X بستن تبلیغات
5. Fixed

یادداشت ویژه/ داستان یک جدایی

وب سایت رسمی برنامه نود- در یکی از آخرین بازی‌های دور مقدماتی یورو 2016 تریستاسون بازیکن تیم ملی فوتبال ایسلند در دقیقه 94 گل پیروزی را وارد دروازه اتریش کرد. اما این گل دقایق پایانی یک اتفاق ویژه در یورو 2016 نبود. بخش مهمی از مسابقات این دوره جام ملت‌های اروپا در همین دقایق تکلیف خود را معلوم کرد. در این دقایق بود که قرار دیدار بزرگ ایتالیا و اسپانیا در مرحله یک‌هشتم نهایی گذاشته شد و در همین دقایق نیز تکلیف حذف تیم‌هایی مانند ترکیه از جام امضا شد. این گل زدن در دقایق آخر اما در این روزهای پایانی ماه ژوئن و در انتهای مرحله گروهی یورو 2016 قرار بود به حکایت‌های بزرگ‌تری تبدیل ‌شود.

***

اگر جمهوری ایرلند را جزئی از بریتانیای کبیر حساب کنیم، اکنون جزیره‌نشینان اروپایی، پنج نماینده در مرحله یک‌هشتم نهایی جام ملت‌های اروپا دارند. اتفاقی بزرگ که پس از سال‌ها برای آنان به وقوع پیوسته است. نگاهی به تاریخ فوتبال تنها چیزی که به یاد می‌اندازد این است که فوتبال اساسا با همین چند کشور آغاز شد. قرن نوزدهم رو به پایان بود که بریتانیایی‌ها سازمان‌یافته به فوتبال روی آوردند. نخستین مسابقه بین المللی رسمی فوتبال در 1872 بین اسکاتلند و انگلیس در زمین کریکت گلاسکوز وست انجام شد و به تساوی بدون گل انجامید و تمام رقابت‌های بین‌المللی فوتبال پیش از قرن بیستم به نام چهار کشور بریتانیایی انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند ثبت شد. حالا در یورو 2016 بریتانیا چهار نماینده خود (انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی) به همراه جمهوری ایرلند را به‌عنوان صعود‌کنندگان به دور دوم می‌دید و پس از سال‌ها گویا فوتبال دوباره صاحبان خویش را در یک ترکیب بزرگ مشاهده می‌کرد.

***

چهارشنبه شب داستان صعود 5 تیم برای بریتانیا زیبا بود. گویا دوباره آنان در حال فریاد زدن قدرتشان در اروپای جدید بودند. اما صبح جمعه همه آن غرور به ناگاه از هم پاشید. «برکسیت ( Brexit)» نامی بود که برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مطرح شد. مردم بریتانیا صبح جمعه رای به خروج این سرزمین از اتحادیه اروپا دادند. حالا بخش مهمی از اقتصاد و سیاست بریتانیا درگیر این جدایی خواهد شد. اما آنچه در این میان برای فوتبال همه چیز را عجیب خواهد کرد، حضور بازیکنان بریتانیایی به عنوان بازیکنان خارجی در لیگ های اروپایی خواهد بود. با برکسیت فوتبال در اروپا در میانه یورو، روی دیگری از خود را نشان خواهد داد.

***

زندگی فوتبالی از آن زندگی‌هایی است که عاشقان فوتبال آن را خوب می‌فهمند. یورو 2016 با برگزاری 36 دیدار تاکنون بخش گسترده‌ای از زندگی فوتبالی ما را در این شب‌ها سپری کرده است. فوتبال ما را به سرزمینی برده که اکنون این بازی در آن بخشی از سیاست، اقتصاد و فرهنگ زندگی مردم است. داستان جدا شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا تکرار داستانی قدیمی است که گویا در آغاز قرن بیستم در فوتبال اتفاق افتاده بود. در حالی که بریتانیایی‌ها خود را ارباب فوتبال می‌دانستند، فرانسوی‌ها سال 1904 اتحادیه بین‌المللی فوتبال را تاسیس کردند و بعدها هم رقابت‌های جام جهانی و باشگاه‌های اروپا را راه انداختند. وقتی فیفا یا فدراسیون بین‌المللی فوتبال جلسه‌ای را در پاریس شکل داد بریتانیایی‌ها از حضور در آن سر باز زدند. اکنون دوباره بریتانیا همانند سال‌های آغاز فوتبال در ابتدای قرن بیستم خود را این‌بار از اتحادیه اروپا با شعار استقلال جدا کرده است. یورو 2016 از این پس صحنه‌های بزرگ‌تری به خود خواهد دید. هر چند که تیم‌هایی چون ترکیه با آنکه کشورشان جزء اتحادیه اروپا نیست، اما در تقسیم‌بندی فوتبالی جزء اتحادیه فوتبال اروپا حساب می‌شوند، بریتانیا با چهار نماینده‌اش دیگر جزئی از این اتحادیه نیست اما در فوتبال اروپا حضور خواهد داشت. بزم‌های فوتبالی از امشب دوباره در اروپا آغاز خواهد شد در شرایطی که حالا همه چیز در سایه یک جدایی قرار دارد. گویا این هم گلی بود که در دقیقه 90 به دروازه اروپا زده شد.

 

سجاد صداقت

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار