توزیع رایگان بسته‌های «قرآن و طب» در غرفه وزارت بهداشت در نمایشگاه قرآن

به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، هرچه به روزهای پایانی بیست و چهارمین نمایشگاه قرآن کریم نزدیک‌تر می‌شویم، شمار بازدیدکنندگان از مجموعه غرفه‌های وزارت بهداشت، به‌ویژه غرفه مشاوره و تست سلامت روان بیشتر می‌شود تا جایی که به گفته مسؤل غرفه تست سلامت روان وزارت بهداشت این روزها به طور متوسط بیش از 80 مشاوره و تست سلامت روان روزانه در این غرفه گانجام می‌شود.

غرفه تست سلامت روان و مشاوره وزارت بهداشت، یکی از شلو‌غ‌ترین غرفه‌های این وزارتخانه بود به طوریکه اقشار مختلف بازدیدکنندگان از رده سنی نوجوان تا سالمند برای گرفتن مشاوره به غرفه سلامت روان بهداشت مراجعه کرده و پای توصیه‌های مشاوران و متخصصان حوزه سلامت روان، نشستند. بازدیدکنندگان در این غرفه پس از پرکردن تست سلامت روان ( GHQ) که به صورت سؤالات چهارگزینه‌ای طرح شده، از مشاوره متخصصان و مشاوران سلامت روان، بهره می‌گیرفت.

در این رابطه سلمانیان‏، - مسؤل غرفه سلامت روان  وزارت بهداشت در نمایشگاه قرآن در این خصوص اظهار داشت: خوشبختانه میزان استقبال مردم از تست سلامت روان و دریافت مشاوره از متخصصان و کارشناسان ما در این غرفه چشمگیر است.

این پژوهشگر حوزه تربیتی، فرهنگی و دینی گفت: به طور متوسط روزانه حدود 60 تا 80 نفر با حضور در غرفه سلامت روان وزارت بهداشت، تست سلامت روان از نوع(GHQ) که در آن 40 سوال در زمینه‌های امید به زندگی، رفتارهای اجتماعی، افسردگی و...  طراحی شده را پر می‌کنند و روانشناسان و متخصصان ما بر اساس جوابگویی افراد به این تست‌ها، نوع رفتار و نگرش آنها نسبت به زندگی، رفتارهای فردی و اجتماعی و همچنین میزان رضایت آنها از زندگی را ارزیابی می‌کنند و در صورت نیاز برخی از آنها را به مشاوره‌های تخصصی ارجاع می‌دهند.

سلمانیان‏ عنوان کرد: تستی که ما روی مخاطبان و بازدیدکنندگان اعمال می‌کنیم در حوزه‌های جسمی، رفتارهای اجتماعی، افسردگی و رضایت از زندگی و سلامت روان از دیدگاه علمی است. ضمن این که این تست کاملا استاندارد و بر اساس معیارهای بین المللی است و میزان خطای بسیار پایینی دارد.

سلمانیان، سلامت روان، اخلاق و عقلانیت را مقدمه ورود به دین دانست و افزود: انسان‌ها در ابتدا باید سالم، عاقل و اخلاقی باشند تا فردی مؤمن شوند از این رو سلامت روان در انسان‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است، چرا که مومن، مومن نمی‌شود مگر این که در ابتدا فردی عاقل باشد.

این روانشناس و پژوهشگر حوزه تربیتی تأکید کرد: سلامت روان در حوزه دین و دینداری با ابعاد و عمق خاصی تعریف می‌شود و به نظر می‌رسد که طرح بحث سلامت روان از دیدگاه معنوی، قرآنی و اسلامی یکی از بحث‌های ضروری در حوزه زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها است.

سلمانیان‏ گفت: امسال در بیست و چهارمین نمایشگاه قرآن در غرفه وزارت بهداشت مقرر شد اهم فعالیت‌های ما به انجام تست سلامت روان معطوف شود که خوشبختانه این تست‌ها بر روی مراجعه کنندگان انجام می‌شود و دارای اتبار بالایی نیز است، چون  براساس استانداردهای بین‌المللی طراحی شده است.

وی گفت: ما در این نمایشگاه تست سلامت روان را بهانه ای قرار داده‌ایم تا به خانواده‌ها آموزش دهیم که مشاوره امری لازم و ضروری است و هر انسانی به ارزیابی و تست سلامت روان در زندگی نیاز دارد، چرا که انسان بیش از آنکه به ارتقای وجودی اش فکر کند باید به سلامت روانی‌اش بیندیشد.

سلمانیان اظهار داشت: ما باید همواره کاری کنیم که مردم به سلامت روانی‌شان اهمیت دهند و مشاوره روان را جدی بیگرند و این فرهنگ‌سازی باید از سوی متولیان حوزه بهداشت و سلامت از جمله وزارت بهداشت انجام شود که خوشبختانه این وزارتخانه اقدامات سازنده‌ای تاکنون در این امر انجام داده است.

وی افزود: متاسفانه در فرهنگ ما، انجام مشاوره و تست سلامت روان مساوی با بیماری روانی است و تا اسم مشاوره به میان آید‏‌‏‌، بیماری روانی در ذهن خطور می‌کند، در صورتیکه مشاوره به آدم‌ها است نه آدم‌های مریض.

سلمانیان ادامه داد: اگر بیماری روانی را از جنس سرماخوردگی، حسادت، غرور و خودشیفتگی ببینیم به نظر می‌رسد همه ما بیمار و مریض هستیم، اما درجات بیماری فرق می‌کند از این رو دلیلی نیست که انسان هر از چندگاهی با متخصصان و مشاوران سلامت دیدار نکند و از راهنمایی و مشاوره‌های آنها کمک نگیرد.

وی گفت: براساس تست روانشناسی سلامت که در غرفه وزارت بهداشت صورت گرفت، حدود پنج درصد از افراد نیاز به انجام مشاوره‌های تخصصی داشتند. همچنین بر اساس تست‌های روانشناسی چند روزه اخیر که صورت گرفت به خوبی پیداست که میزان افسردگی در جامعه بسیار بالا و امید به زندگی پایین است که در نهایت منجر به این می‌شود که میزان رضایت از سطح زندگی بسیار کاهش یابد.

سلمانیان با بیان اینکه متاسفانه روابط خانوادگی جامعه ما دارای مشکلات زیادی است، خاطرنشان کرد: درصد افراد مجرد در جامعه بسیار بالا است و همین افزایش سن ازدواج خود سبب ایجاد آسیب‌ها و ناهنجاری‌های زیادی می‌شود به هر حال باید بحث سلامت روان به عنوان یک ضرورت، مورد توجه افراد جامعه ما قرار گیرد.

سلمانیان در تعریف واژه سلامت روانی عنوان کرد: سلامت روان معمولاً زمانی به کار می‌رود که فرد با مشکلی روبه رو شود و نتواند رفتار متعادل و مناسبی را از خود بروز دهد. کسی که در برخوردهای عادی روزمره از خود رفتار مناسبی بروز ندهند می‌گوییم که او روان رنجور و یا بیمار روانی است و از سلامت روانی برخوردار نیست.

این پژوهشگر حوزه دینی و تربیتی اظهار داشت: در حقیقت واکنش و رفتار مناسب دربرابر محرک‌های درونی و بیرونی و برخوردهای معمولی چنانچه دیگران از خود به طور طبیعی بروز می‌دهند نشانگر سلامت روانی از نظر مردم است.

وی گفت: چنین نگرشی نیز از سوی روان شناسان تجربی درباره مفهوم و معنا سلامت روانی بیان شده است که در نتیجه شاخصه‌های سلامت روانی نیز از این منظر مورد توجه ایشان آنان می‌گیرد. روان شناسان با نگرش رفتارشناسی و با توجه به روش‌های علم تجربی سلامت روانی به سلامت رفتاری بازگرداندند. در حقیقت آنان هرگز نتوانستند تعریفی جامع و مانع به دست دهند.

سلمانیان خاطرنشان کرد: «سلامت روان» آن چنان که پیش از این گفته شد، فقط سلامت در رفتار نیست بلکه یکی از نشانه‌های سلامتی روانی سلامتی رفتاری است. بنابراین کسانی که از توحید و ایمان درستی برخوردار نیستند همانند کافران و منافقان و حتی مؤمنان ضعیف الایمان، از رنجوری روان برخوردارند. این رنجوری خود را در مظاهر بیرونی و رفتاری و واکنش های عملی به خوبی نشان می دهند. وجود اضطراب، ترس، نگرانی، وسوسه و افسردگی همه نشانه ای از روان رنجوری فرد دارد. این نشانه ها خود را در دوصورت فردی و اجتماعی بازتاب می‌دهد.

توزیع رایگان بسته‌های آموزشی قرآن و طب

همچنین در این رابطه مسعود طاهری اصل - مسؤل غرفه مجمع قرآن و عترت دانشجویان وزارت بهداشت در نمایشگاه قرآن از بازدید گروهی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران‏‏، ایران، شهید بهشتی،‏ ارتش و بقیه الله از غرفه‌های وزارت بهداشت خبر داد و گفت: خوشبختانه هر چه به روزهای پایانی نمایشگاه نزدیک‌تر می‌شویم‏، بر شمار بازدیدکنندگان از بخش "قرآن و سلامت" وزارت بهداشت افزوده می‌شود.

طاهری اصل، در این باره گفت: خوشبختانه طیف وسیعی از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی از روزهای نخست نمایشگاه تاکنون با حضور در نمایشگاه قرآن و مجموعه غرفه‌های وزارت بهداشت، از فعالیت‌های مختلف وزارت بهداشت در بخش‌های طب سنتی، مجمع قرآن و عترت، تعذیه و روزه‌داری، مشاوره دیابت و قند خون، تست رایگان سلامت روان، مشاوره پزشکی و... بازدید به کردند.

وی عنوان کرد: ضمن این که غرفه مجمع قرآن و عترت وزارت بهداشت در طول برپایی نمایشگاه،  کارگاه‌های آموزشی با موضوع قرآن، اسلام و معنویت برای دانشجویان تدارک دیده است که در روزهای باقیمانده از نمایشگاه با حضور متخصصان برگزار می‌شود.

دانشجوی رادیولوژی دانشگاه علوم پزشکی ارتش درخصوص معرفی فعالیت‌های غرفه مجمع قرآن و عترت در نمایشگاه قرآن گفت: امسال تلاش کردیم مجلات پژوهشی، علمی درخصوص قرآن پژوهی و ماهنامه‌های تخصصی قرآن، طب و همچنین بروشورهایی مربوط به مباحث قرآن و فرهنگ سلامت در قرآن را بین مردم توزیع کنیم.

وی همچنین از توزیع بسته‌های آموزشی با موضوع آموزش تجوید قرآن و طب از نگاه قرآن و همچنین مجله خبری سبک زندگی اسلامی در نمایشگاه قرآن خبر داد و گفت: خوشبختانه استقبال مراجعه کنندگان به غرفه مجمع قرآن و عترت وزارت بهداشت امسال چشمگیر بوده و به طور متوسط روزانه  بیش از دو هزار نفر از این غرفه بازدید می‌کنند.

وی از نمایش مولاژ اعضای بدن انسان در غرفه مجمع قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی در نمایشگاه قرآن کریم خبر داد و گفت: در این غرفه تلاش داریم اعضا و جوارح بدن انسان و نقش آنها در سیستم بدنی را به بازدیدکنندگان تشریح کنیم. همچنین موضوع ارتباط اعضا وجوارح انسان با قرآن و آیات آسمانی و ارتباط علم پزشکی با قرآن از جمله موضوعاتی است که در این غرفه توسط کارشناسان ومتخصصان ما به بازدیدکنندگان ارایه می‌شود.

مسؤل غرفه مجمع قرآن و عترت دانشجویان علوم پزشکی در نمایشگاه قرآن بر ضرورت برگزاری دوره‌های تخصصی خبرنگاری برای دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی تأکید کرد و گفت: تابستان امسال تلاش داریم دوره‌های توانمندسازی و تربیت خبرنگاران قرآنی دانشجویان را برگزار کنیم.

طاهری تأکید کرد: خوشبختانه در چند سال اخیر وزارت بهداشت تنها در قالب یک غرفه تحت عنوان معاونت دانشجویی در نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم حضور پیدا می‌کرد، اما خوشبختانه امسال برای نخستین بار به عنوان بخشی مستقل تحت عنوان " قرآن و سلامت" در نمایشگاه حضور دارد.

وی میزان استقبال بازدیدکنندگان از بخش‌های مختلف غرفه‌های وزارت بهداشت را چشمگیر توصیف کرد و گفت: غرفه‌هایی که به مخاطبان مشاوره‌های پزشکی، بهداشتی و سلامت انجام می‌دهند از جمله غرفه‌های پرطرفدار وزارت بهداشت و در مجموع نمایشگاه قرآن هستند که می‌توان به غرفه‌های مشاوره طب سنتی، سنجش سلامت روان طب سنتی و غرفه کودک و سلامت اشاره کرد.

وی عنوان کرد: با توجه به حجم بالای فعالیت‌های وزارت بهداشت و خدماتی که هرسال به عموم شهروندان در زمینه های بهداشت، درمان و سلامت انجام می‌دهد، این وزارتخانه امسال برای اولین بار تحت عنوان بخش قرآن و سلامت در نمایشگاه حضور پیدا کرد.

طاهری همچنین از برگزاری مسابقه پیامکی با موضوع قرآن و آیات آسمانی خبر داد وگفت: هر شب یک سوال از سوی این غرفه با موضوع قرآنی به صورت چهارگزینه ای مطرح می‌شود که در پایان هر شب سه نفر به قید قرعه انتخاب می‌شوند و از سوی غرفه جوایزی به برندگان اهدا می‌شود.

به گزارش معاونت فرهنگی، دانشجویی و امور مجلس وزارت بهداشت، بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با شعار «به سوی فهم قرآن» تا 8 تیر ماه و تا 22 ماه مبارک رمضان در مصلای بزرگ حضرت امام خمینی (ره) از ساعت 18 الی 23:30 برای بازدید عموم مردم دایر است.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار