X بستن تبلیغات
5. Fixed

هشت دانشجوی کشور در دیدار با رهبری چه گفتند؟/از سخنان متفاوت یک دانشجوی منتقد تا انحراف از ارزش‌ها با حقوق‌های نجومی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، شنبه دوازدهم تیرماه طبق سنت همه ساله مراسم دیدار صمیمی جمعی از دانشجویان و اعضای تشکل‌های دانشجویی با رهبر معظم انقلاب برگزار شد و در این دیدار اعضای تشکل‌های دانشجویی مواردی را مطرح کردند.

در این دیدار هشت دانشجوی کشورمان پیرامون اجرای پروژه سیاه‌سازی پرونده بورسیه‌ها، انحراف از ارزش‌ها با حقوق‌های نجومی، تلاش دشمن برای کشاندن جوانان به سمت نسخه‌ جعلی از انقلاب صحبت کردند.

* احمدی: انحراف از ارزش‌ها در مسئله حقوق‌های نجومی به روشنی خود را نشان داد/صرف بودجه فرهنگی نظام برای ضد انقلاب ظلم است

علیرضا احمدی دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در این دیدار طی سخنانی در محضر مقام معظم رهبری، ضمن رساندن سلام اعضای دفاتر انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور به محضر رهبر معظم انقلاب، اظهار داشت: برخی می‌گویند دوره انقلابی‌گری تمام شده است. می‌گویند انقلاب کردیم تا به جمهوری اسلامی برسیم و دیگر نباید به گذشته رجعت کنیم؛ حال آنکه در نگاه اصیل، جمهوری اسلامی مظهر انقلاب است و میزان موفقیتِ آن، در تطبیق هر چه بیشترِ با آرمان‌های انقلابی است و اینجاست که بحث کارآمدی جمهوری اسلامی معنا می‌یابد.

 

وی در ادامه سخنان خود افزود: امروز برخی به اسم «کارآمدی» در حال تهی کردن ظرف جمهوری اسلامی از مظروف انقلابی آن هستند و «پروژه آرمانزدایی از انقلاب» را با جدیت تمام دنبال می‌کنند. ما تاکیدات مکرر حضرتعالی در لزوم انقلابی بودنِ نهادهای مختلف کشور؛ طی سال اخیر را هم، در چهارچوب مقابله با همین پروژه تحلیل می‌کنیم.

این فعال دانشجویی تاکید کرد: عدم تحقق «مسئله کارآمدی»، به عنوان یکی از شاخص‌های اصلیِ دولت اسلامی در مسیر تحقق تمدن اسلامی، موجبات سلب اعتماد عمومی را فراهم می‌کند، لذا از منظر منطق «نقد حکومت آری و نفی حاکمیت هرگز»، نکاتی را در سه بخش «نظارت»، «انحراف از ارزش‌ها» و «اقدام و عمل» عرض می‌‌کنیم.

احمدی تصریح کرد: در عرصه فرهنگ، شبکه فرهنگی ضدانقلابِ زیرزمینی جولان می‌دهد، اما وقتی که نیروی جوان مومن و انقلابی می‌خواهد جهاد فرهنگی کند، امکانات جهاد را هم از او می‌گیرند.

وی ادامه داد: ارشاد، اوقاف، سازمان تبلیغات، صداوسیما و متاسفانه برخی نهادهای مدعی انقلابی‌گری حداقلی‌ترین امکانات را در اختیار نیروی جوان انقلابی قرار می‌دهند. حال این امکانات در اختیار چه کسانی است؟

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل خاطرنشان کرد: به عنوان مثال قدیمی‌ترین مجموعه مطبوعاتی کشور با عظیم‌ترین منابع مالی سال­‌هاست که در انحصار جریانی قرار دارد که به روشنی در مقابل مرزبندی‌ها و چهارچوب­‌های انقلابی عمل می‌کند؛ مسئول این مجموعه که عنوان نمایندگی حضرتعالی را دارد، اخیرا پس از تاکید شما بر خط قرمز فتنه، پیشانی فتنه را می‌بوسد.

وی گفت: ظلم نیست بودجه فرهنگی جمهوری اسلامی، هزینه روشنفکران ضدانقلاب نامردی شود که همواره علیه مردم بوده‌اند؟

احمدی ادامه داد: مدیریت افکار عمومی، امروز در فضای مجازی صورت می‌گیرد اما شورای عالی فضای مجازی که وظیفه سیاستگذاری، نظارت و اجرا در فضای مجازی را بر عهده دارد، تعطیل‌­ترین نهاد جمهوری اسلامی بوده است.

وی در رابطه با عرصه اقتصاد، تصریح کرد: در اقتصاد عدم نظارت فاجعه آمیز است. «لابی پشت پرده»؛ مدیر پرونده‌دار را بر رأس بانک‌ها می‌گزیند و الیگارشی قدرت و ثروت هر روز پیچیده‌تر می‌شود.

این فعال دانشجویی ادامه داد: روزانه بیش از 3 هزار و 300 کانتینر تنها از یک پایانه، بدون کنترل و مثل آب خوردن وارد کشور می‌شود و نتیجه آن ورود سالیانه بیش از 30 میلیارد دلار کالای قاچاق از مبادی رسمی و غیررسمی است که به طور مستقیم بر رکود و کاهش تولید داخلی اثر دارد، کارگران را بیکار می‌کند و خانواده‌ها را از هم می‌پاشاند.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل اظهار داشت: مگر می‌شود بدون یاری دست‌های پشت پرده در مدیریت کلان، این مقدارِ کالای قاچاق وارد شود؟ از طرفی دولت، معدود ابزارهای شناسایی و جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق به بازار، نظیر طرح شبنم و ایران کد را تعطیل کرده است.

وی گفت: توان ناجا نیز در مقابله فرسایشی با باندهای قدرتمند و ریشه‌دار قاچاق محدود است؛ تولید داخلی فلج شده و حمایتی از آن صورت نمی‌گیرد، حال ما با کدام پشتوانه از سرمایه گذار ایرانی بخواهیم در تولید وارد شود؟

احمدی در رابطه با بحث حوزه علمیه هم افزود: در امر نظارت چه فعلی بالاتر از امر به معروف و نهی از منکر؟ حضرتعالی در سخنرانی بجنورد با اشاره به بعضی علما که از نظام فاصله می‌گیرند، این مواجهه را ننگ دانسته بودید.

وی افزود: سوال ما این است، چرا در شرایط خطیر و حساس کشور حضرات آقایان علما آنچنان که باید ورود نمی‌کنند؟ وقتی گفته می‌شود کربلا درس مذاکره است، چرا قم واکنش نشان نمی‌دهد؟ وقتی مسئله اسلام رحمانی به غلط و برای خوش آمد برخی محافلِ در اقلیت؛ مطرح می‌شود، چرا حوزه علمیه سکوت می‌کند؟

احمدی اظهار داشت: در مسئله برجام در حالی که خیانت‌های آمریکا اظهر من الشمس است، هنوز برخی در تمجید برجام، سخن می‌گویند. فقهایی که در مقابل فروش یک جلد قرآن به کافر، از باب قاعده نفی سبیل ورود می‌کنند، چگونه است که در برابر قراردادهای نفتی و سیاسی که سالیان سال سرنوشت بلاد مسلمین و اهلش را درگیر خواهد کرد؛ موضعی نمی‌گیرند؟

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل در رابطه با موضوع مبارزه با فساد، تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب؛ آنچه بیش از هر مفسده‌ای دردناک و ناراحت کننده‌تر است، عدم برخورد مناسب و کافی دستگاه قضایی است.

وی تصریح کرد: اگرچه در نظام اسلامی، فساد فی نفسه غلط و نامطلوب است، اما آنچه این روزها مردم را آزرده‌تر می‌سازد تسامح در مواجهه با مفاسد کلان است. عدم شناخت اولویت‌ها، عدم شناسایی مفاسد دستگاههای دولتی و برخوردهای فشل از نقاط نقدبرانگیز قوه قضائیه هستند.

وی ادامه داد: اطاله دادرسی و عدم اطلاع رسانی مناسب در رابطه با پرونده‌های فساد اقتصادی باعث شده است که پرونده‌های متعددی مانند؛ پدیده، ادعای دروغین بورسیه‌ها، کرسنت و... حل نشده در افکار عمومی باقی بماند.

احمدی تاکید کرد: چه لزومی دارد در شرایطی که مفاسد اقتصادی، اعتماد عمومی را همچون موریانه از بین می‌برد، بعض دادستان‌های محترم با طرح مسائل شاذ و بی‌اولویت در رسانه‌ها ظاهر شوند؟ ریشه این آسیب را باید علاوه بر عدم شناخت اولویت‌ها، در این امر دانست که عده‌ای از صاحب منصبان قضائی گاه خود را در قید قانون نمی‌دانند و به جای تفسیر و اجرای قانون به تشریع قانون می‌پردازند و هر ناهنجار و نامطلوب اجتماعی را، بدون قانون به چوب مجازات می‌رانند.

وی افزود: شفافیت حلقه مفقوده قوه قضائیه است. عدم اطلاع رسانی شفاف علی رغم وجود عدالت حس بی‌عدالتی در مردم ایجاد می‌کند. چه اشکال دارد پاسخگویی، جزیی‌تر و تخصصی‌تر شود و روسای دادگاه‌ها نیز در قبال احکام صادره توضیحاتی به رسانه ها ارائه دهند.

وی در ادامه در رابطه با نظارت مجلس بر این موضوع گفت: مجلسی که برای خود شأن نظارت بر قوای دیگر را قائل است، ده سال است طرح نظارت بر خود را در راه روهای بهارستان مسکوت نگه داشته. از طرفی شأن برخی از نماینده­‌ها از نظارت و بازرسی به لابیگری و اختیارداری برای حوزه انتخابیه تبدیل شده است.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل ادامه داد: نماینده‌ای که با مسئولین دولتی و قضایی منطقه خود تعارف دارد، چگونه می­‌تواند با مفاسد مقابله کند. مهم‌تر از این، نماینده‌ای که دغدغه‌اش در شهر و استان خود متوقف است چگونه با مسائل ملی و بین‌المللی مواجهه خواهد داشت؟ شاید از همین ضعف است که برجام را در بیست دقیقه تصویب می کنند.

وی تصریح کرد: در دانشگاه بیش از آنکه با مسئول مواجه باشیم، با مقام و رئیس و امثالهم مواجهیم. دانشگاه رئیس و رئیس دفتر نهاد و رئیس حراست و الباقی روسا را دارد، اما کمتر پیش آمده که یکی از این آقایان مسئولیت اتفاقات درون دانشگاه را به عهده بگیرد. به راستی چه کسی مسئول اتفاقات  درون دانشگاه است؟

احمدی افزود: فلان دانشگاه کنسرت برگزار می‌کند، هیچ کس مسئولیتش را نمی‌پذیرد، دانشگاه دیگر با مسئله صنفی مواجه است اما دانشجو محل رجوعی ندارد، نشست‌های غیرقانونی تشکل‌های سیاسی در دانشگاه برگزار می‌شود، هیچ کس پاسخگو نیست، عنصر نفوذی از سیستم اقتصاد بین المللی وارد دانشگاه می‌شود و کک هیچ کس هم نمی‌گزد.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل ادامه تصریح کرد: اوایل دهه هفتاد را می‌توان سالهای تلاش جریانی برای تغییر محاسبات ارزشی جامعه دانست که عالم امام را، به عالم مادی تغییر داد. ثروت اندوزی و کسب قدرت بر عدالت، معنویت و عقلانیت؛ ارجحیت یافت و بجای تخصص توام با تعهد، تکنوکراسی را در رویه خود اولویت داد. آن سالها شما بیم انحراف از ارزش‌ها را می‌دادید و رفتار امت پیامبر با حسین ابن علی(ع) را تشریح می‌کردید!حال اما دوباره این مسئله پررنگ شده است.

وی افزود: دولتی که از ابتدا با میانگین سنی بازنشسته روی کار آمد، با همان اندیشه پیشین کارگزاران و نگاه همراه با تبختر برخی مدیران، مفاهیم ارزشی دوران امام را به چالش کشید. یکی از مفاهیم ارزشی قطعی عالم امام، دشمن شناسی و شناخت آمریکای جنایتکار بود.

احمدی یادآور شد: در همه این سالها اما انگار فقط مردم و رهبری «مرگ بر آمریکا» را زنده نگه داشته‌اند و دولتها چنین رویکردی در پیش نگرفته‌اند. عادی سازی روابط با آمریکای  28مرداد، آمریکای حمله به ایرباس، آمریکای مدافع صدام و مهمتر از همه، آمریکای حامی داعش در شرایطی که هنوز مصادره اموال ملت ادامه دارد، و «تقریبا هیچ» از اجرای برجام عاید ملت شده است، چه معنایی دارد؟

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل افزود: مردم سوال می‌کنند، در قضیه ارتباط با آمریکا خودمان را سرکار گذاشته‌ایم؟ شعار می‌دهیم و شاهد عمل خلاف از مسئولین جمهوری اسلامی هستیم؟ این مذاکرات هم تجربه‌ای بود؛ اما آیا تجربه کافی نیست؟ حال باید  هر روز بشنویم که آمریکا برجام را نقض کرده، پس چرا اجرای برجام ادامه دارد؟

وی افزود: اخیرا انحراف از ارزش‌ها در مسئله حقوق‌های نجومی به روشنی خود را نشان داد. خوی اشرافی گری در بین مدیران به گونه‌ای شده که نه تنها این حقوقهای نجومی را بر خود حق می‌دانند بلکه آن را قانونی دانسته و به استناد قانون در برابر ملت می‌ایستند که «کار خلاف قانونی نکرده‌ایم!».

احمدی اظهار داشت: وای به حال مدیری که قشر مستضعف جامعه را فراموش کرده و در ایام تحریم به خود اجازه برداشت‌های چند صد میلیونی را می‌دهد و وای به حال مجلسی که زمینه توجیه قانونی دست درازی به بیت المال مسلمین را فراهم کرده است.

این فعال دانشجویی گفت: نگاه توسعه طلب ضد عدالت، مسکن مهر قشر مستضعف را مزخرف می‌داند. همین نگاه؛ به جای اصلاح جاده‌های اصلی کشور؛ قرارداد خرید 118 فروند ایرباس را منعقد می‌کند، همین نگاه به جای وام 3میلیونی ازدواج؛ وام 25میلیونی خودرو بی کیفیت می‌دهد و همین نگاه است که در روز کارگر، از پشت شیشه‌های خودروی شاسی بلند تولید خارج، کارگران را تماشا می‌کند و چقدر این نگاه برای وارثان واقعی انقلاب تلخ است.

وی گفت: در نظام جمهوری اسلامی، قرار بود روحانیون و مسئولین نظام، از مردم، در بین مردم و برای مردم باشند؛ اما آنچه امروز شاهد آنیم کلنی‌های متشکل از روحانیون و مسئولین بالای شهر نشینی است که فرسنگ‌ها با مردم عادی کوچه و بازار فاصله دارند و هیچ تصوری از واقعیات اجتماعی ندارند، شاید بتوان عامل بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را در همین مسئله یافت.

احمدی تصریح کرد: جمهوری اسلامی، نیازمندِ گفتمانِ «کارآمدی» است. جامعه نه تاب تحمل «بگم بگم»های سیاسی را دارد، و نه «وعده های عمل نشده» و «تقصیر قبلی ها بوده!».

احمدی اظهار داشت: رسانه ملی قرار بود دانشگاه عمومی برای فرهنگ سازی باشد اما تکرار روندهای غلط، کپی برداری‌های بی حد و حصر، ترویج افسار گسیخته سبک‌های غلط زندگی، عدم خلاقیت، چالش همیشگی ستاره‌های بی سواد، بازگشت بازنشسته‌ها به سازمان و عدم صراحت در نقد، ما را به این نتیجه رسانده است که صدا و سیما نتوانسته شأن دانشگاه عمومی را به خوبی به انجام برساند. صداوسیما خود را مکلف به توجه به مخاطب و نیازسنجی از جامعه نمی داند.

وی افزود: مبتنی بر مقدمه ذکر شده و مصادیقی که خدمتتان ارائه شد باید بگوییم، ساختارها در زیربنای جمهوری اسلامی که همان قانون اساسی است، انقلابی تعریف شده است. «استکبارستیزی»، «رسیدگی به محرومان»، «حمایت از مستضعفان جهان» و امثالهم، از مصادیق آن است.

دبیر اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل ادامه داد: بر همین اساس هیچ روبنا و ساختار غیرانقلابی نمی‌تواند برای جمهوری اسلامی کارآمد باشد. انقلاب از جمهوری اسلامی تفکیک پذیر نیست، چرا که اسلام در آغاز یک انقلاب بود و همواره باید یک آیین انقلابی بماند. اگر جمهوری اسلامی از انقلاب جدا شود، دیگر جمهوری اسلامی نیست.

وی تصریح کرد: مسئولین و جامعه بایستی رجوع دوباره‌ای به عالم امام(ره) داشته باشند که در آن بجای «فردمحوری»، «خدامحوری» باشد، ایمان به خدا و آیه «انتصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم» سرلوحه باشد، اقدام انقلابی با اراده­ای از جنس امام، شکل گیرد و بجای آنکه آرمان‌ها و ارزش‌ها و ساختارها هزینه عنصر محافظه کار غیرانقلابی شود، با همت و عزم انقلابی، ساختارها در جهت تحول و تغییر وضع موجود به وضع مطلوب پیش رود، که کارآمدی حاصل نمی شود الا به انقلابی بودن.

* زینلیان: کلید به دستان رویه غلط حمایت از تشکل‌های یک بار مصرف را اصلاح نکردند/ می‌خواهند سیاست‌های اتاق فکر فتنه را اجرا کنند

حسین زینلیان بروجنی دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان نیز در این دیدار طی سخنانی در محضر مقام معظم رهبری عنوان کرد: بنده امروز سلامِ گرمِ دوستانم، اعضای بزرگ‌ترین اتحادیه دانشجویی ایران را محضر شما پدرِ دلسوز و مهربان اعلام می‌کنم.

 

وی با بیان اینکه دانشجو باید با شناخت دقیقِ محیط خود، درصددِ برافراشتنِ پرچمی در راستای تعالیِ خود و مردمانش باشد، اظهار داشت: ما در اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با بررسیِ دقیقِ وضعیتِ داخلی و خارجی اقدام به انتخاب گفتمانی تحت عنوانِ «عزت ملی» کرده‌ایم زیرا معتقدیم اربابانِ زر و زور و تزویر در صددِ تحقیر ملت‌ها هستند.

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: روزی نفتِ ملت را به عنوان ماده‌ای بدبو به غارت بردند و روزی دیگر به بهانه خطرناک بودن تکنولوژیِ صلح آمیز در قلب رآکتورش سیمان ریختند. روزی رئیس علی دلواری را به جرم عزت خواهی سیاسی گلوله باران کردند و روزی دیگر شهریاری را به جرم عزت علمی ترور کردند. روزی خاکِ ملتی را به جرم بی طرفی، در جنگ‌های اول و دوم جهانیِ اشغال کردند و روزی دیگر به بهانه انقلاب و ایستادگی، جنگ‌های نظامی و فرهنگی و اقتصادی برایشان تحمیل کردند.

زینلیان ادامه داد: بله، همین رفتارها موجب شده است تا ما فرزندانِ همین ملت، عَلَمِ عزّت خواهی را در برابر تحقیرکنندگانِ خارجی و بعضی خودکم بینانِ داخلی برداریم و فریاد بزنیم که هیهات اگر علی اکبرهای حسینِ زمان در زیر ذلتِ یزیدیان ساکت بنشینند.

وی گفت: تحمل نمی‌کنیم که عده‌ای ضعیفُ النفس؛ شعار ما می‌توانیمِ مردمان رقم زننده 22 بهمن و 9 دی و فتح المبین و مرصاد را به ما نمی‌توانیم و بلد نیسیتم و ضعیفیم بفروشند و در زیر ناکارآمدیِ مدیریتی و تحمیل‌های جهانی دستِ ملتِ عزیزمان را به سمتِ غرب و شرق دراز کنند.

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان عنوان کرد: کشوری که توانسته سلول‌های بنیادی تولید کند و ماهواره و موشک بسازد در صورتِ تقویتِ حس عزت طلبی مسئولان و مردمش از پس خودکفایی محصولات کشاورزی و دامی و صنعتی هم بر می‌آید. در این زمینه خدمت شما علمدارِ عزتِ ملی نکاتی که به ذهنمان رسیده را در چهار قسمتِ اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتی، نظام اسلامی، مسائل بین الملل، جوانان و دانشجویان بیان می‌کنم.

زینلیان، اقدام و عمل در مساله اقتصاد مقاومتی را اینگونه بیان کرد: از دید ما، یکی از بزرگ‌ترین معضلاتِ اقتصادیِ کشور، عدم کارآمدیِ کافیِ نهادها و سازمان‌های نظارتیِ اداری و مالی مثل سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات و امثالهم است، به گونه‌ای که نه مردم به درستی می‌دانند از کدام ارگان، انتظار نظارتِ دقیق و اقدامِ قاطع را داشته باشند، نه مفسدانِ اقتصادی آنقدر در برابر چشمِ ناظرِ نهادهای نظارتی احساسِ خطر می‌کنند، که در چندین فقره اختلاس و فساد مالی و حقوق‌های نجومی، خلاء آن به شدت احساس شد، پیشنهادِ ما افزایشِ اختیارات نهادهای نظارتیِ اداری و مالی در ساختارِ نظام یا تجمیع این سازمان‌ها و نهادها مثل قضیه ادغام موفق نیروی انتظامی در اوایل دهه 70 است.

وی یکی دیگر از بزرگترین معضلاتِ کشور را مساله حاشیه نشینانی دانست که به دلیل اختلافِ طبقاتی و در برهه‌ای فراموشیِ مسئولانِ امر، امروز در بدترین وضعیت معیشتی، بهداشتی و فرهنگی سپری می‌کنند.

وی ادامه داد: با پاس کاری دولتمردان در انجام وظایفِ محوّله، این پدیده اجتماعی کم کم به معضلی امنیتی برای نظام اسلامی تبدیل می‌شود، به گونه‌ای که این مظلومان و محرومان و مستضعفانی که به فرموده حضرت امام راحل(ره)، صاحبانِ حقیقی انقلاب هستند، امروز نه تنها خود را صاحبان انقلاب نمی‌بینند بلکه خود را افرادی می‌پندارند که کمترین توجهی حتی برای زنده ماندنشان نمی‌شود.

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان اظهار داشت: باور داریم صاحبان انقلاب همینانی هستند که اگر کوسِ جنگ نواخته شود و ناقوس شمشیرها به صدا در آید پای اسلام و انقلاب ایستاده و از خون خود دریغ نمی‌کنند، پس چرا توجهی به اینان نمی‌شود.

زینلیان گفت: متاسفانه بعضی دستورالعمل‌های اقتصادی، متفاوت با نگاه‌های اسلامی در معاملاتِ روزمره و نفوذ بعضی تازه به دوران رسیده‌های اقتصادی در بازارِ مسلمین، بلایی به سرِ بازار آورده‌اند، که بازاریانِ متعهد از آن کارآمدیِ قدیمی شان دیگر خبری نیست.

وی به مقام معظم رهبری گفت: حضرتعالی خود واقفید که اگر بازارِ مسلمین، از وجود و اختیار عملِ بازاریانِ متعهد دور گردد چگونه شاهدِ بروزِ اتفاقاتی شبیه ماجرای تاجرِ اصفهانی و بازاریان شیرازی در نهضتِ تنباکو یا حمایتِ بازاریانِ متعهد در دورانِ نهضتِ امام خمینی باشیم، لطفا از این زاویه نیز تذکراتی خدمتِ مسئولانِ امر در حمایت از بازار و کسبه اسلامی و بیاناتی در راستای تبیین نقش بازاریان که جای خالی‌اش در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی احساس می‌شود، بیان فرمایید.

وی در نکته دوم خود به بحث نظام اسلامی پرداخت و گفت: اکنون استکبارِجهانی با ترورِ ژنتیکی و بیولوژیکی، کمرِ همت به تضعیف و نابودی ملت‌ها بسته و متاسفانه خبرهایی مبنی بر ورود بعضی محصولات غذایی تراریخته و اصلاح ژنتیک شده مضر شنیده می‌شود و علیرغم تاکید حضرتعالی بر حفاظت از ذخایرِ ژنتیکی و استفاده از محصولات کشاورزی سالم عده ای سعی در واردات انبوه محصولاتِ تراریخته دارند، لطفا از مسئولانِ ذی ربط گزارشی شفاف و کارشناسی خواسته و بر اهمیت تقویت سیستمِ دفاعی کشور در این زمینه نیز تاکید فرمایید.

وی گفت: کمتر از10 سال، تا پایان سند چشم انداز 1404 باقی مانده ولی متاسفانه در مواردی رویکردهای فعلی کشور با آنچه برای تحقق آن سندِ مهم نیاز است، تفاوت زیادی دارد و اسف‌بار آنجاست که بسیاری از کارگزارانِ نظام به اهمیتِ این چشم انداز بی توجه بوده و حتی یک بار هم این سند را مطالعه نکرده‌اند و همین مساله موجب شده، اولویت‌های اصلی جای خود را به اولویت‌های سیاسی و جناحیِ قوای مقننه و مجریه تحویل دهد.

زینلیان اظهار داشت: اگر تنها قرار است به عنوان سندی بالادستی، نمادین به آن توجه شود، ما جوانان امروز، تکلیف را برای فردا دانسته و خود به فکر چشم انداز نویسیِ واقعی و تِرَندگُزاری و اقدام برای تحقق آن در سالهای بعد بیفتیم چون با روند کنونی نه تنها به چشم اندازِ 1404 دست پیدا نمی‌کنیم بلکه در 1407 نیز شاهدِ جمهوری اسلامیِ مشوشی در رویکردها و برنامه‌ها خواهیم بود.

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در ادامه با اشاره به مساله نظام بین الملل و جهان اسلام گفت: بارها تحلیل گرانِ خبره و منطقه شناس، استراتژی ایران در دفاعِ از خود را در خارجِ از ام القرا تحسین کرده و این مساله را موجب تقویتِ قدرتِ منطقه‌ای ایران و حمایت از محور مقاومت اعلام کرده‌اند، اما مساله‌ای که در ادامه راه باید به آن توجه کرد، لزوم بازتعریفِ فرهنگ و اقتصاد و دیپلماسی‌مان منطبق با یک قدرت منطقه‌ای در جنوب غرب آسیا می باشد تا بتوانیم با همکاری و امنیتِ دسته جمعیِ دوستانمان به رشد و تعالی فرهنگی و اقتصادی و سیاسی دست پیدا کرده و به سوی تحقق خواسته ی امامِ راحل تا طنین انداز شدن شعار مرگ بر آمریکا از ناقوس کلیساها گام برداریم.

وی در رابطه با مسائل جوانان و دانشجویان نیز گفت: خدمتِ مقدّسِ سربازی به دلیل در نظر نگرفتن استعدادها و مهارت‌ها و رشته و مدرک تحصیلی به یکی از مهمترین دغدغه‌های جوانان در سالیان اخیر تبدیل شده است، البته باور داریم که اگر با اصلاح ساختار سربازی، در جبهه‌های متعددِ نظامی، اقتصادی، فرهنگی و علمی از قابلیت‌های جوانان استفاده شود نه تنها این بازه 21 ماهه به محلِ پرورشِ استعدادها برای ورود به جامعه تبدیل می‌شود، بلکه تخصصی تر شدن مقوله دفاع، موجبِ آزادیِ خرمشهرهای فرهنگی و اقتصادی و علمی خواهد شد که خداوند متعالی که لایُکَلِفُ اللهُ نَفسً اِلّا وُسعُها را فرموده، برای هر فردی به تناسب وسعش انتظار دفاع از این میهن اسلامی را دارد.

زینلیان خطاب به مقام معظم رهبری اظهار داشت: از جنابعالی خواهشمندیم به عنوان فرمانده کل قوا دستور فرمایید تا این امکان برای همه جوانان نه فقط نخگبان فراهم شود تا جوانان با توجه به استعدادها و توانایی‌هایشان همچون باقری و چمران و آوینی و شهریاری در خطِّ مقدم‌های جهادِ اقتصادی و جنگِ نرم و جهادِعلمی در دورانِ خدمت سربازی ضمن یادگیری فنون نظامی، جهاد کنند.

وی افزود: چند سالی می‌شود که در کشور، تحرکاتی مبنی بر ایجادِ مجلسی مشورتی به نامِ مجلس جوانان جمهوری اسلامی ایران دیده می‌شود و افرادی می‌خواهند به پشتوانه‌های صاحبان قدرت و ثروت، خانه ای برای پیشبردِ اهدافِ جناحی‌شان اما به اسم ما جوانان ایجاد کنند. ما به عنوان جوانانِ این میهن مخالف ایجاد ساختاری درونِ نظام، برای شنیده شدن حرف‌های جوانان و پیگیری مشکلاتشان نیستیم، اما با روندِ کنونی که افرادِ منتسب به جناح‌های دگراندیش و بعضاً مخالفِ آرمان‌ها در مجلس مشروطه سابق و دانشگاهِ آزادِ اسلامی و نهادِ ریاست جمهوری اجلاس برگزار کنند و خود را موسسانِ مجلسِ جوانان جمهوری اسلامی ایران بنامند و با مسئولینِ نظام دیدار کنند مخالف بوده و انتظار داریم اگر قرار است مجلسی به نام ما جوانان ایجاد شود از تمام استان‌ها، افرادی متعهد و پایبندِ به ارزش‌ها آن هم نه به صورت انتصابی که به صورت انتخابی عهده دارِ این امر شوند.

زینلیان گفت: ما دانشجویان و اعضای تشکل‌های اسلامی بیش از هر زمانِ دیگر از حمایت‌های شما در سالیانِ اخیر تشکر می‌کنیم، سالیانی که در بعضی موارد آنقدر، فشار و سختی به ما وارد کردند که خواستند کمرمان را بشکنند و از میدان انقلاب بیرون‌مان کنند و به عنوان نمونه، از اتحادیه ما به دادگاهِ قضایی شکایت کرده و خواستند و هنوز هم می‌خواهند که ساختمانی که 22 سال است در اختیار ما بوده را از ما گرفته و از دیدِ خود ما را تضعیف نمایند که حتی جایی برای فعالیت نداشته باشیم.

وی اضافه کرد: ولی رهبرا، اُف بر ما که با فشارِ اینان و بعضی دوستانِ فتنه گرِشان در دانشگاه‌ها بخواهیم امام زمان و شما و مردم شریفمان را تنها بگذاریم و آرمان‌ها را فراموش کرده در روز قیامت شرمنده شهیدانی شویم که رفتند تا فتنه گران داخلی وخارجی دستشان از این انقلاب کوتاه شود.

دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان ادامه داد: ضمنا آقاجان، مطلع باشید آنانی که کلیدِکار دستشان است نه تنها در سال گذشته رویه غلط خود در حمایت از تشکل‌های یکبار مصرف را اصلاح نکردند، بلکه امروز به فکر اتصال آن تشکل‌ها با ایجاد اتحادیه‌ای برای فشار به نظام و اجرای سیاست‌های اتاقِ فکرِ فتنه هستند.

زینلیان گفت: برای ما عجیب است؛ چگونه تشکل‌هایی که در بردهای هماهنگ و نشریاتِ زنجیره‌ای‌شان به نظام اسلامی توهین و از فتنه گرانِ خائن به رای مردم دلجویی می‌کنند و برای جاسوسان دستگیر شده کمپین حمایت راه می‌اندازند اینچنین مورد حمایتِ بعضی آقایان هستند. بارها به این قبیل مسئولان گفته‌ایم که مرد باشند و اگر دیدگاه خودشان هم همین است بیان کنند و این صورتکِ ریا و ولایتمداری را از چهره خود بردارند که یک رنگی بهتر از نامردی است.

* رئیسی: افرادی که تا مغز استخوان به اقتصاد بازار آزاد معتقدند، اقتصاد مقاومتی را تحریف می‌کنند/پیشنهاد برای تدوین پیوست اقتصاد مقاومتی ویژه شهرداری‌ها

مجتبی رئیسی دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی نیز سخنران بعدی بود که در این دیدار گفت: انقلاب اسلامی در پیچی تاریخی قرارگرفته و چالش‌های جدیدی فرا روی آن است. چالش‌هایی که به‌بهانه مسئله هسته‌ای آغازشده لکن به مسئله هسته‌ای ختم نخواهد شد.

 

وی افزود: اساساً هسته‌ای از همان ابتدا بهانه بود، هم برای آمریکا، هم برای بزک‌کنندگان داخلی چهره آمریکا تا آرزوی سی‌وچند ساله‌شان برای هم‌قدمی با آمریکا تعبیر شود وگرنه تعداد سانتریفیوژهای منهدم شده و قلب اراک مطرح نیست، مسئله فراتر از این حرف‌هاست. مسئله، استحاله نظام و ساخت جمهوری اسلامی تقلبی است، که نقطه آغازین آن را ایدوئولوژی‌زدایی از جمهوری اسلامی، بویژه سیاست خارجی آن قرار داده اند.

رئیسی ادامه داد: اکنون، در زمانه موسوم به پسابرجام پازلی در حال شکل‌گیری است که اهمیت برخی قطعات آن، اگر از برجام بیشتر نباشد، قطعاً کمتر نیست. قطعاتی که چون از جنس موضوعات سیاسی نیستند، آنچنان که باید مورد توجه نیستند، اما هویت انقلابی نظام را در معرض تهدید جدی قرار می‌دهند.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: باور اول، گره زدن پیشرفت کشور به سرمایه‌گذاری خارجی است. مصداق بارز آن در قراردادهای جدید نفتی موسوم به IPC تجلی دارد که می‌تواند کشور را به عهد پیش از ملی شدن صنعت نفت بازگرداند.

وی افزود: قراردادهای محرمانه‌ای که در آن‌ها خودکفائی در صنعت نفت به ریشخند گرفته‌شده و در آن انتقال تکنولوژی به داخل کشور چون تجربه‌های گذشته، سرابی بیش نخواهد بود (البته این محرمانه بودن، اکنون، جزو فرهنگ حاکم بر اقدامات خارجی مسئولان است). اخیراً هم حوزه نفتی آزادگان به‌ثمن بخس به توتالِ عهدشکن واگذارشده. مشابه این پدیده در عرصه ی نیروگاهی کشور هم وجود دارد.

رئیسی تاکید کرد: باور دوم؛ تجویز خصوصی‌سازی به‌عنوان راه‌حل همه‌چیز، است. تا جایی که لیبرال‌تر از لیبرال‌ها، اراده‌شان بر خصوصی‌سازی آموزش‌ و پرورش و آموزش عالی نیز قرار گرفته است. اکنون نیز اگرچه مصوبه مربوطه در شورای نگهبان رد شد، لکن همچنان نگرانیم که سیطره ی نگاه سرمایه‌سالارانه بر نظام تصمیم‌سازی کشور این مسئله را تداوم ببخشد. که پیشنهاد ما تدوین مدل جامع مشارکت مردمی در نظام آموزش و پرورش به جای پیگیری خصوصی سازی است.

وی گفت: باور سوم؛ جهانی سازی است که می‌خواهد نظامات اجرایی حکومت اسلامی را بر مبنای نظامات بین المللی پایه ریزی کند. در آموزش عالی با طرح برگزاری دوره‌های مشترک، پایان‌نامه‌ها و فرصت‌های مطالعاتی مشترک، ورود دانشگاه‌های بین‌المللی به ایران و سوءاستفاده از مسئله لازم دیپلماسی علم و فناوری، موجب هضم شدن نظام تربیت نیروی انسانی کشور در پازل ناتوی فرهنگی و نفوذ از مسیر علم را فراهم خواهد کرد. جالب اینکه این روزها حتی از بین‌المللی شدن آموزش‌وپرورش هم سخن گفته می‌شود.

این فعال دانشجویی اظهار داشت: در حوزه سیاستگذاری اقتصادی نیز با پیگیری عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی، باید به مسائلی همچون رها کردن حمایت از تولید داخلی، برداشتن موانع واردات، به‌رسمیت شناختن مالکیت فکری و صنعتی بین‌المللی و لغو هرگونه ضابطه از سرمایه‌گذاری خارجی بپردازیم که در شرایط کنونی، نتیجه‌ای جز نفوذ اقتصادی نخواهد داشت. در حال حاضر با گسترش مناطق آزاد نیز، نظام تعرفه گذاری و گمرک در حال بی معنا شدن هستند.

وی تصریح کرد: زمانی‌که لولا داسیلوا کاندیدای ریاست جمهوری برزیل شد، سرمایه‌داران وال‌استریت شاخصی به‌عنوان لولامتر ارائه و با آن تهدید می‌کردند که مثلاً اگر لولا به‌عنوان چهره‌ای ضد سلطه رئیس‌جمهور شود، چه میزان سرمایه از برزیل خارج می‌کنند و تورم چند برابر خواهد شد به‌همین شکل با نفوذ اقتصادی وال استریت چهار بار تلاش کرد در انتخابات برزیل دخالت کند که دو بار آن هم موفق شد و لولا از کاندیداتوری انصراف داد. به باور ما همین خواب را برای ما هم دیده‌اند.

دبیر جنبش عدالتخواه ادامه داد: مسئله دیگر در روند جهانی سازی اینکه با پذیرفتن اوامر FATF ،همان کسانی که دسترسی نهادهای داخلی به‌حساب مردم برای شناسایی پردرآمدها را سرکشی به حریم خصوصی و نقض حقوق مردم می‌دانستند، اجازه سَرَک کشیدن که چه عرض کنیم! اجازه در اختیار گرفتن کلیه اطلاعات بانکی توسط آمریکایی ها را صادر کرده‌اند!

وی گفت: قطعه آخر هم برنامه ششم است. تمامی این مسائل، به علاوه چند مسئله خانمان‌برانداز دیگر، نظیر، کنترل جمعیت، محدود کردن کشاورزی و عقب‌نشینی از خودکفایی کشاورزی به تأمین امنیت غذایی که داعیه‌دارانش آنرا به رهبری هم منصوب می‌کنند، همگی در برنامه ششم آمده است.

رئیسی اضافه کرد: این برنامه ششم جمع تمامی مواردی است که در حوزه‌های مختلف، سیرت انقلاب را تغییر می‌دهد. اگر کتاب «مبانی نظری برنامه چهارم توسعه» در سال 83جمع‌آوری و خمیر شد، بنظر می‌رسد «کتاب‌ سند برنامه ششم توسعه» باید جمع‌آوری و بازیافت شود.

وی ادامه داد: تحلیل ما اینست که IPC ، خصوصی سازی آموزش و پرورش، بین‌المللی شدن آموزش عالی، ورود ایران به WTO، اجرایی شدن FATF و برنامه ششم توسعه، همچون تلاش‌ها برای برجام موشکی و حقوق بشر و منطقه، همگی قطعات یک پازل هستند که خروجی آن، بر باد رفتن استقلال کشور است!

دبیر جنبش عدالتخواه افزود: مسئله‌ای که مدتی است تئوریزه کردن آن را هم آغاز کرده‌اند، در دانشگاه‌ها هم مدام بر آن تأکید می‌کنند؛ جدیداً پرروتر شده علنی مصاحبه می‌کنند که «استقلال کشور با رشد اقتصادی منافی هم هستند» و یا اینکه «در دهکده جهانی دیگر از استقلال سخن گفتن بی‌معناست». در اینجا می‌خواستم سوالی که گره ذهنی بسیاری از بچه‌های انقلابی شده را از خدمتتان بپرسم و تقاضای راهنمایی کنم.

وی گفت: حضرت آقا، همه ما حفظ حرمت مسئولان نظام را وظیفه خود می‌دانیم، برخی از اینها به طور صریح و نه با برداشت سلیقه‌ای متضاد با آرمان‌های انقلاب اسلامی عمل می‌کنند.

رئیسی تاکید کرد: سال گذشته فرموید در برابر جریان غیر انقلابی درون نظام باید ایستاد. و طبیعتا درون نظام معنایش درون مسئولان است، سئوال این است که نوع ایستادگی مد نظر رهبری در برابر جریان غیر انقلابی درون نظام - که احتمالا مدعی است قانون اساسی را هم قبول دارد چگونه است؟ چگونه هم در برابر جریان غیر انقلابی ایستادگی کنیم، هم از دوقطبی شدن جامعه پرهیز کنیم؟

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: این‌ها نگرانی جدی ما بودند اما مهم‌ترین راه‌حل را تقویت بنیه داخلی می‌دانیم، لذا در باب اقتصاد مقاومتی به جمع‌بندی‌ای رسیدیم که خدمتتان تقدیم می‌شود.

وی افزود: مسئله اول؛ خطر تحریف اقتصاد مقاومتی است. اکنون، افرادی که تا مغز استخوان به اقتصاد بازار آزاد معتقدند، تریبون‌دار تبیین اقتصاد مقاومتی شده و آن را تحریف می‌کنند. اینان چون جرات ابراز مخالفت علنی با اقتصاد مقاومتی را ندارند، به‌جای آنکه اعلام کنند «ما به اقتصاد مقاومتی اعتقادی نداریم»! می‌گویند «ما به اقتصاد مقاومتی در چهارچوب اقتصاد بازار آزاد معتقدیم»!

وی تصریح کرد: این افراد از تریبون‌های رسمی و غیررسمی هم به ترویج نسخه‌های ترجمه‌ای منسوخ جهانی، به اسم اقتصاد مقاومتی می‌پردازند! تا جایی که اتاق واردات– یا همان به‌اصطلاح اتاق بازرگانی- که اصلی‌ترین حامی واردات هست هم داعیه‌دار اقتصاد مقاومتی شده. در ادارات نیز که برنامه‌های عادی خود را به‌عنوان اقتصاد مقاومتی معرفی می‌کنند.

رئیسی ادامه داد: گویا بخش‌نامه نانوشته‌ای وجود دارد که مسئولین هر کار خلافی انجام می‌دهند، ترجیع بند آن می‌گویند «در راستای منویات مقام معظم رهبری و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی». بنیاد مستضعفان هم مدتی است در جهت اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی مصمم به ساخت برج 121طبقه است.

وی یادآور شد: مسئله دوم، بحث غفلت از ظرفیت عظیم شهرداری‌ها در اقتصاد مقاومتی، است. اگر مجموعه عظیم شهرداری‌ها و شوراهای شهر در سراسر کشور را «قوه چهارم» نظام بنامیم، گزافه نگفته‌ایم. این مجموعه سال‌هاست عملاً به حال خود رهاشده و نقش و جایگاهش در اجرای سیاست‌های نظام مشخص نگردیده است.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی تصریح کرد: در حال حاضر بودجه شهرداری‌های شش کلانشهر، از بودجه عمرانی کل کشور بیشتر است که با آن می‌توانند بخش زیادی از بیکاری کشور را برطرف نمایند. در شهرهای کشور، مثل قارچ، مجتمع تجاری رشد می‌کند تا جایی که در کلان‌شهری مثل شیراز، 8 برابر ظرفیت مجاز شهر، مجتمع تجاری وجود دارد. نتیجه آنکه سرمایه‌هایی که باید به‌سمت تولید هدایت شوند، در جهت مصرف‌گرائی، آن هم با جنس خارجی هدایت می‌شوند.

وی گفت: با نامعادله‌ای مواجهیم که در سمتی از آن60 درصد کارخانه‌های تولیدی در کشور قرار دارد که تعطیل شده اند، و در سوی دیگر مجتمع‌های تجاری با تبعات مهلک فرهنگی- اجتماعی است که عمدتاً هم به پشتوانه بانک‌ها در حال ساخت اند.

این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد: پیشنهاد ما تدوین پیوست اقتصاد مقاومتی ویژه شهرداری‌ها است. حتی سیاست‌های کلی حاکم بر شهرداری‌ها با نگاه اقتصاد مقاومتی قابل تدوین است که پیشنهادات‌مان در این خصوص به‌پیوست خدمتتان تقدیم می‌شود. البته سال پیش نیز در همین جلسه به فراموشی مسکن و مدیریت شهری در سیاست‌های کلی برنامه ی ششم اشاره کردیم که حضرتعالی فرمودید اصلاح شود اما از جانب مسئولین امر پیگیری نشد.

وی یادآور شد: مسئله سوم؛ اقدامات متعارض در اجرای اقتصاد مقاومتی است، دستگاه‌ها، در بیلان کاری خود، فهرستی از اقدامات انجام‌گرفته در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی را قید می‌کنند، اما اقدامات صورت گرفته خلاف اقتصاد مقاومتی را ذکر نمی‌کنند؛ برای مثال برخی نهادها در راستای اقتصاد مقاومتی حتی اقدام به تأسیس قرارگاه هم کرده‌اند، اما از سویی همچنان باقدرت به ساخت«اطلس مال ها» می‌پردازند.

رئیسی اظهار داشت: صداوسیما هم ده‌ها ساعت برنامه با موضوع اقتصاد مقاومتی بر روی آنتن می‌برد، اما با توجیه کمبود بودجه، با تبلیغ مصرف‌گرایی، کالای خارجی و ترویج زندگی اشرافی در جامعه، در بهترین حالت آن برنامه‌ها را خنثی می‌کند. لذا معتقدیم باید چارچوبی از نبایدهای اقتصاد مقاومتی در کنار بایدهای آن تدوین و ابلاغ شود.

وی افزود: مسئله چهارم؛ نبود شفافیت در اقتصاد کشور است. بسیاری از دولت‌های پیشرفته و بعضاً در حال توسعه‌ی دنیا ، تجربه کرده‌اند که در عرصه مبارزه با فساد، از طریق بازرسی‌های متمرکز و دولتی، حریف فساد نمی‌شوند و بهترین مسیر، شفافیت و مشارکت دادن مردم در امر نظارت است.

رئیسی ادامه داد: چالش شفافیت، مقاومت دستگاه‌ها و ذی‌نفعان است، مصداق بارزش هم عدم تصمیم مناسب مجمع تشخیص مصلحت درباره اعلام علنی دارایی ها و حقوق مسئولان است. تجربه موفق پویش‌های دانشجویی شفاف‌سازی اطلاعات مالی نامزدهای انتخابات مجلس نشان داد برای ترغیب اشخاص و نهادها به شفاف‌سازی اطلاعات، این دور باطل یک جا باید شکسته شود.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی تاکید کرد: پیشنهاد ما این است به‌جهت مقاومت بسیاری از دستگاه‌ها، این مسئله بسیار مهم از زیرمجموعه‌های تحت نظر رهبری آغاز شود تا عملکرد دستگاه‌های دیگر هم بدون بهانه، در معرض کارشناسی اهل فن قرارگیرد.

وی گفت: در کنار همه موارد بالا، یکی از خطرات امروز نظام، شکاف بین دغدغه‌های نخبگان و مسئولین با مسائل عینی زندگی مردم است، لذا معتقدیم اگر جوان مؤمن انقلابی عَلَمِدار مطالبات مردم باشد، سرمایه ی مردمی نظام نیز حفظ خواهد شد؛ با همین تحلیل در سال گذشته تلاش کردیم تا در کنار مسائلی نظیر نفوذ و اقتصاد مقاومتی، که در بالا ذکر شد، مسائل عینی و مشکلات اجتماعی مردم نیز در اولویت‌های جنبش عدالت‌خواه دانشجویی قرار گیرد.

رئیسی افزود: اگر خبر آمد که عده‌ای به کارتن‌خواب‌ها حمله کرده‌اند و تا ساعت 2 نیمه‌شب در باران به سرکشی کارتن‌خواب‌ها رفتیم، اگر پیگیر معضلات و مشکلات متقاضیان مسکن مهری شدیم که عمری را در آرزوی خانه‌دار شدن هستند، اگر پیگیر مطالبات کامیون‌دارانی که از فساد در شبکه حمل‌ونقل کشور به‌ستوه آمده و با آنان برخورد شده بود، شدیم، اگر مسئله محیط‌زیست و تدوین نظامی جهت جلوگیری از تخریب باغات را پیگیری کردیم، برای این بود که همگان بدانند این جوان حزب‌اللهی انقلابی است که حاضر است بدون هیچ مزدی، قید زندگی شخصی خود را بزند و مطالبات مردم را پیگیری کند. 

وی گفت: اگر در مسئله شلاق خوردن کارگران معدن جزو اول معترضان بودیم، اگر در برابر جلوگیری از محدود کردن کشاورزی به‌بهانه بحران آب و طرح نکاشت با کشاورزان مظلوم هم‌صدا شدیم، اگر در برابر مقاومت بانک‌ها در برابر افزایش وام ازدواج و حقوق‌های نجومی مسئولان ساکت ننشستیم و با فعال‌سازی ظرفیت عظیم نماز جمعه، راهپیمایی اعتراضی برگزار کردیم، برای این بود که همگان بدانند این جوان حزب‌اللهی انقلابی است که حاضر است بدون هیچ مزدی، قید زندگی شخصی خود را بزند و مطالبات مردم را پیگیری کند.

* ابراهیمی: دشمن سعی دارد جوانان به سمت نسخه‌ای جعلی از انقلاب متمایل شوند/ قوانین شورای عالی انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها زیر پا گذاشته می‌شود

احسان ابراهیمی نماینده بسیج دانشجویی و مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران نیز در محضر مقام معظم رهبری گفت: اجازه می‌خواهم توجه سخن را به انقلاب اسلامی و خسارت‌ها و خطراتی که این سرمایه بی‌بدیل ملت را تهدید می‌کند جلب کنم، انقلاب اسلامی نغمه‌ای ناساز بود در دستگاهی که کوک آن در دستان استکبار بود؛ حرفی نو و نویدبخشِ جایگزینی یک نظام توحیدی بر جای نظم الحادی حاکم. بدیهی است که دشمنان با تمامیتِ چنین ایده بنیان‌افکن و طغیانگری (و نه با جزء آن) به شدت دشمنی کنند.

 

وی با بیان اینکه پیشرفت انقلاب در گرو دو عامل است، اظهار داشت: عامل اول (که عامل اصلی و تعیین‌کننده است) اینکه مردم مومن به انقلاب‌اند؛ بحمدالله در این 38 سال، مردم کشور ما انصافا پا پس نکشیدند و در تمامی بزنگاه‌ها، بر اساس فطرت سلیم خود، راه درست را در پیش گرفتند؛ اما باید توجه کرد که در کنار فطرت، عوامل دیگری نیز در شکل‌گیری اراده مردم موثر است که از مهم‌ترینِ آنها، رفتار کارگزاران نظام است که می‌تواند الهام‌بخش بوده، هدایتگری کند یا خدای نکرده گمراه‌کننده باشد.

نماینده بسیج دانشجویی عنوان کرد: عامل دیگر، همین کارگزاران نظام و به بیان دقیق‌تر، نظام سیاسی و سیاستی‌ای است که اداره جامعه انقلابی را بر عهده می‌گیرد یعنی جمهوری اسلامی که قرار بود و هست که کالبدی برای حمل درونمایه انقلاب باشد؛ با این حساب، انتظار بیجایی نیست که رفتار کارگزاران نیز منبعث از درونمایه نظام و هماهنگ با ایده انقلاب باشد.

نماینده بسیج دانشجویی عنوان کرد: قصد دارم عمدتا به عامل دوم (نظام اسلامی) بپردازم، اما از آن جهت که بر باورها و اراده مردم موثر است.

وی گفت: با این مقدمه، به نظر می‌رسد با جنگی تمام عیار طرفیم که هدف دشمن از آن، جدا کردن مردم از انقلاب است، بر این اساس، دشمن اولا تلاش می‌کند بخشی از بدنه مردم و جوانان را که مستعدترند، بکلی از انقلاب ناامید کند که مهمترین دستاویز برای تحقق این هدف شوم، فساد و ناکارآمدی نظام اجرایی کشور است.

ابراهیمی ادامه داد: اما قاطبه مردم به راحتی دست از انقلابی که جان و جوانشان را برایش فدا کرده‌اند نخواهند کشید؛ پس دشمن که از ضدانقلاب کردن مردم عاجز است، تلاش می‌کند تا بدون دستبرد به ظواهر و صورت نظام، آن را از درون تهی یا بکلی منقلب سازد تا بدین نحو، مردم و جوانان را به نسخه‌ای جعلی از انقلاب، متمایل کند.

وی افزود: این یعنی همان استحاله و فروپاشی از درون؛ پدیده‌ای ناگوار که عمدتا بواسطه اشغال بزنگاه‌های تصمیم‌گیری در فرهنگ و اقتصاد و سیاست توسط کسانی که اساسا اعتقادی به مبانی و جهت‌گیری انقلاب اسلامی ندارند، رنگ می‌گیرد و می‌توان از آن به شکاف گفتمانی در بدنه تصمیم‌سازان کشور تعبیر کرد؛ خطری مهلک که از بارزترین مصادیق نفوذ است.

نماینده بسیج دانشجویی اظهار داشت: اما از کجا و با چه شاخصی باید نسبت به نزدیکتر شدن به این پرتگاه‌ها احساس خطر کنیم؟ در پاسخ باید گفت: آنجا که

سیاست‌هایی که درستی آنها برای ما واضح است، اجرا نمی‌شوند! ب

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار