X بستن تبلیغات
5. Fixed

«نیکول» عاشق‌ترین عکاس طبیعت ایران بود

فرزاد هاشمی از انتشار مجموعه‌ای از عکس‌های سیاه و سفید دیده‌نشده یا کمتر دیده‌شده‌ی «نیکول فریدنی» از طبیعت ایران خبر داد.

این عکاس به بهانه سالگرد تولد فریدنی - پدر عکاسی طبیعت ایران - در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس هنرهای تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد:‌ نیکول فریدنی عاشق‌ترین عکاس طبیعت ایران بود. من از سال 65 تا 80 با او کار کردم. ما که نسل آینده‌ی نیکول بودیم، سعی کردیم در این 15 سال آنچه را که در عکاسی از طبیعت ایران از او یاد گرفتیم، به نسل آینده منتقل کنیم.

او ادامه داد: آنچه از نیکول باقی مانده، گنجینه‌ای است که بخشی از آن در اختیار آژانس عکس «سفیر» است و بخشی دیگر نزد خانواده او نگهداری می‌شود. خانواده‌ی این هنرمند برنامه‌ای دارد تا مجموعه‌ی بی‌نظیری از عکس‌های سیاه و سفید این هنرمند از طبیعت ایران را در قالب یک مجموعه منتشر کند. این کتاب اثر کاملا مستقلی از نیکول خواهد بود که تعریف خاصی از طبیعت ایران را به‌نمایش می‌گذارد.

عکس از نیکول فریدنی

هاشمی همچنین بیان کرد: نیکول در دوره‌ای کار عکاسی از طبیعت را آغاز کرد که مردم ایران از زیبایی طبیعت ایران باخبر نبودند. در آن دوره رشد ایران‌شناسی آنچنان وسیع شد که همه عکاسان را به دل طبیعت کشاند و آن‌ها مکان‌هایی از طبیعت ایران را برای نمایش زیبایی‌های پنهان ایران انتخاب کردند.

این عکاس به نگاه خاص فریدنی به طبیعت اشاره کرد و گفت:‌ شاید نیکول در طول عمرش کمتر از 10 درصد از طبیعت ایران را دیده یا تصویر کرده باشد، اما همین مقدار آنچنان جذاب و بی‌نظیر است که وظیفه خود می‌دانیم آن را به نسل‌های بعد منتقل کنیم. در حال حاضر بیشتر عکاسان این دوره به عکاسی ایران‌شناسی گرایش دارند و انتشاراتی‌ها هم روی این موضوع تأکید می‌کنند. ما به‌خاطر خصلت طبیعت‌گرای‌مان دوست داریم آنچه را که در طبیعت می‌گذرد به تصویر بکشیم.

هاشمی افزود: ما این نوع از عکاسی را مدیون افرادی مانند نیکول فریدنی هستیم. امیدوارم مجموعه‌ای که از این هنرمند منتشر می‌شود بخش اعظمی از تلاش او را برای ثبت نگاه به عکاسی طبیعت ایران به‌نمایش بگذارد. این کتاب شامل تصاویر نادیده و کمتر دیده شده او است. عکاس‌هایی که به‌خاطر سیاه و سفید بودن ترجیح می‌دادیم در کتاب‌ها و تقویم‌هایی که منتشر می‌شود از آن‌ها استفاده نکنیم، اما اکنون می‌بینیم که زیبایی‌های طبیعت، به نوع دیگری در عکس‌های سیاه و سفید این هنرمند نمود پیدا کرده است. ان‌شاءالله این مجموعه بتواند حق عکاسی نیکول فریدنی را ادا کند.

به گزارش ایسنا، نیکول فریدنی عکاس ایرانی - ارمنی 28 دی‌ماه 1314 متولد شد. اولین عکس‌هایش را در 14 سالگی و از طبیعت کرمان گرفت. فریدنی عکاسی را به‌صورت تجربی و خودآموز یاد گرفت. به‌دلیل آشنایی‌اش با زبان‌های انگلیسی و فرانسوی منابع مختلفی را مطالعه کرد و با اصول عکاسی طبیعت در دنیا آشنا شد.

فریدنی در رشته‌های مختلفی از عکاسی فعالیت کرد، اما مهم‌ترین کارهای او به عکاسی از طبیعت و بناهای تاریخی شهرهای مختلف ایران مربوط بود. آرشیو عکس طبیعت نیکول فریدنی را کامل‌ترین آرشیو عکس طبیعت ایران می‌دانند. مجموعه‌ای که نمایانگر تصاویری از نقاط مختلف این سرزمین است.

او در سال 1386 از دنیا رفت.

انتهای پیام

عکس از نیکول فریدنی

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار