برداشت ۱۷۰هزارتن انواع میوه های هسته دار در آذربایجان غربی

به گزارش خبرنگار مهر، عبداله فتح اله زاده صبح سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه فصل برداشت اغلب میوه های تابستانه از سطح باغها شروع شده است افزود: باغات میوه های هسته دار در این میان ۲۲ هزار و ۲۶۶ هکتار از ۱۲۰ هزار هکتار از باغهای استان را به خود اختصاص داده اند.

وی ادامه داد: از کل سطح زیر کشت باغهای میوه استان حدود سه هزار و ۲۰۰ هکتار ارقام سیب تابستانه مثل سیب گلاب ارومیه، گلاب گهنز، قره یاپراق، قره آغاج و ترکمان و دو رقم خارجی جدید سیب گالا و دلباراستیوال است که از اواخر تیر ماه برداشت آنها شروع خواهد شد.

فتح اله زاده اضافه کرد: در حال حاضر ۶۰ درصد از محصول گیلاس و آلبالو از سطح باغهای استان برداشت شده و در محصولات زردآلو و هلو نیز برداشت ارقام زودرس آغازشده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: به جز زردآلو که به دلیل سرمازدگی خسارت دیده و محصول آن نسبت به سال گذشته کمتر است در سایر ارقام میزان محصول نسبت به سال گذشته حدود ۲۰ درصد از افزایش برخوردار است.

وی با بیان اینکه بیشترین افزایش هسته دارها در تولید هلو، شلیل و آلو است بیان کرد: علت اصلی این افزایش ناشی از افزایش سطح زیرکشت و مساعد بودن شرایط آب و هوایی در زمان شکوفه است.

فتح اله زاده گفت: در تولید آلبالو که پیش بینی تولید آن در سالجاری در حدود چهار هزار و ۷۷۰ تن برآورد می شود نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد کاهش تولید وجود دارد.

وی با بیان اینکه در تولید گیلاس که پیش بینی تولید آن ۱۲ هزار و ۳۵۰ تن برآورد شده حدود ۲۵ درصد افزایش تولید وجود دارد اظهارداشت: پیش بینی تولید انگور در سالجاری ۲۸۰ هزار تن برآورد شده که نسبت به سال گذشته هشت درصد افزایش یافته است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: پیش بینی تولید محصولات باغی پاییزه از جمله سیب که بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن برآورد شده نسبت به سال گذشته کاهش نشان می دهد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار