۱۹۰ مورد کودک آزاری در خراسان رضوی ثبت شده است

به گزارش خبرنگار مهر، آریا حجازی در نشست خبری خود به مناسبت هفته قوه قضاییه اظهار كرد: در سال ۹۴، ۱۳۱هزار نفر در پزشکی قانونی استان خراسان رضوی مورد معاینه قرار گرفتند که قسمت اعظم مراجعات مربوط به نزاع‌های فردی و جمعی بوده است.

وی افزود: ردیف اول جرایم ثبت شده، نزاع است. ۶ هزار و ۵۶۴ مورد هم زن‌آزاری در سال ۹۴ ثبت شده که از این تعداد ۳۶۰ مورد شوهر آزاری بوده است و همسر آزاری نسبت به سال قبل ۴۰ درصد افزایش داشته است.

مدیر کل پزشکی قانونی خراسان رضوی گفت: یکی از دلایل افزایش ثبت آمار همسر آزاری، حضور اورژانس‌های اجتماعی در برخی از اين نزاع‌ها و  ثبت این آمار است.

حجازی اظهار کرد: در میان مراجعه‌ها به مراکز پزشکی قانونی استان در سال ۹۴، ۱۹۰ مورد کودک آزاری، ۸۰۰ مورد سقط جنین با ۳۰ درصد افزایش نسبت به سال قبل، هزار و ۹۶۸حادثه در محیط کار با ۱۲ درصد کاهش، ۵۸ مورد گازگرفتگی با ۳۱ درصد رشد و ۵۲ نفر فوتی بر اثر گاز گرفتگی با ۸ درصد رشد نسبت به سال قبل،  هزار و ۳۰۶ مورد فوتی در تصادفات جاده‌ای و درون شهری، ۱۹ فوتی بر اثر استفاده از قرص برنج درسال‌های ۹۲ و ۹۳، و ۴۵ هزار و ۷۷۴ نزاع با ۶.۹ درصد کاهش ثبت شده است.

وی با بیان اینکه طی ۱۰ سال گذشته در تمام مباحث علمی و قانونی، ژنتیک جز اولین اولویت‌ها بوده است، گفت: به منظور کاهش مدت زمان کشف جرم، بانک هویت ژنتیک به عنوان طرحی کشوری در استان خراسان رضوی اجرا می‌شود.

حجازی خاطرنشان کرد: خراسان در زمینه ایجاد بانک اطلاعاتی، یکی از استان‌های پیشرو است و بانک نگهداری هویت ژنتیکی پیشنهاد استان خراسان رضوی بوده است،‌ پنج هزار فایل ژنتیکی آماده در حال ورود به بانک اطلاعاتی است و پنج هزار فایل جدید نیز در حال آماده سازی است که طی ۸ ماه آینده وارد بانک اطلاعات هویتی می شوند.

مدیر کل پزشکی قانونی خراسان رضوی با اشاره به اينكه اولویت ثبت اطلاعات و مشخصات ژنتیکی با مجرمین سابقه‌دار و خاص است، افزود: در سال ۹۳ رتبه اول پژوهش را در کشور کسب کردیم که این رتبه نشان می‌دهد پرسنل سازمان تحقیق و پژوهش را سرلوحه کار خود قرار داده اند.

حجازی به کمبود زیر ساخت ها و نیروی انسانی اشاره کرد و گفت: در استان سالن تشریح استاندارد نداریم و قالبا در مجتمع‌های مسکونی فعالیت می کنیم، به منظور بهبود روند ارائه خدمات، سالن تشریح  استاندارد در سه شهر نیشابور، تربت حیدریه و سبزوار احداث می‌شود که سالن تشریح نیشابور ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در دو شهر تربت حیدریه و سبزوار، درحال انتخاب زمین هستیم.

وی بيان كرد: سازمان پزشکی قانونی خراسان رضوی دارای ۱۹ مرکز است که ۴ مرکز آن در مشهد واقع است، دو مرکز معایناتی، یک مرکز معاینات روانپزشکی و یک مرکز تشریح نيز به صورت ۲۴ ساعته فعال است.

مدیر کل پزشکی قانونی خراسان رضوی ادامه داد: براساس قانون، باید ۴۳۸ نفر در استخدام پزشکی قانونی استان خراسان رضوی باشند که در حال حاضر کمتر از ۱۰۰ پرسنل پیمانی و قراردادی در سازمان مشغول به کار هستند و برای جبران کمبود نیروی انسانی به مجوز استخدام بیش از ۵۰ نفر در استان نیازمند هستیم.

حجازی به عدم شرایط پرداختی مناسب اشاره کرد و گفت: در شهرستان‌ها جذب پزشک به دلیل پرداخت‌های پایین، بسیار کم است ودر مراکز سرخس و کاشمر پزشک نداریم.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار