واکنش ها به درگذشت عباس کیارستمی/ پیام تسلیت روحانی و اولاند

به گزارش سرویس فرهنگی جام نیـوز، عباس کیارستمی که برای درمان بیماری خود به فرانسه رفته بود بعداز ظهر دیروز در گذشت.

گفته می شود چند نفر از سینماگران برجسته ایرانی در فرودگاه امام خمینی برای انجام تشریفات در مورد کیارستمی راهی فرانسه شدند.

این کارگردان برجسته ایرانی چندی پیش برای درمان بیماری سرطان خود ایران را به مقصد فرانسه برای ادامه مداوا ترک کرد.

حسن روحانی رئیس جمهوری با نوشتن پیامی درگذشت عباس کیارستمی را تسلیت گفت:


رئیس جمهور در توییت خود نوشت: نگاه متفاوت و عمیق عباس کیارستمی به زندگی و دعوت انسان ها به صلح و دوستی، دستاوردی ماندگار در هنر هفتم خواهد بود.

کیارستمی توییتر را تسخیر کرد

به دنبال انتشار خبر فوت این کارگردان سینما، سیل پیام‌های تسلیت مردم و هنرمندان در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید نام عباس کیارستمی در ردیف پربازدیدهای توییتر قرار دارد.

«فرانسوآ اولاند» رئیس جمهور فرانسه  صبح امروز سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای ضمن تمجید از این کارگردان سرشناس ایرانی وی را هنرمندی بزرگ و بسیار تأثیرگذار در تاریخ سینما دانست.

در بیانیه منتشره از سوی کاخ ریاست جمهوری فرانسه (الیزه) آمده است: عباس کیارستمی فیلمساز، شاعر و عکاس ایرانی با هنر خود به مسائل کوچک روزمره بعد جهانی و خاصی می‌داد و روابط هنری نزدیک و دوستی عمیقی میان این فیلمساز و فرانسه وجود داشت.

ژان مارک ارو، وزیر خارجه فرانسه نیز با صدور پیامی درگذشت کیارستمی را تسلیت گفت.

مجیدرجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران درگذشت عباس کیارستمی سینماگر برجسته کشور را تسلیت گفت. متن این پیام به شرح ذیل است:


خبر درگذشت عباس کیارستمی یکی از بزرگان سینمای ایران، که توانست با آثار خود نه تنها در سینمای ایران بلکه در سینمای جهان بدرخشد، غم‌انگیز است.

عباس کیارستمی در دوران حیات خود هنرمندانه تصویر زیبایی از سینمای ایران را برای جهانیان به نمایش گذاشت، بی‌شک سینمای ایران مدیون عباس کیارستمی است که اعتباری دگرگونه به آن بخشید.

ضایعه درگذشت این هنرمند بزرگ برای جامعه هنری ایران دردناک است. درگذشت این هنرمندان برجسته را به خانواده محترم ایشان و جامعه هنری به ویژه دوستداران سینمای ایران تسلیت عرض می‌نمایم.

اسین چلبی رییس بنیاد بین المللی مولانا و بیست و دومین نواده مولانا درگذشت عباس کیارستمی را تسلیت گفت.

در متنی که فروزنده اربابی عضو بنیاد بین المللی مولانا در اختیار ما قرار داده، آمده است:«بنیاد بین المللی مولانا درگذشت عباس کیارستمی را به ملت ایران و سینمای جهان تسلیت می‌گوید.با فقدان یکی از مولفان سینمای معاصر جهان روبرو هستیم و در غم از دست دادنش به سوگ نشسته‌ایم.»

پیام تسلیت ابراهیم حاتمی کیا

ابراهیم حاتمی‌کیا که چندباری در رسانه‌ها از عباس کیارستمی انتقاد کرده بود، در پی درگذشت این هنرمند پیامی منتشر کرد.

ابراهیم حاتمی‌کیا که چندباری در رسانه‌ها از عباس کیارستمی انتقاد کرده بود، چندی پیش در یک برنامه سینمایی گفت: «در برابر سینمای او خضوع دارد.»

این کارگردان سینمای کشورمان، در پی درگذشت کیارستمی نوشت: «روحت قرین رحمت اصل ترین قلندر سینمای ایران».

پیام تسلیت وزیر بهداشت به مناسبت فوت کیارستمی

دکتر سید حسن هاشمی در این پیام آورده است : کیارستمی فیلمساز صاحب سبک و بدون جایگزین سینمای کشورمان درحالی با دنیای مادی وداع کرد که آوازه هنرش در جهان طنین انداز است.


وزیر بهداشت در این پیام یادآور شد: این هنرمند افتخار آفرین علاوه بر سینما در عرصه‌های گوناگونی چون شعر، عکاسی، طراحی و نقاشی فعالیت داشت و نگاه ناب و اصالت فرهنگی هنرمندان ایرانی را در عرصه گیتی امتداد داد.


متن این پیام به شرح زیر است:

«انا لله و انا الیه راجعون

عباس کیارستمی، فیلمساز صاحب سبک و بدون جایگزین سینمای کشورمان درحالی با دنیای مادی وداع کرد که آوازه هنرش در جهان طنین انداز است و اهل هنر و نیز منتقدان صاحبنظر، نگاه روان و شاعرانه او به انسان و جهان و آثار منحصر به فردش را می ستایند.


آن هنرمند افتخار آفرین که علاوه بر سینما در عرصه‌های گوناگونی چون شعر، عکاسی، طراحی، نقاشی و... فعالیت داشت؛ نگاه ناب و اصالت فرهنگی هنرمندان ایرانی را در عرصه گیتی امتداد داد.

ضایعه درگذشت این نابغه هنر هفتم را به خانواده و عموم بازماندگان، دوست دارانش و اهالی فرهیخته و نجیب فرهنگ و هنر تسلیت می‌گویم و برای او که در آخرین شب ماه مبارک رمضان از این جهان به «خانه دوست» رفت تا در ضیافت رحمتش «زیر درختان زیتون» آرامشی ابدی یابد؛ رحمت و غفران الهی را مسئلت می‌نمایم.»

واکنش مدیرکل هنرهای تجسمی به خبر درگذشت کیارستمی

در پیام مجید ملانوروزی آمده است: «این تلخ‌ترین سفر کیارستمی است. هر بار سفری می‌رفت در انتظار افتخار دیگری برای سینما و هنر ایران بودیم و حالا با آخرین سفرش طعم تمام افتخاراتی را که با عکس‌ها، فیلم‌ها و جوایزش برای هنر و ما ارمغان آورد، به یاد می‌آوریم. به عکس‌هایش از مناظر برفی، درختان ایستاده در برف، درها، دیوارها، جهان و هستی نگاه می‌کنیم و می‌اندیشیم.

وزیر ارشاد نیز درگذشت کیارستمی را تسلیت گفت

در متن پیام علی جنتی آمده است: «درگذشت چهره درخشان سینمای ایران و جهان، عباس کیارستمی را به مردم ایران، سینماگران،جامعه هنری و همه دوستداران هنر متعالی سینمای انسانی و اخلاقی و خانواده آن مرحوم تسلیت می‌گویم.


عباس کیارستمی پیشتاز سینمای هنری و فرهنگی با رویکردی انسان‌گرا و اخلاق محور است. او با خلق آثاری بدیع،نوگرایانه و زیبا،سینما را تعریف تازه‌ای بخشید و نام ایران را در محافل هنری جهان بلندآوازه کرد.

سینمای عباس کیارستمی راهی تازه پیش پای هنرمندان نوگرا گذاشت و تجربه‌گرائی را در هنر هفتم جانی تازه بخشید. از خداوند متعال برای آن مرحوم غفران واسعه الهی و برای بازماندگانش صبر و اجر خواهانم. روانش شاد باد.»

منتقد گاردین برای کیارستمی نوشت

دقایقی پس از خبر فوت عباس کیارستمی، پیتر بردشاو منتقد گاردین در مقاله ای به تحلیل کارنامه این فیلمساز مشهور و برنده نخل طلای جشنواره کن پرداخت.

پیتر بردشاو منتقد گاردین در مقاله ای نوشت: «عباس کیارستمی داستان سرایی اسرار آمیز و دقیق از ذات بشر و روابط انسانی بود؛ کارگردانی که داستان هایش به نحوی در دنیای واقعی می گذشت اما از دنیای واقعی نبود.

فیلم های عباس کیارستمی به آسانی معنی خود را نمایان نمی کردند و مملو از آرامشی مراقبه گونه، اندوه و تاملات بودند. کیارستمی یک سینمای داستانی-رئالیستی را پدید آورد که اغلب در دنیای معصوم کودکان می گذشت. این دنیای کودکانه یک جور زبان سینمایی برای او بود. کیارستمی به زادگاهش وفادار ماند و هرگز مانند جعفر پناهی و محمد رسول اف خود را تبعید نکرد.

پیام تسلیت شهاب حسینی در پی درگذشت کیارستمی

شهاب حسینی بازیگر سینما و تلویزیون در پی درگذشت عباس کیارستمی دست به قلم شد.


شهاب حسینی بازیگر سینما و تلویزیون با انتشار پیامی درگذشت عباس کیارستمی را تسلیت گفت.

متن پیام شهاب حسینیبدین شرح است:

عباس کیارستمی عزیز. تو همواره برای ما الگویی ملموس و قابل استناد برای خود ساختگی، استقلال اندیشه، و ترسیم شخصیت جهانی و قابل افتخار و احترام بودی. براستی تو در حافظه تاریخی ما، جاودان خواهی بود. همواره از تو به عنوان نخستین پرچم دار جهانی عزت سینمای این مرز و بوم یاد خواهیم کرد و راهت را در جهان اندیشه ادامه خواهیم داد. تنها لحظه ای به خود بالیدم که نامم را در کنار نامت، در ادامه راهت، برای سربلندی این سرزمین دیدم هر چند که تو نیز شایسته، تقدیر نشدی و درک احوالت تحمل گرانبار آن را بر من آسان تر کرد.
 

و میدانم دنیا برای تفکر دانایانی چون تو هر روز تنگ تر میشود و پرواز اندیشه ات سخت تر و سقف برایت کوتاهتر. بنابراین با اینکه دلمان از عروجت میگیرد و برای دیدن و شنیدنت تنگ میشود اما حضور حالت را در جهان نا محدودیت ها شاد باش میگویم. وصالت را تبریک و بازگشت قطره زلال وجودت را به اقیانوس عشق الهی برایت نوش و گوارا آرزومند و امیدوارم.
 

از شاگردان غیر حضوری محضر استادانه ات،

سید شهاب الدین حسینی.

واکنش اینستاگرامی هنرمندان به درگذشت کیارستمی

بهرام رادان نوشت: جواهرى از میان ما رفت، تسلیت به جامعه هنرى

رضا عطاران نوشت: الهى قربونت برم، چرا اینقدر زود؟.....امیدوارم اونورم ببینیمت. عباس آقا کیارستمى ، بزرگ سینما، از میان ما رفت
 

کامران نجف زاده نوشت: خداحافظ آقای کیارستمی
 

عباس غزالی نوشت: سینما رفت ...
 

شبنم مقدمی نوشت: خالقِ "طعم ِ گیلاس" ،"مشق شب" "،"زیر ِ درختانِ زیتون"...مسافرِ آسمان شد...و شاید حالا بتواند روشن تر بگوید با ما "خانه ء دوست کجاست؟"دریغا ...ای دریغ...ما،اسطوره ای دیگر را از دست داده ایم...جهان بی اندیشهء لطیف او...بی نگاه بی نظیرش...بی حضورِ منحصر به فردش...چیزی کم خواهد داشت...خدانگهدار اسطوره...خدانگهدار عالیجناب عباس
 

بهاره کیان افشار نوشت: آقاى کیارستى عزیز تجربه کوتاه اما شیرینى بود حضور در فیلم شما، کاش قدر شما را بیشتر میدانستیم؛بدرود، و ارزوى آرامش ابدیتان...
 

نگار جواهریان نوشت: ساعاتى پیش عباس کیارستمى در فرانسه درگذشت! تسلیت به جامعه هنر غم سنگینی هست
 

شیلا خداداد نوشت: تسلیت براى از دست دادن مرد بزرگ سینما استاد عباس کیارستمى . او به خانه ابدى دوست کوچ کرد . روحش شاد.
 

یکتا ناصر نوشت: بزرگ مرد فرهنگ و هنر ایران عباس کیارستمى نام و یاد و آثارت هیچگاه از یادها نخواهد رفت
 

علی دایی نوشت: خانه دوست کجاست" عباس جان؟ " زیر درختان زیتون"؟ بودنت برای ما "طعم گیلاس "داشت ولی حواسمان نبود که گفته بودی "باد ما را خواهد برد:خداحافظ استاد

رضا کیانیان نوشت: متأسفم ...متأسفم... باور نمى کنم... درست مثل اینکه پدرم پر کشیده باشه... عباس کیارستمى از دنیا رفت..........

همین چند ساعت پیش در فرانسه روى تخت بیمارستان نشسته بوده و داشته نهار مى خورده...سکته مى کنه و تمام.........
و تمام.... باور نمى کنم.........
اااااى واااااى

پرچم سینماى جهان نیمه افراشته شد..
 

مازیار فلاحی نوشت: نام او به تنهایی تا ابد حس شکوه افتخار است برای ایران زمین ..

زیر درختان زیتون را در سینما آزادی ٨ بار دیدم .. خانه دوست کجاست را آنقدر نگاه کردم شعر دوباره شد در وجودم ...

بهترین فیلم یک دقیقه ای جهان را ازو دیدم ... یادش بخیر طعم گیلاس ، طعم توت ...

مرد تکرار نشدنی هنر ایران ، عباس کیارستمی ...
 

علی کریمی نوشت: روحت شاد استاد

قطع نمایش فیلم‌ در ساعت 22 برای شادی روح کیارستمی

در یک اقدامی هماهنگ، تمامی سالن‌های سینما امشب 15 تیر ماه، ساعت 22 به یاد کیارستمی فیلم‌هایشان را قطع می‌کنند و تماشاگران برای این فیلم‌ساز تازه درگذشته، فاتحه قرائت می‌کنند.

اولین گردهمایى سینماگران به یاد کیارستمى

اولین گردهمایى سینماگران به یاد کیارستمى در موزه سینما برگزار می‌شود.


امشب 15تیر از ساعت 21تا23 در موزه سینما سینماگران گرد هم می‌آیند تا یاد عباس کیارستمی این هنرمند جهانی را با امضای دفتر یادبود و قرائت فاتحه گرامی دارند. / 202

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار