رشد 34 درصدی سپرده‌های مدت‌دار بانک‌ها

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان، بانک مرکزی در گزارشی با اشاره به افزایش ۳۴ درصدی سپرده‌های مدت دار، از کاهش بدهی بانک‌ها به این بانک خبر داد. حجم نقدینگی در اسفندماه ۱۳۹۴ به رقم ۱۰۱۷۲.۹ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به سال قبل از آن (۱۳۹۳) ۳۰ درصد رشد نشان می‌دهد.

به نوشته مهر، حجم پول در این مدت ۱۳۶۷.۱ هزار میلیارد ریال بوده که نسبت به سال ۹۳ برابر ۱۳.۲ درصد رشد را تجربه کرده است، ضمن اینکه میزان شبه پول نیز در این مدت ۸۸۰۵.۸ هزار میلیارد ریال بوده که رشد ۳۴.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

نگاهی به خالص دارایی‌ها و بدهی‌های بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی در این مدت حکایت از آن دارد که در مدت یاد شده مجموع دارایی بانک‌ها به رقم ۲۰۴۰۲.۸ هزار میلیارد ریال رسیده که رشد ۲۵.۲ درصدی را نسبت به سال ۹۳ نشان می‌دهد.

این دارایی‌ها شامل دارایی خارجی، اسکنان و مسکوک، سپرده‌های قانونی و دیداری نزد بانک مرکزی، بدهی بخش دولتی اعم از دولت و شرکت‌های دولتی، بدهی بخش غیردولتی و سایر دارایی بانک‌ها است.

آمار این بخش نشان می‌دهد بدهی‌های بخش دولتی به رقم ۱۲۱۸.۳ هزار میلیارد ریال رسیده که ۱۱۹۱.۳ هزار میلیارد ریال آن مربوط به دولت بوده، ۱۸.۶ درصد رشد داشته و ۲۷ هزار میلیارد ریال آن مربوط به شرکت‌ها و مؤسسات دولتی است که در این بخش شاهد کاهش ۲۳.۹ درصدی نسبت به سال ۹۳ هستیم.

درباره بدهی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی نیز این آمار حکایت از ان دارد که سپرده‌های بخش غیردولتی به رقم ۹۸۰۰.۹ هزار میلیارد ریال رسیده است که رشد ۳۱.۲ درصدی را نسبت به سال ۹۳ نشان می‌دهد.

سهم سرمایه گذاری مدت دار از این بخش ۸۱۸۷.۴ هزار میلیارد ریال و بخش قرض‌الحسنه ۴۶۹.۸ هزار میلیارد ریال است که به ترتیب ۳۴.۲ درصد و ۲۰.۲ درصد رشد را نشان می‌دهد. بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی نیز به رقم ۸۳۶.۱ هزار میلیارد ریال رسیده که کاهش ۲.۶ درصدی را نشان می‌دهد که ۱۶.۶ درصد آن مربوط به بانک‌های تجاری، ۶۸.۵ درصد مربوط به بانک‌های تخصصی و ۱۴.۹ درصد مربوط به بانک‌های غیردولتی است.

انتهای پیام/

تبلیغات

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق roohrooh2000@yahoo.com تخلف اطلاع دهید.

سایت خبری موریکس

جدیدترین اخبار