خیلدار: به فریاد محیط بان برسید!/مشاور ابتکار: محیط‌بانان را خلع سلاح کنید

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، طی دو روز گذشته، شهادت خونین سه تن از محیط بانان کشور توسط شکارچیان در منطقه حفاظت شده گنوی استان هرمزگان و پارک ملی بموی استان فارس، موجی از اعتراضات را نسبت به عدم حمایت از محیط بانان در شبکه های مجازی به دنبال داشت.

در حالی که محیط‌بانان و فعالان محیط زیست، علت اصلی این کشتارهای گستاخانه و خونین در قلمرو محیط زیست یعنی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی را وفور سلاح شکاری اعم از مجاز و غیرمجاز و از سوی دیگر خلاء قانونی در زمینه برخورد مسلحانه با متخلفان دانسته و خواستار ارائه لایحه حمایت از محیط بانان به مجلس شورای اسلامی هستند، گزارش‌های دریافتی حکایت از آن دارد که در بسیاری از ادارات استانی محیط زیست از محیط‌بانان تعهد شفاهی و ب عضا کتبی با امضا و اثر انگشت مبنی بر عدم استفاده از سلاحشان در برابر متخلفان اخذ می‌شود تا به منظور جلوگیری از آسیب دیدن احتمالی متخلفان، توسط محیط‌بانان و عواقب قانونی آن پیشگیری به عمل آید.

اما گمانه‌زنی‌ها درباره اینکه سازمان حفاظت محیط زیست حقیقتا قصد دارد با متعهد کردن محیط‌بانان به عدم استفاده از سلاحشان در برابر متخلفان، صورت مسئله عدم برخورداری یگان حفاظت محیط زیست از حقوق قضایی و قانونی را به سادگی از میان بر دارد و محیط‌بانان را با سلاحی عازم ماموریت کند که حق به کارگیری آن را ندارند، ساعاتی پیش با اظهارات اسماعیل کهرم، مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست در صدای آمریکا بیش از پیش رنگ حقیقت گرفت. اظهاراتی که واکنش‌های شدیدی را از سوی کاربران فضای مجازی و محیط‌بانان به دنبال داشت.

کهرم با اعلام تعداد شهدای محیط‌بان، تنها راه جلوگیری از تکرار این حوادث را خلع سلاح محیط‌بانان عنوان کرد و گفت: تعداد محیط‌بانانی که جانشان را از دست می‌دهند رو به افزایش است و تنها راه این است که اسلحه را از محیط‌بانان بگیریم. همانطور که پلیس در انگلستان مسلح نیست. چون ترجبه ثابت کرده که  سلاح تحریک‌کننده هست برای کسی که می‌خواهد فرار کند که همین باعث می شود محیط‌بان جانش را از دست بدهد. ما اگر سلاح را از محیط‌بانان بگیریم، کیفیت کاری‌شان اصلا نازل نخواهد شد و جانشان حفظ خواهد شد."

اما حمیدرضا خیلدار، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه محیط‌بانانی که در درگیری مسلحانه با متخلفان، کشته یا مجروح شوند به لحاظ قانونی شهید و جانباز دانسته می‌شوند گفت: نیروهای محیط‌بان به لحاظ استخدامی تابع قانون خدمات کشوری و به لحاظ عملیاتی تابع ستاد کل نیروهای مسلح هستند و همانگونه که ماموران نیروی انتظامی در معرض شهادت قرار دارند، محیط‌بانان نیز با آگاهی از سختی کار و با عشق به محیط‌زیست کشورشان وارد این عرصه شده‌اند و بر این حقیقت واقفند که همانگونه که در سایر نقاط جهان شاهد آن هستیم مادامی که تخلف وجود دارد، امکان کشته و مجروح شدن در درگیری با متخلفان هم وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان حفاظت محیط زیست لایحه‌ حمایت از محیط‌بانان را که شامل پیشنهاداتی برای مرتفع شدن خلاء‌های قانونی در رابطه با درگیری‌های مسلحانه میان محیط‌بانان و متخلفان می‌شود را به مجلس شورای اسلامی ارائه داده یا خیر، تصریح کرد: خلاء قانونی نداریم. در صورتی که محیط‌بانان قانون به کارگیری سلاح را رعایت کنند با توجه به این که ضابط قضایی شناخته می شوند مورد حمایت قضات قرار خواهند گرفت.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست یادآور شد: برای جلوگیری از ورود غیرقانونی شکارچیان مسلح به مناطق، پیشنهادی مبنی بر لزوم توقیف سلاح شکارچیانی که بدون پروانه شکار به مناطق وارد می شوند را به ریاست سازمان حفاظت محیط زیست داده‌ام و در انتظار پاسخ هستم.

خیلدار در ادامه با بیان اینکه نیروهای جان بر کف یگان حفاظت محیط زیست با آگاهی از امکان شهادت در ماموریت‌ها، به حفاظت از سرمایه‌های ملی هستند گفت: یگان حفاظت محیط زیست، حداقل 5000 نیرو کم دارد که همین سبب می‌شود محیط‌بانان به جای آن که مطابق با قانون خدمات کشوری، 10 شبانه‌روز در ماه فعالیت کنند، 18 شبانه‌روز فعالیت می‌کنند. یعنی محیط بانان 256 ساعت اضافه کاری می کنند اما تنها 60 ساعت اضافه کار دریافت می کنند؛ این یعنی بیگاری.

وی افزود: یگان حفاظت محیط زیست اعتبار مستقلی ندارد و برای تامین تجهیزات و جیره غذایی محیط‌بانان با مشکل جدی مواجه هستیم. محیط بانان ما 18 شبانه‌روز بدون اختصاص جیره غذایی کار می‌کنند چرا که یگان حفاظت محیط زیست و مدیران کل استان از اعتباری برای تامین تجهیزات و جیره غذایی محیط‌بانان برخوردار نیستند. این طور، نمی‌شود خدمت کرد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در پایان از دولت و مجلس خواست به فریاد محیط‌بانان برسند و گفت: امیدوارم قداست خون این شهیدان سبب ایجاد تحولی شود و دولت حتی اگر برای جذب 5 هزار نیرو اعتبار در اختیار ندارد لااقل 3 هزار نیروی جدید در اختیار یگان حفاظت محیط زیست قرار دهد تا دست کم استاندارد ساعت کاری محیط بانان رعایت شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، لایحه حمایت از محیط‌بانان هنوز به مجلس شورای اسلامی ارائه نشده است تا حقوق مادی، معنوی و  قضایی محیط بانان رعایت و خلاء های قانونی در زمینه رویارویی محیط‌بانان و متخلفان مرتفع شود اما شهادت محیط‌بانان پرویز هرمزی و محمد دهقانی در منطقه حفاظت شده گینو در استان هرمزگان که به فاصله چند ساعت با شهادت محیط بان منوچهر شجاعیان که در پارک ملی بمو هدف گلوله شکارچیان قرار گرفت همراه شد، لزوم حمایت از محیط بانان را بیش از پیش آشکار ساخت.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار