مرد یک دست، مغز متفکر و عامل عملیات تروریستی داعش در فرودگاه استانبول ترکیه

ساعت24- براساس گزارش منتشر در روزنامه ینی شفق چاپ ترکیه عامل اصلی حملات تروریستی در فرودگاه آتاتورک در استانبول ترکیه احمد یکدست یا احمد چتایف از عناصر داعش است.

حمد چتایف دوازده سال پیش در چچن دستگیر شده و در زندان های روسیه بود اما آزاد شد و به اتریش رفت و در این کشور پناهنده شده بود. وی مدعی بود که دستش در زیرشکنجه در زندان های روسیه قطع شده اما مشخص نیست که این حادثه که منجر به قطع دست وی شده کی و به چه دلیل بوده است.وی پس از مدتی از اطریش به گرجستان رفته و در فعالیت هایی علیه روسیه شرکت می کند.او در برخی فیلم تبلیغاتی داعش نیز ظاهر شده بوده است.

احمد چتایف در گرجستان در هنگام محاکمه

احمد یکدست در سال های دهه نود در چچن به نیروهای افراطی مذهبی پیوست.وی در همان دوره زخمی و دستگیر شده بود و تا سال 2001 در زندان بود.از آن سال آزد شده و به اطریش می رود.در سال 2007 وی به دلیل جمع آوری کمک مالی و ارسال سلاح و تجهیزات نظامای به چچن در اروپا تحت تعقیب قرار می گیرد و به گرجستان می گریزد.وی در گرجستان در یک ماجرای گروگانگیری دستگیر می شود اما با ادعای بی گناهی و اینکه هیچ نقشی نداشته در سال 2013 آزاد می شود.

در گرجستان پس از دادگاه

مقامات امنیتی ترکیه دیروز سیزده نفر را در مناطق مختلف در ترکیه دستگیر کردند و اعلام کردند که این عملیات به افرادی در روسیه قرقیزستان و ازبکستان ارتباط داشته است.در این زمینه مطالب جدیدی که منتشر شده نشان می دهدکه شاخه داعش در این منطقه که احمد چتایف مهمترین عنصر آن است به همراه فرد دیگری که عثمان وادینف اعلام شده در طراحی این عملیات نقش داشته اند.وادینف در سال 2015 از رقه پایتخت خلافت خودخوانده داعش به ترکیه سفر کرده بوده و در تماس با احمد یکدست این عملیات را هدایت کرده اند.گفته شده که این دو از عناصر حمله تروریستی دو برادر داغستانی در جریان ماراتن بوستن نیز بوده اند.

داعش عامل اصلی

این تازه ترین تصویری است که در روزنامه های ترک از سه عامل حمله به فرودگاه آتاتورک در استانبول منتشر شده است.مقامات امنیتی ترکیه با توجه به شواهد به دست آمده با وجود عدم پذیرش رسمی مسئولیت این عملیات از سوی منابع داعش اطمینان دارند که حمله تروریستی به فرودگاه استانبول به دست داعش تدارک و انجام شده است.

این سه که  تصاویر دیگری نیز از آنان پیش از این منتشر شده بود سه عامل عملیاتی در این اقدام بوده اند.در این عملیات تروریستی تاکنون 44 نفر کشته شده اندو بیش از 200 نفر زخمی گزارش شده است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار