شیخ عیسی قاسم شایسته جایزه صلح نوبل است

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، دبیر کل حزب الله لبنان از رشادت ها و عملکرد شهید مصطفی بدرالدین قدردانی کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، سید حسن نصرالله در سخنان خود به مراسم چهلمین روز شهادت مصطفی بدرالدین از فرماندهان مقاومت گفت: در ابتدای به روح شهید مصطفی بدرالدین فرمانده جهادی بزرگ خود و همه برادران شهید درود می فرستیم. از خداوند می خواهم در این روزها و شبهای عزیز و  پر برکت ماه مبارک رمضان به همه برکت، مغفرت، رحمت،خیر دنیا و آخرت ارزانی دارد. بار دیگر به خانواده شهید مصطفی بدرالدین تبریک و تسلیت می گوییم. این تسلیت را به مادر، همسر، فرزندان،خواهران،برادران و نزدیکان و همه همرزمان وی داریم. لازم است که در ابتدای این سخنرانی به همه خانواده های شهید ما در درگیری های اخیر در حلب تبریک و تسلیت بگوییم. از خداوند می خواهیم این شهدا را در درجات علیه خود قرار دهد و خواهان صبر و شکیبایی  برای خانواده های شهید هستیم. این شهدا مایه افتخار، عزت و کرامت و سرمایه ما در دنیا و آخرت است. همچنین به خانواده برادر اسیر و خانواده های اسرای سابق درود می فرستیم. روحیه بالای این اسرا به مانند روحیه خانواده های شهید است. برای این خانواده ها تاکید می کنم اسرای شما امانتی در این مقاومت است. مقاومت هرگز اسرای خود را در زندان ها فراموش نکرده و شهید مصطفی بدرالدین بزرگ ترین نمونه است. همچنین از خداوند طلب شفای عاجل را برای نیروهای زخمی مقاومت داریم و پایداری و روحیه بالای این نیروها مایه افتخار ماست.

سید حسن نصرالله با اشاره به فرازی از دیای ابوحمزه ثمالی بیان داشت: صبر جمیل کلید گشایش قریب الوقوع است. صبر جمیل باعث می شود که انسان ها در سخنان خود صادق باشند و هیچ زبان و گامی لغزش نخواهد داشت. اجر عظیم پاداش صبر جمیل است. ما از روز اول در راه این صبر جمیل، ثبات، فداکاری و توکل بر خداوند داشتیم و با چشم خود شاهد این گشایش نزدیک بودیم و این گشایش را می توان در پیروزی های مختلف و پی در پی مقاومت مشاهده کرد. بنابراین راه ما راه صادقان است و از خداوند مسئلت داریم که به همه ما اجر عظیم را ارزانی دارد. در ابتدای سخنانم خود، برادران و خواهران را به استفاده از ایام ولیالی این ماه بزرگ توصیه می کنم. از همه کسانی که در این دو دهه اول ماه مبارک رمضان که نتوانستند به درستی از این ماه و ساعات و دقایق آن استفاده کنند، می خواهم دقت بیشتری در استفاده از این شب ها و روزهای باقی مانده داشته باشند. ما امشب در سالگرد حادثه ای قرار داریم به طوری که یک تکفیری از خوارج نهروان در بامداد چنین شبی حضرت علی(ع) را به عنوان امام و خلیفه مسلمانان در محراب نماز به شهادت رساند. وی را به شهادت رساند چرا که وی را تکفیر کرده بودند. ما در این شب در سالگرد پدیده تکفیری قرار داریم. تکفیری ها در چنین شبی امام مسلمانان را تکفیر کردند و وی را در خانه خداوند به شهادت رساندند. در این شب ها و روزها از همه می خواهیم در مراسم دعا و احیا حضور داشته باشیم. شهدای خود را یاد می کنیم و رحمت و مغفرت و علو درجات و شفای انبیاء، اولیا و اوصیا را مسئلت داریم. یادی از افراد زخمی داریم تا به زودی شفا یابند و خواهان آزادی اسرای خود شده و همچنین خواهان آزادی، سلامت و امنیت، عزت و کرامت و زندگی خوب برای ملت های خود می شویم. 

وی در ادامه بیان داشت: من در این فرصت در ابتدا درباره صاحب این مناسبت سخن می گویم و سپس وارد برخی از موضوعات داخلی و منطقه ای می شوم. درباره موضوعاتی نظیر تهدیدات اخیر اسرائیل، کنفرانس هرتزیلیا، موضوعات مرتبط به کشمکش عربی و اسرائیل،تحول در روابط اعراب و اسرائیل، عملکرد رژیم های عربی در عرصه روابط فلسطینیان و اسرائیلی هفته آینده در روز جهانی قدس سخنرانی ایراد خواهم کرد. امام خمینی(ره) این روز را روزی جهانی برای قدس در آخرین روز جمعه ماه مبارک رمضان اعلام کرد. شکی در این نیست که ما در حزب الله با شهادت مصطفی بدرالدین یکی از فرماندهان بزرگ مقاومت را از دست دادیم. وی یکی از ارکان اساسی مقاومت و مغز متفکر مقاومت بوده است. شهید مصطفی بدرالدین فرماندهی شجاع و محکم در ماموریت بزرگ های و چالش های خطرناک بود. وی همچنین نظرات روشنی داشت. معمولا مردم در حوادث و دشواری ها ممکن است عقل و درایت خود را از دست بدهند و یا در اراده خود متزلزل شوند ولی این شهید نظرات درخشانی داشت و ثابت قدم بود و همت عالی داشت. هیچ ترس و وحشتی نداشت و ضعیف نمی شد و با هر گونه مشکل و دشواری ضعف به خود راه نمی داد.

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: من نمی خواهم بار دیگر به مسائلی که در مراسم هفت این شهید درباره نقش نظامی و امنیتی،عملکرد،فرماندهی و پیروزی های وی مقاومت در سالهای طولانی بیان کردم، تکرار کنم. نمی توان به همه خصوصیات و ویژگی ها و دستاوردهای این دست از فرماندهان اشاره کرد. به ویژه آنکه مقاومت در دل درگیری ها قرار دارد. شاید روزی در این نسل و نسل های آینده برسد که زمینه برای سخن گفتن از این ویژگی ها و دستاوردها فراهم شود.

سید حسن نصرالله در ادامه گفت: من در این سخنرانی به دو نکته اشاره کردم و از نکته دوم وارد مسائل سیاسی می شوم. نکته نخست درباره نقش شهید مصطفی بدرالدین در مسئله آزادی اسرا و بازداشت شدگان در زندان های اسرائیل است. این مسئله از موضوعات مهم و پیچیده در عملیات مقاومت بوده که نیازمند صبر جمیل بوده است. این شهید به این موضوع توجه زیادی داشت. دلیل این توجه نیز این بود که در کادر فرماندهی مقاومت حضور داشت و همچنین توجه به این مسئله از خصوصیات احساسی و عاطفی این شهید بوده است. سوم این که وی در زندان ها اسیر بود و به خوبی معنای اسارت و زندان به ویژه زندان انفرادی را درک می کند. این شهید توجه ویژه ای به پیگیری این موضوع داشت و با وجود محدودیت های امنیتی که درباره شخصیت وی وجود داشت برای حل این موضوعات داوطلب می شد و می گفت که این پرونده را در اختیار من قرار دهید تا آن را دنبال و مذاکره کنم. این شهید رئیس هیئت مذاکرات در همه مذاکراتی که در اواخر دهه نود میلادی قرن گذشته صورت گرفت و تا آخرین روند مذاکرات که به آزادی شهید سمیر قنطار و دیگر اسرا منجر شد حضور داشت. من در سخنرانی که پس از آزادی این اسرا داشتم گفتم که از برادران که قادر به نام بردن اسامی آنان نیستم، تشکر می کنم و وی یکی از این برادران بود. 

دبیر کل حزب الله لبنان افزود: در این پرونده، شهید مصطفی بدرالدین به همراه برادران خود تلاش های گسترده ای داشتند. این مذاکرات در برخی از موارد سالها به طول کشید و نشست های طولانی و پیچیده با حکمت، صبر، هوشیاری و تیزهوشی برگزار شد و توانست به دستاوردهای بزرگی رسید و اسرا و بازداشت شدگان ما در زندان ها با عزت و کرامت و بدون منت هیچ طرفی آزاد شدند. این زندانیان و اسرا به همت نیروهای مقاومت و با یاری خداوند آزاد شدند. برخی از موضوعات حل نشده در عملیات مبادله سابق وجود دارد و نتوانستیم که به نتیجه برسیم و مرتبط به برخی از برادران لبنانی است که دشمن اسرائیلی اصرار دارد این برادران در فلسطین اشغالی حضور ندارند یا شهید شده اند. ما این پرونده را دنبال می کنیم. نکته دیگر این که شهید مصطفی بدرالدین به تحولات منطقه نظیر تحولات فلسطین، اسرائیل و درگیری با این رژیم توجه جدی داشته که مرتبط به مسئولیت های وی در مقاومت بوده است.

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار