تسلیحات سیا برای مخالفان سوری در بازار سیاه فروخته شد

روزنامه نیویورک تایمز از قول مقام‌های آمریکایی و اردنی نوشت، تسلیحاتی که سیا و عربستان برای مخالفان سوری به اردن فرستاده بودند توسط ماموران اطلاعاتی اردن به سرقت رفته و در بازار سیاه به تجار سلاح فروخته شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز و براساس تحقیقات مشترک از سوی این روزنامه و الجزیره مشخص شد برخی از این تسلیحات به سرقت رفته در تیراندازی مرگبار ماه نوامبر 2015 که باعث کشته شدن دو آمریکایی و سه تن دیگر در یک تاسیسات آموزش پلیس در پایتخت اردن شد، مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

یک افسر پلیس اردن دو تن از مقاطعه کاران امنیتی دولت آمریکا، یک مامور آموزش اهل آفریقای جنوبی و دو اردنی را در این تاسیسات به ضرب گلوله از پای درآورد و خودش نیز کشته شد.

این تاسیسات آموزشی در حومه امان، پایتخت اردن پس از حمله آمریکا در سال 2003 به عراق برقرار شد تا در امر آموزش نیروهای امنیتی عراق پس از جنگ و آموزش پلیس تشکیلات خودگردان فلسطین مورد استفاده قرار گیرد.

این روزنامه به نقل از مقام‌های اردنی و آمریکایی نوشت، این تسلیحات مورد استفاده در این تیراندازی در اصل برای مخالفان سوری فرستاده شده بود که در این برنامه آموزشی نیروها در اردن آموزش می‌دیدند.

سرقت سلاح که ماه گذشته میلادی و پس از شکایت آمریکا و عربستان پایان یافت، باعث شده تا حجم زیادی از سلاح در بازار سیاه سلاح روانه شود.

افسران اردنی که در بخشی از سرقت سلاح دست داشته‌اند، از پول به دست آمده برای خرید تلفن‌های آی‌فون، خودروهای گرانقیمت و سایر وسایل لوکس استفاده کردند.

انتهای پیام

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار