چرا ستاره ها زود می میرند؟

ساعت ۲۴-پرینس راجرز نلسون، یا به شکل اختصار پرینس، خواننده پاپی بود که چندی پیش در ۵۷ سالگی در گذشت. نتیجه کالبدشکافی او نشان می داد که ستاره، بر اثر استفاده بیش از حد از مواد مخدر دست ساز و به اصطلاح «اوور دوز» مرده است. درامر سابق گروه مگادث، نیک منزا نیز در ماه می بر روی صحنه درگذشت.

به گزارش ساعت ۲۴، چرا به نظر می رسد که تا طرفداران یک ستاره پاپ می آیند به مرگ او عادت کنند، ستاره پاپ بعدی می میرد؟ فرقی هم نمی کند این ستاره پاپ چه کسی بوده است، مایکل جکسون، الویس پریسلی و یا هنک ویلیامز، همه آنها نسبتاً در سنین جوانی مرده اند.

پزشکان از این بابت در تعجب اند و البته به دنبال یک پاسخ قابل قبول می گردند: آیا نمی شود یک سوپر استار بود و زندگی سالم و طولانی هم داشت؟ آیا مرگ ستاره های معروف واجد شرایط خاصی است که افراد عادی از داشتن آن ها معاف اند؟ برای پاسخ به این پرسش، فهرست ۲۵۲ نفره ای که توسط مجله رولینگ استون به عنوان بزرگترین ستاره های دنیای راک اند رول شناخته می شوند، بررسی شده است.

از میان این ۲۵۲ نفر، تا به امروز ۸۲ نفر مرده اند. ۶ مورد از این موارد قتل بوده اند، قتل هایی البته با انگیزه های مختلف: از شلیک به جان لنون به دلیل وسواس روانی گرفته تا قتل برنامه ریزی شده توپاک شاکور و جم مستر جی. حادثه می تواند برای هر کسی پیش بیاید، اما به نظر می رسد این هنرمندان بیشتر از آنچه سهمشان بوده از مرگ دریافت کرده اند.

تعداد قابل توجهی از موارد مرگ هنرمندان راک اند رول هم به مصرف تصادفی و البته بیش از حد مواد مخد بر می گردد: افرادی مانند رادی لوییس و گرام پارسونز ۲۶ ساله که جسدش در خانه اش پیدا شد، همگی از سوء مصرف مواد مخدر جانشان را از دست دادند.

افزون بر این، اگر شما یک فرد معمولی باشید، شانس اینکه در سقوط هواپیما بمیرید ۱ در ۵میلیون است، اما اگر نامتان در لیست ۲۵۲ نفره رولینگ استون باشد این شانس به ۱ در ۸۴ افزایش پیدا می کند: بادی هالی، اوتیس ردینگ و رونی وان زانت، در طول دوران برگزاری تورهایشان در سقوط هواپیما جان سپردند.

در میان افراد عادی، مرگ ناشی از بیماری های مرتبط با کبد، شیوعی بیش از ۱.۴ درصد ندارد اما در میان فهرست هنرمندان رولینگ استون، این شیوع این بیماری ها ۳ برابر بیشتر است. بیماری های کبدی را می توان با مصرف بسیار زیاد الکل و مواد مخدر مرتبط دانست. بسیاری از افراد حاضر در فهرست هم به دلیل سرطان های ریه مرده اند که ناشی از مصرف زیاد دخانیات بوده است: افرادی مانند جرج هریسون از گروه بیتلز، کارل ویلسون از گروه بیچ بویز و ریچارد وایت از گروه پینک فلوید.

یکی از یافته های تکان دهنده این پژوهش، در مورد نرخ امید به زندگی در میان این هنرمندان بود. بین آنهایی که مرده بودند، سن میانگین ۴۹ سال بود که با نرخ امید به زندگی در چاد، کشوری که پایین ترین نرخ امید به زندگی در جهان را دارد برابری می کند. نرخ امید به زندگی یک مرد آمریکایی معمولی، حدود ۷۶ سال است.

به گزارش ساعت ۲۴، یافته دوم هم میزان تکان دهنده مرگ بر اثر مصرف مواد مخدر و الکل در میان هنرمندان دنیای راک اند رول است. از این میان می توان به خودکشی کرت کوبین در حین مصرف الکل اشاره کرد. مرگ افرادی مشهور مانند جیم موریسون، مایکل کلارک، کیت مون، ریک دانکو و بسیاری دیگر را هم می توان به گردن مصرف زیاد الکل و مواد نسبت داد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار