تقوی: شناسایی استعداد‌های جوان از اهداف انتشارات جهاد دانشگاهی است/ ورود سازمان به حوزه کار‌آفرینی

گفت‌وگو با رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۹

عادل تقوی،‌ رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی ضمن تشریح برنامه‌های این نهاد در سال تحصیلی گذشته و آتی گفت: فراخوان شانزدهمین جشنواره پایان‌نامه سال دانشجویی و طراحی پوستر بیست و سومین دوره جایزه کتاب سال فراخوان خود را منتشر کردند. شناسایی افراد مستعد در حوزه هنر طراحی جلد کتاب از اهداف سازمان است.

تقوی: شناسایی استعداد‌های جوان از اهداف انتشارات جهاد دانشگاهی است/ ورود سازمان به حوزه کار‌آفرینیعادل تقوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) درباره برنامه‌های پیش‌روی این سازمان در سال جاری اظهار کرد: بیست و سومین دوره جایزه کتاب سال دانشجویی با هدف ترغیب و تشویق دانشجویان برای ورود به حوزه تالیف و ترجمه کتاب برگزار می‌شود. برگزیدگان بیست و سومین دوره این جشنواره نیز همزمان با هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در آبان‌ماه معرفی و تجلیل می‌شوند.
 
شناسایی استعداد‌‌های برتر در حوزه طراحی نشر دانشگاهی
وی با اشاره به مسابقه طراحی پوستر بیست و سومین دوره جشنواره کتاب سال دانشجویی افزود: طراحی پوستر بیست و سومین دوره جایزه کتاب سال نیز با رویکرد شناسایی افراد مستعد در حوزه هنر طراحی جلد کتاب نیز فراخوان خود را منتشر کرد. محدودیتی در ارسال اثر وجود ندارد؛ به‌عبارت دیگر همه افراد اعم از دانشجویان و علاقه‌مندان به طراحی می‌توانند در این مسابقه شرکت کنند. دانشجویان علاقه‌مند به طراحی در این فراخوان از امتیاز ویژه‌ای برخوردارند.
 
تقوی ادامه داد: سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، تصمیم دارد افراد منتخب در مسابقه طراحی پوستر بیست و سومین دوره جایزه کتاب سال دانشجویی را به ناشران دانشگاهی معرفی کند بنابراین حضور در این رقابت جنبه کار‌آفرینی نیز دارد. متولیان برگزاری این مسابقه معتقدند که استفاده از توانایی افراد مطرح در عرصه نشر دانشگاهی اتفاق بزرگی را رقم نخواهد زد بنابراین رویکرد اصلی در این جریان تقویت خلاقیت طراحان جوان است.
 
رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی درباره دیگر برنامه‌های این سازمان گفت: در سال تحصیلی پیش‌رو نیز اجرای برنامه‌های هفته کتاب جمهوری اسلامی با همکاری معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولویت برنامه‌های سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی قرار دارد. طرح اهدا کتاب که با همکاری معاونت فرهنگی ارشاد در دو دوره متوالی برگزار شد نیز از دیگر برنامه‌های مهم سازمان است. طرح اهدا با هدف تجهیز کتابخانه‌های فرهنگی صورت می‌گیرد که در صورت امکان تا سقف سه دوره در سال نیز  قابل اجراست.

اعلام فراخوان شانزدهمین دوره پایان‌نامه سال دانشجویی
تقوی اظهار کرد: شانزدهمین دوره انتخاب پایان‌نامه سال دانشجویی اعلام شد. پایان‌نامه‌های دانشجویان رشته‌های هنر‌،‌ علوم‌انسانی و معماری در این دوره بررسی خواهند شد، علاوه بر این تدوین پایان‌نامه طی دو سال گذشته از دیگر شروط این دوره از جشنواره است.
 
بخشی از فعالیت‌های سازمان در سال تحصیلی گذشته
وی در تشریح فعالیت‌‌های سازمان جهاد دانشگاهی در سال تحصیلی گذشته اظهار کرد: این سازمان در سال تحصیلی 94 - 95 همانند ادوار گذشته هفته کتاب، در بیست و سومین دوره این رویداد فرهنگی نیز امر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در دانشگاه‌‌ها را بر عهده داشت.
 
تقوی ادامه داد: برپایی جشن کتاب، نشست‌های تخصصی معرفی و نقد کتاب، تجلیل از مولفان و مترجمان برتر نشر دانشگاهی، برگزاری مسابقات هنری با موضوع کتابخوانی در واحد‌های مختلف جهاد دانشگاهی در سراسر کشور از‌ جمله برنامه‌های سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در سال تحصیلی گذشته است.
 
این مقام مسئول در جهاد دانشگاهی با اشاره به برنامه‌های شاخص سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در سال تحصیلی گذشته افزود: برگزاری گرد‌همایی دوسالانه مدیران انتشارات دانشگاهی در استان زنجان در سال تحصیلی گذشته برگزار شد. علاوه بر کار‌گاه‌های آموزشی آیین تجلیل از ناشر، کتاب و فروشگاه برتر و همکار نمونه در حوزه نشر دانشگاهی در جریان این گردهمایی برگزار شد.
 
وی گفت: در اردیبهشت‌ماه و همزمان با آغاز ترم دوم دانشگاه‌ها مهم‌ترین برنامه سازمان حضور در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است. سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی در نمایشگاه کتاب سال جاری نمایندگی واحدهای صنعتی اصفهان، ارومیه و پژوهشکده رویان را برعهده داشت. همزمان با برگزاری نمایشگاه، واحد‌های مختلف جهاد برنامه‌های ترویجی را با هدف تقویت فرهنگ کتاب و کتابخوانی در دستور کار داشتند.
 
تقوی اظهار کرد: با هماهنگی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه نمایشگاه‌ها طرح اعزام کاروان‌های دانشجویی بازدید از نمایشگاه کتاب سال 95 در سازمان تدارک دیده شد؛ علاوه بر این با همکاری انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی و سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب، نشست‌های تخصصی برای دانشجویان بازدید‌کننده از بیست و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران پیش‌بینی شد.

Share/Save/Bookmark

کد مطلب: 238073

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار