۲۶۶ هزار تن انگور از سطح باغات آذربایجان غربی برداشت می شود

به گزارش خبرنگار مهر، اسمعیل کریم زاده صبح سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه سطح باغهای انگور استان ۱۹ هزار و ۸۶۶ هکتار بوده که یکهزار و ۱۵۵ هکتار آن نهال و بقیه بارور است افزود: پیش بینی می شود امسال نزدیک به ۲۶۶ هزار تن انگور از سطح باغهای استان برداشت شود.

وی ادامه داد: از مجموع ۲۲ هزار و ۵۳۱ هکتار از باغات انگور آبی و دیم استان در حدود هفت هزار هکتار از این باغات به روش ایستاده و مدرن مجهز بوده و مابقی به روش سنتی است.

کریم زاده اظهارداشت:سطح زیر کشت باغهای ایستاده در استان نیز حدود هفت هزار هکتار است که جهاد کشاورزی استان در صدد تجهیز کلیه باغها به روش ایستاده است، چراکه میانگین تولید در هر هکتار از باغات ایستاده در حدود ۲۵ تن می باشد در حالی که میانگین تولید در باغات سنتی در حدود ۱۰ تن است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه در استان افزون بر ۲۰۰ رقم انگور وجود دارد که برخی از انها به صورت تجاری کشت می شوند گفت: رقم سفید کشمشی، قرمز کشمشی، تبرزه سفید و قرمز، ریش بابا، حسینی، خلیلی، لعل بیدانه و قیزیل اوزوم از جمله آنهاست.

وی محسنات باغهای انگور ایستاده را شامل عملکرد بالا، کاهش هزینه های تولید به میزان یک سوم باغات سنتی، کاهش خسارت در برابر سرمای بهاره، کاهش خسارت در برابر سرما و بارشهای پاییزه، اجرای عملیات کاشت داشت و برداشت مکانیزه، کاهش میزان آفات و بیماریهاو تسهیل در انجام مبارزات شیمیایی، راحت بودن انجام عملیات باغی و افزایش کیفیت و بهداشتی بودن محصول به دلیل عدم برخورد با خاک عنوان کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اظهار داشت: عدم وجود تسهیلات کم بهره بانکی، نبود اسناد رسمی مالکیت در اغلب اراضی و باغها از جمله مشکلات این بخش است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار