رشد ۳۰۰ درصدی مهاجرت پرستاران باید بررسی شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، همایون یوسفی، در واکنش به افزایش ۳۰۰ درصدی مهاجرت پرستاران به کشورهای حوزه خلیج فارس و غربی در فروردین و اردیبهشت سال جاری، گفت: اینکه چه عواملی در این مهاجرت ها موثر بوده  نیاز به بررسی و واکاوی بیشتر دارد؛ بدون شک فراهم کردن مشوق های مناسب انگیزه پرستاران را برای خدمت در کشور افزایش داده و از فرار مغزها و از دست رفتن نیروهای ماهر جلوگیری می‌کند.

وی، اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری را در جلوگیری از مهاجرت پرستاران ضروری خواند و افزود: اگر عامل روی آوردن پرستاران به پدیده مهاجرت،  مشکلات اقتصادی باشد باید به صورت جدی در نظام تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری تجدیدنظر و نسبت به افزایش حقوق آنها اقدام کرد تا انگیزه‌های لازم در آنها برای خدمت در کشور ایجاد شده و در این باره دغدغه ای نداشته باشند.

یوسفی، رفع مشکلات اقتصادی پرستاران را در جلوگیری از مهاجرت آنها به خارج از کشور موثر خواند و افزود: در همین راستا مجلس به عنوان قانونگذار آمادگی بررسی موضوع مهاجرت پرستاران، تصویب قوانین موثر برای جلوگیری از مهاجرت آنان و رفع مشکلات اقتصادی این قشر را دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، موضوع عدم نیازسنجی در ارائه رشته‌های دانشگاهی را در کمبود پرستار موثر دانست و یادآور شد: اگرچه پرستاران باید بر حسب نیاز کشور تربیت شوند ولی به نظر می رسد عمده عامل کمبود پرستار عدم نیاز سنجی در ارائه رشته های دانشگاهی باشد بنابراین باید توجه بیشتری به این امر داشته و بر حسب نیاز کشور اقدام به جذب دانشجو در رشته های دانشگاهی کرد.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار