Xبستن تبلیغات

بدهی ۵۵ میلیارد ریالی صادرات سیب‌زمینی اردبیل پرداخت می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر، عدیل سروی بعد از ظهر سه شنبه در جلسه ساماندهی کشت سیب‌زمینی در اردبیل تصریح کرد: سال گذشته با وجود تمامی مشکلات صادرات سیب‌زمینی به چند کشور انجام شد.

وی با تأکید به اینکه برنامه صادرات سال جاری هنوز به تصویب نرسیده است، اضافه کرد: در مجموع ۵۵ میلیارد ریال به صادرکنندگان بدهی داریم که بدهی شش‌ماهه اول پرداخت شده و مابقی نیز از مهرماه با اولویت‌بندی پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از جمله ضرورت‌های ساماندهی سیب‌زمینی را توسعه انبارهای نگه‌داری دانست و تأکید کرد: به همین منظور برای ایجاد انبار ۱۲۰ هزار تن مجوز صادر شده است.

سروی افزود: به منظور حمایت از بخش خصوصی بر اساس توافقی که در گفتگوی بخش خصوصی و دولت انجام شد قرار است منابع مالی رفع موانع تولید برای پروژه های با ۵۰ درصد پیشرفت به بالا نیز اختصاص یابد.

وی اقدام دیگر را توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی دانست و تأکید کرد: میزان تولید سیب‌زمینی در مقایسه با مصرف داخلی قابل توجه است و صرفاً صادرات سیب‌زمینی پاسخگو نیست.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: با توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی می‌توان به فرآوری سیب‌زمینی و ایجاد ارزش‌افزوده برای این محصول اقدام کرد و از آن جمله راه‌اندازی کارخانه تولید سیب‌زمینی نیمه سرخ‌شده منجمد در دستور کار است.

سروی با تأکید به اینکه این کارخانه در مهرماه سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد، ادامه داد: علاوه بر این طی دو سال گذشته برای اولین بار کشت پاییزه سیب‌زمینی به صورت آزمایشی اجرا شده و توانسته با خروجی مثبت همراه شود.

وی مزایای کشت پاییزه را کاهش و نوبت از آب دهی عنوان و اضافه کرد: علاوه بر این برداشت پاییزه پنج روز بیشتر انجام می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با یادآوری پرداخت تسهیلات  ۶۰۰ میلیارد ریالی برای مکانیزاسیون کشاورزی در سال‌های ۹۳ و ۹۴ متذکر شد: در سال جاری نیز تسهیلات محدودیت ندارد و سیب‌زمینی‌کاران می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

به گفته سروی کشت سیب‌زمینی به صورت هدفمند کاهش یافته است و در واقع تولید کیفی و ایجاد ارزش‌افزوده با صنایع تبدیلی و تکمیلی دنبال می‌شود.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق [email protected] تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار