کرد که در تست هفته گذشته خود به بیشتر از 390 کیلومتربرساعت نرسیده بود. سوفوغلو برای رسیدن به این سرعت باید مسیر 1.5 کیلومتری را حداکثر در 30 ثانیه طی می‌کرد اما شانس با او یار بود و در 26 ثانیه به سرعت 400 رسید.

جالب است بدانید حداکثر فشار سوپرشارژ H2R در جریان این رکوردگیری به 159 کیلوپاسکال رسید که رقم بسیار بالایی برای انجین موتورسیکلت‌هاست. برای مقایسه کافی است بدانید حداکثر فشار توربوهای انجین 16 سیلندر 8 لیتری بوگاتی ویرون حدود 131 کیلوپاسکال است.

تماشا کنید: کاواساکی H2R رکورد سرعت موتورسیکلت‌ها را شکست
تماشا کنید: کاواساکی H2R رکورد سرعت موتورسیکلت‌ها را شکستتماشا کنید: کاواساکی H2R رکورد سرعت موتورسیکلت‌ها را شکست

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار