نشستی که با غیبت ایران بی‌نتیجه ماند

نفت جنگ نفتی ایران و عربستان از دیروز رسماً آغاز شد

اجلاس کشورهای تولیدکننده نفت در دوحه برای "تثبیت یا فریز تولید نفت" روز گذشته با غیبت ایران، بی‌نتیجه به پایان رسید.

این اجلاس به دلیل اختلاف بر سر متن پیش‌نویس توافق برای تعیین سقف تولید، با مشکل و تاخیر روبرو شده بود.

هیجده کشور تولیدکننده نفت که در این نشست حضور داشتند به این نتیجه رسیدند که برای توافق در مورد تعیین سقف تولید، به "زمان بیشتری" نیاز دارند.

بی بی سی نوشته است: کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند عدم توافق کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت باعث خواهد شد فردا با بازگشایی بازارهای نفت قیمت بیش از پیش کاهش پیدا کند.

آنها معتقدند این عدم توافق ثبات نسبی قیمت نفت در چند ماه اخیر را نیز به خطر خواهد انداخت و رقابت در تولید باعث کاهش هر چه بیشتر قیمت در ما‌های آینده خواهد شد.

ایران در این اجلاس که با هدف تثبیت قیمت تشکیل شده، شرکت نکرد و گزارش‌ها حاکی است که یکی از دلایل اصلی عدم توافق، اختلافات عربستان با ایران بوده است.

ایران تاکید کرده است که تا زمان بازگشت کامل به بازار نفت و رساندن سهم خود از بازار به سطح پیش از اعمال تحریم‌ها، به هیچ گونه سقف تولیدی تن نخواهد داد و هیچ توافقی را در مورد تثبیت میزان تولید امضا نخواهد کرد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که عربستان، بزرگ‌ترین تولیدکننده اوپک، به شرکت کنندگان اجلاس دوحه گفته است که خواهان پایبندی تمام تولیدکنندگان بزرگ، از جمله ایران به سقف تولید است.

وزیر نفت ونزوئلا

قرار بود ۱۸ کشور شرکت‌کننده در نشست دوحه از جمله روسیه، امروز یکشنبه ۱۷ آوریل (۲۹ فروردین) توافقی را برای ثابت نگه داشتن سقف تولید ماه ژانویه تا اکتبر سال ۲۰۱۶ امضا کنند.

اما بر اساس گزارش‌ها، اختلاف‌ میان اعضا و مخالفت عربستان با پیش‌نویس توافق باعث ابهام در سرنوشت اجلاس و الزام‌آور بودن نتیجه آن شده است.

علاوه بر این بین شرکت‌های عضو اپک و کشورهای غیر عضو بر سر میزان تولید اختلاف نظر وجود داشته است. کشورهای عضو اپک به کشورهای غیر عضو گفته‌اند که آنها ابتدا باید با اپک به توافق برسند.

چنین توافقی احتمالا به نشست آتی در تابستان موکول خواهد شد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود گزارش داده است که پیش‌نویس تازه‌ای که بعد از این دیدار تهیه شده شامل هیچ یک از موارد الزام‌آور قبلی نمی‌شود.

یک مقام ارشد نفتی به این خبرگزاری گفته است: «مشکل پیدا کردن راه حلی است که ایران در آن نقشی نداشته باشد، عربستان را راضی کند و روسیه را شاکی نکند.»

وزیر نفت عربستان

سایت رادیوفردا هم در این زمینه نوشت: امید به توافق دوحه باعث شده بود که طی روزهای اخیر قیمت‌های نفت به حدود ۴۵ دلار صعود کند، اما آخرین گزارش خبرگزاری بلومبرگ از وضعیت حاضر قیمت‌های نفت حاکی است که روز یکشنبه قیمت نفت برنت دریای شمال با ۱.۷درصد کاهش به ۴۳ دلار و قیمت نفت شاخص وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲.۷۵ درصد کاهش نسبت به روز گذشته به حدود ۴۰ دلار سقوط کند.

بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران اعلام کرده است که از اجلاس دوحه حمایت می‌کند، اما ایران در دوران تحریم‌ها تولید روزانه نفت خود را تا یک میلیون بشکه کاهش داده و هم‌اکنون حق دارد که تولید خود را افزایش دهد.

رویترز می‌نویسد که کشورهای عضو اوپک احتمالا در ماه ژوئن دوباره موضوع تثبیت تولید نفت را در میان خود مطرح کنند و بعد از رسیدن به توافق می‌توانند دیگر تولید‌کننده‌ها را برای یک اجلاس درباره تثبیت تولید نفت دعوت کنند.

در همین زمینه خبرگزاری بلومبرگ نیز از قول وزیر نفت نیجریه گزارش داده است که بعد از ۱۰ ساعت مذاکره، ۱۶ کشور حاضر در اجلاس دوحه بدون هیچ نتیجه‌ای اجلاس را ترک کردند.

بلومبرگ نیز عدم حضور دیگر کشورهای تولیدکننده نفت مانند ایران در این اجلاس و نامشخص بودن تعهد دیگران به تثبیت تولید را علت ناکام ماندن اجلاس دوحه عنوان کرده است.

به نوشته بخش فارسی دویچه وله آلمان، آژانس بین المللی انرژی توافق احتمالی دوحه را یک گام قابل اعتنا توصیف کرده اما تصریح می‌کند که تاثیر این توافق بر تحولات بازار جهانی نفت چشمگیر نخواهد بود و گمان نمی‌رود این بازار پیش از سال ۲۰۱۷ به تعادل برسد.

عربستان که به تنهایی حدود یک سوم نفت اوپک را تولید می‌کند پیشتر گفته بود تنها زمانی با تثبیت میزان تولید موافقت می‌کند که دیگر تولیدکنندگان از جمله ایران نیز متعهد به این کار شوند. هنوز مشخص نیست که عربستان در مورد ایران در مواضع قبلی خود تجدید نظر کرده یا همچنان با بازگشت این کشور به موقعیت پیش از تحریم مخالفت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، نشست دوحه با تاخیر آغاز شد و ظاهرا به علت اختلاف‌ها بر سر تصمیم ایران مبنی بر بالا بردن میزان تولید نفت به نتیجه‌ی مطلوب نخواهد رسید.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار