لایحه حمایت از محیط‌بانان در دست تدوین است

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ معصومه ابتکار پس از شهادت سومین محیط‌بان از استان فارس در یادداشتی با عنوان «محیط بانان؛ سربازان شجاع خط مقدم» ضمن ابراز تاسف از شهادت محیط‌بانان توسط شکارچیان غیرمجاز، تاکید کرد: باید به جد با سلاحهایی که قلب محیط‌بانان را نشانه می‌رود مقابله شود.

متن کامل یادداشت معصومه ابتکار بدین شرح است:

دیشب، در شب قدر، شهادت سومین محیط‌بان سرفراز «منوچهر شجاعیان» رقم خورد... هولناک و تلخ ...

حفاظت از محیط زیست برای تلاشگران عرصه طبیعت به دلیل اینکه همواره با منافع عده یا گروههای خاصی در تضاد قرار می‌گیرد، آسیب‌زا و پر‌مخاطره است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که 185 نفر در جهان فقط در سال 2015 حین دفاع و حفاظت از محیط زیست کشته شده‌اند؛ در ایران نیز شهید شجاعیان صد و نوزدهمین محیط‌‌بانی است که طی حدود نیم قرن فعالیت محیط‌بانی در ایران به شهادت رسید.

حالا چند روزی همه توجهات به سوی محیط‌‌بانان جلب می‌شود بنابراین لازم است در مورد شجاعانی که در خط مقدم و دفاعی محیط زیست قرار دارند، مواردی مطرح و برای علاقمندان به طبیعت روشن شود:

محیط‌‌بانان دارای یگان و ساختار رسمی هستند و در هماهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح فعالیت می‌کنند. این ساختار سال گذشته نهایی و ابلاغ شد. ایشان ضابط قوه قضاییه و دارای اسلحه بوده و مانند هر مامور مسلح دیگری از قانون نحوه به کارگیری سلاح و آیین نامه‌های مرتبط تبعیت می‌کنند.

محیط‌بانان آموزشهای تخصصی ویژه‌ای را در زمینه‌های حقوقی، سلاح، تنوع زیستی، تعامل با جوامع محلی، مدیریت و توان افزایی برای کار در شرایط سخت محیطی می‌گذرانند.

سازمان حفاظت محیط زیست در جهت کمک به محیط‌بانان در حفاظت از مناطق تحت مدیریت خود، به دنبال توسعه تجهیزات و دوربینهای پایش هوشمند بوده که در برخی استانها این نوع پایش اعمال شده، ولی برای توسعه آن به اعتبارات لازم وابسته است. از فناوریهای جدید کمک و تجهیز محیط‌بانان، پهباد بوده که با همکاری معاونت علمی و فناوری رییس جمهور و وزارت دفاع در حال انجام است.

جلب همکاری وزارت دفاع برای توقف تولید سلاح‌های شکاری پیامی قوی در جهت حفاظت از گونه‌های جانوری ایران بوده که در سال گذشته محقق شد. سلاحهایی که قلب محیط‌‌بانان را نشانه می‌رود و باید به جد با آنها مقابله شود. امضای تفاهم نامه اخیر با ستاد مشترک برای بهره‌مندی از پشتیبانی هوایی در حوادث مختلف مانند آتش سوزی شرایط را برای محیط‌بانان مناسبت و راحت‌تر خواهد ساخت.

هلی برد نیروها در چندین عملیات طی هفته اخیر و به طور مثال برای اطفای حریق منطقه «میان جنگل فسا» از نتایج این تفاهم‌نامه و جلسات و پیگیریهای مربوطه بوده است.

لازم به ذکر است سازمان حفاظت محیط زیست، لایحه قانونی حمایت از محیط‌بانان و تشدید مجازات مهاجمان مسلح را در دست تدوین دارد که البته این لایحه تکمیل‌کننده مقررات حمایتی فعلی است همچنین امید است براساس قانونی که در دولت هشتم به تصویب رسید، خانواده شهدای محیط‌بان حمایت بنیاد شهید را نیز با خود داشته باشند.

نمایندگان محترم مردم در دوره دهم مجلس شورای اسلامی می‌توانند با تقویت قوانین مربوط به جمع آوری سلاحهای غیرمجاز، حمایت ویژه از تامین اعتبارات لازم برای تجهیزات پایش هوشمند و وسایلی مانند موتورسیکلت و خودرو را که اغلب اکنون متعلق به دهه گذشته است، محیط‌بانان را یاری کنند.

بی تردید محیط‌بانان که مانند نیروهای انتظامی و نظامی کار حراست از سرزمین را بر عهده دارند، همواره دلگرم حمایت و پشتیبانی مردم در مسیر دشوار خدمت خود هستند و ما نیز مرهون تلاشها و فداکاریهای آنها.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار